لطمه های شغلی معلمان و چند سفارش پزشكی

لطمه های شغلی معلمان و چند سفارش پزشكی كنكور هنر: بطور معمول تمام مشاغل با لطمه های شغلی روبرو هستند؛ به مناسبت روز معلم در گف وگو با یك متخصص طب فیزیكی به بررسی لطمه های این شغل و نمایش راهكارهایی برای كاهش این لطمه ها پرداخته ایم.


دكتر فتانه اكبری در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینكه لطمه های فیزیكی آموزگاری و معلمی بسته به نوع درس و رشته ای كه معلم تدریس می كند، متفاوت می باشد، اظهار داشت: بطور معمول در شغل تدریس فرد باید مدت زمان طولانی را در حالت نشسته یا ایستاده قرار گیرد كه مهم ترین سفارش ما به معلمان این است تا هرچند دقیقه یك دفعه حالت خودرا عوض كنند.
ایشان سپس با تاكید بر این نكته كه پوزیشن به هنگام نشستن نقش بسزایی در كاهش لطمه های فیزیكی دارد، اظهار داشت: نوع نشستن و قرار گرفتن اندام ها در این وضعیت بسیار مهم می باشد. نشستن باید به شكلی باشد كه سر زیاد به سمت جلو خم نباشد و بدن باز برای نزدیك شدن به میز، حالت قوز دار پیدا نكند. همین طور هنگام نوشتن، ساعد باید تكیه گاه داشته باشد تا از خستگی عضلات بالای كتف جلوگیری شود.
اكبری در ادامه با تاكید بر ضرورت رعایت ارگونومی صحیح نشستن اظهار داشت: باید بین صندلی، میز و قد فرد تناسب برقرار باشد؛ به این صورت كه نشیمن گاه در انتهایی ترین قسمت صندلی قرار گیرد؛ به شكلی كه زاویه بین ران و كمر حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باشد. در حالت تكیه دادن باز بازوها در كنار تنه یا با فاصله یك الی دو سانتی متری قرار گرفته و آرنج باز با زاویه ۸۵ درجه باشد. در این حالت باید دست مماس با میز قرار گیرد و صندلی باید كاملاً به میز نزدیك باشد؛ به شكلی كه هنگامی كه فرد تكیه داده، بدون خم شدن به جلو بتواند به راحتی دستش را روی میز گذاشته و كارش را انجام دهد.
وی افزود: نشستن در این وضعیت كه فرد به پشتی صندلی تكیه داده است و گردن در امتداد شانه ها قرار دارد، موجب می شود سر به جلو خم نشده و طبیعتاً وزن اضافه ای به گردن تحمیل نمی گردد و از خیلی از لطمه های گردن جلوگیری می شود.
وی ادامه داد: طرز صحیح ایستادن باز بسیار مهم می باشد.توصیه می نماییم اگر مقرر است مدت زمان طولانی در حالت ایستاده قرار گیرند، بهتر است سكو یا چهارپایه ای زیر پای خود قرار دهند تا یكی از پاها روی آن قرار گیرد و هر چند دقیقه یكبار جای پاها را عوض كنند تا به عضلات فشار وارد نشود.
این متخصص طب فیزیكی با بیان این كه معلمان هنگام نوشتن بر روی تخته باید به نوع قرار گرفتن بدن خود دقت كنند، اظهار داشت: هنگامی كه مقرر است مطلبی را در قسمت بالای تخته یادداشت كنند، چهارپایه ای را زیر پای خود قرار دهند تا از خم شدن زیاد گردن به سمت بالا و كشیدگی طولانی مدت عضلات دست جلوگیری نمایند.
اكبری درانتها ورزش روزانه برای معلمان را موضوعی مهم دانست و اضافه كرد: ورزش منظم روزانه برای آمادگی عضلات نقش بسزایی داشته و نباید از آن غفلت شود.
منبع:

1398/02/12
12:41:50
5.0 / 5
4427
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر