پول بیاورید مایع دستشویی و ماژیك بخریم!

پول بیاورید مایع دستشویی و ماژیك بخریم! كنكور هنر: وجه تمایز مدارس هیئت امنایی و مدارس عادی دولتی نمایش خدمات فوق برنامه و تفریحی برای دانش آموزان است، خدماتی كه در سطح استان قزوین دیده نمی گردد و در صورت وجود بابت خدمات پول اضافه دریافت می شود.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایسنا، طبق سند تحول بنیادین آموزش وپرورش هدف از تأسیس مدارس هیئت امنایی، استفاده از مشاركت های مردمی برای خودگردان كردن مدرسه است اما متأسفانه روند تشكیل مدارس هیئت امنایی در خیلی از مناطق رعایت نشده و به جز دریافت شهریه، نمایش خدمات مدارس هیئت امنایی با مدارس عادی تفاوتی ندارند.


مدارس هیئت امنایی در حوزه كیفیت بخشی مدارس راه اندازی شده است
قاسم ابراهیم زاده رئیس اداره مشاركت ها اداره كل آموزش وپرورش استان قزوین، در این خصوص می گوید: آیین نامه مدارس هیئت امنایی به استناد مصوبه 788.5 جلسه آموزش وپرورش در مورخ 1388/2/در راستای سیاست مدرسه محوری، ارتقاء كیفیت برنامه های آموزشی، تربیتی، جذب و توسعه مشاركت های مردمی، تقویت نظام مدیریتی و اجرایی مدارس، مبتنی بر گسترش عدالت آموزشی در امتداد توسعه مشاركت های مردمی تنظیم شده است.

وی ادامه می دهد: مدارس هیئت امنایی در حوزه كیفیت بخشی مدارس و حوزه مشاركت شامل مشاركت فكری، منابع مالی، ترویج فرهنگ مشاركت و جذب خیرین، ارتقاء كیفیت و بهبود فعالیت های آموزشی و پرورشی، استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مدارس به صورت گروهی با تلفیقی از امنا و معتمدین تشكیل و به راه افتاده است.

ابراهیم زاده یادآور می شود: مدارس هیئت امنایی درواقع همان مدارس دولتی هستند كه در ابتدا توسط شورای مدرسه درخواست تغییر وضعیت می دهند، درخواست توسط اداره با نظر انجمن اولیا و مربیان واحد آموزشی؛ شورای آموزش وپرورش كه در رأس آن فرماندار و بخشداران قرار دارند، بررسی می شود؛ اگر واجد شرایط باشند مجوز موقت یك ساله دریافت می كنند اگر در این مدت عملكرد مطلوب باشد به صورت مجوز دائمی تبدیل می شود.

وی تاكید می كند: برابر ماده 3 آیین نامه مدارس هیئت امنایی؛ كلیه این مدارس موظف می باشند خدماتی از قبیل فعالیت های آموزشی در چارچوب كلاس درس، كلاس های فوق برنامه شامل فعالیت هایی از قبیل اردوها، گروه های سرود، تئاتر، قرآن، تجوید، نهج البلاغه، مسائل تربیتی و كلاس های درسی موردنیاز دانش آموزان عرضه كنند.
ابراهیم زاده تصریح می كند: تنوع خدمات و تعدد مشهود و هزینه در مقاطع تحصیلی متفاوت می باشد، در مقطع ابتدایی از 77 هزارتویمان تا 150 هزارتویمان، متوسطه اول از 120 هزار تومان تا 320 هزار تومان، متوسطه دوم باز از 250 هزار تومان در مناطق محروم تا 500 هزار تومان به صورت سالیانه است.

وی بیان می كند: اگر دانش آموزی كه در مدارس هیئت امنایی تحصیل كند به این جمع بندی رسید كه نیاز به خدمات فوق برنامه آموزشی ندارد بابت خدمات هیچ هزینه ای پرداخت نكند و از این خدمات استفاده نكند و الزامی در كار نیست و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.


در مدرسه هیئت امنایی چه خدمات ویژه ای به دانش آموزان نمایش می دهند؟

به گزارش كنكور هنر به نقل از ایسنا، پرداخت «هزینه خدمات» در مدارس هیئت امنایی منوط به نمایش خدمات است، در این مدارس نباید از كلمه شهریه استفاده گردد چراكه پول پرداختی بابت خدمات فوق برنامه است، این در شرایطی است كه والدین دانش آموزان از این قانون غافل هستند و مدارس مختلف بانام مدرسه هیئت امنایی شهریه دریافت می كنند بدون اینكه خدماتی عرضه كنند.

پرستو موقر كه فرزندش دریكی از مدارس ابتدایی هیئت امنایی مشغول به تحصیل است، می گوید: ابتدای سال 150 هزار تومان بعنوان شهریه از ما دریافت نمودند، فرزندم 4 سال است كه در مدارس هیئت امنایی تحصیل می كند اما خدمات ویژه ای دریافت نمی كند.

وی ادامه می دهد: در مدتی كه فرزندم در این مدرسه تحصیل می كند خدمات خاص و ویژه ای دریافت نكرده است و مدرسه اش همانند مدرسه عادی است.

مریم دانش آموز یكی از دبیرستان های دوره دوم هیئت امنایی باز می گوید: 400 هزار تومان شهریه از ما دریافت نمودند و خدمات خوبی به ما نمایش می دهند، اردوهای مختلفی می گذارند، به سینما می رویم و كلاس های فوق برنامه برای ما می گذارند اما برای همه این خدمات پول جداگانه دریافت می كنند و در صورت عدم پرداخت پول مجدد نمی توانیم از خدمات استفاده نمائیم.

وی تاكید می كند: هزینه كلاس های فوق برنامه برای هر رشته متفاوت می باشد برای درس های آسان هزینه كمتر و درس های سخت هزینه بیشتری دریافت می كنند و می گویند آن 400 هزار تومان شهریه ورودی است كه پرداخت آن الزامی است.

مژگان محمدپور كه دخترش دریكی از مدارس ابتدایی هیئت امنایی تازه تأسیس تحصیل می كند، می گوید: ابتدای سال از ما 200 هزار تومان گرفتند البته اولیای دیگر كه وضع مالی خوبی داشتند تا 600 هزار تومان هم پرداخت كردند.

وی تاكید می كند: ابتدا گفتند این مدرسه خیرساز و دولتی است اما حالا جلسه می گذارند و می گویند اگر هزینه ندهید مایع دستشویی و ماژیك و... در اختیار دانش آموزان قرار نمی گیرد، چون مدرسه از جانب دولت حمایت نمی گردد و بودجه نداریم شما باید هزینه ماژیك كلاس را هم پرداخت كنید.

محمدپور اظهار می كند: اردوها و برنامه هایی مانند سینما باز برای دانش آموزان قرار می دهند كه همه این ها منوط به پرداخت پول است، پس از گذشت چند ماه از شروع سال تحصیلی هنوز هم در گروه و كانال تلگرامی از والدینی كه هزینه وجه پرداخت نكردند درخواست می شود هر چه سریع تر هزینه را پرداخت كنند درحالی كه گفته بودن مدرسه خیرساز است.

فاطمه ساجدی یكی دیگر از والدینی است كه می گوید: شهریه مدرسه را 135 هزار تومان اعلام نمودند و گفتند هر كه می تواند كمك نماید بیشتر بدهد برخی هزینه بیشتری پرداخت كردند، در این مدرسه خدمات ویژه ای به دانش آموزان نمایش نمی دهند و در صورت برگزاری اردو هزینه آن دریافت می شود.

وی تاكید می كند: آخر هفته به دانش آموزان برگه ای حاوی سؤالات درسی می دادند كه در منزل تمرین كنند اما در جلسه ای كه اخیراً برگزارشده است به ما گفتند كه چون بودجه نداریم دیگر نمی توانیم برگه سؤال به دانش آموزان بدهیم باید هزینه مجدد بدهید تا بتوانیم برگه A4 خریداری نماییم.

سپیده دانش آموز یكی دیگر از مدارس هیئت امنایی باز بابیان اینكه 400 هزار تومان شهریه پرداخت كرده است، می گوید: مدرسه خدمات خاصی نمی دهد و برخی معلمان خوب را در اختیار ما می گذارد، اما مانند مدارس عادی است.

وی تاكید می كند: سال قبل در مدرسه عادی دولتی درس می خواندم كه با این مدرسه هیچ تفاوتی ندارد، اینجا فقط از ما شهریه دریافت می كنند و خدمات همانند همان مدرسه عادی است.


نظارت بر مدارس هیئت امنایی چگونه است؟

به گزارش كنكور هنر به نقل از ایسنا، همانطور كه گفته شد دریافت هزینه در مدارس هیئت امنایی منوط به نمایش خدمات است، اما در بعضی از مدارس نه تنها خدماتی نمایش نمی گردد بلكه به هر بهانه ای از والدین دانش آموزان هزینه دریافت می كنند و نظارت دقیقی بر این مدارس وجود ندارد.

این در شرایطی است كه رئیس اداره مشاركت آموزش وپرورش قزوین از نظارت بالای آموزش وپرورش خبر می دهد و می گوید: نظارت حوزه مشاركت های آمورشی و پرورشی و ارزیابی عملكرد مناطق در یك سطح؛ و نظارت هیئت امنا واحد آموزشی و نظارت اداره كل در سطحی دیگر به صورت مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد و هرسال این واحدها ارزیابی می شود اگر عملكردشان مثبت نباشد به شورای آموزش وپرورش منطقه گزارش داده می شود و مجوز متوقف می شود و در این مدت در شهر قزوین و سایر مناطق و در مقاطع مختلف مدارسی داشتیم كه توسط شورا توقف پیداكرده است.

وی تاكید می كند: در استان 136 واحد آموزشی هیئت امنایی با جمعیت دانش آموزی 55 هزار دانش آموز داریم و شعارمان كیفیت بخشی به برنامه های مدارس هیئت امنایی است، درواقع ما در سال 97-98 توسعه نداریم و كیفیت را افزایش می دهیم.

به گزارش كنكور هنر به نقل از ایسنا، شرط لازم مدارس هیئت امنایی برای دریافت شهریه از اولیاء، وجود كلاس های فوق برنامه است. جالب آنكه برخی مدارس دو شیفته و چرخشی اند و كلاس فوق برنامه برگزار نمی كنند، این كلاس های باید همراه با رضایت انجمن اولیا و مربیان بوده و حضور دانش آموز اختیاری باشد، اما متأسفانه در بعضی مدارس و استان ها این گونه عمل نشده است و انتظار می رود نظارت به صورت جدی و دقیق صورت بگیرد.
1397/12/11
17:55:34
5.0 / 5
4735
تگهای خبر: اجرا , تئاتر , تحصیل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر