مهر سیمرغ- شماره نهم؛

آقازاده های ناكام در فجر۳۷، برائت از میم الف ادامه دارد

آقازاده های ناكام در فجر۳۷، برائت از میم الف ادامه دارد كنكور هنر: فرزند دو فیلمساز باسابقه سینمای ایران، با اولین تجربه های خود در زمینه فیلمسازی نتوانستند حضوری توجه برانگیز را در جشنواره فیلم فجر سی وهفتم از خود به یادگار بگذارند.به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، «مهر سیمرغ» عنوان بسته خبری-تحلیلی روزانه ای است كه به مرور متن و حاشیه سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر می پردازد. هر روز می توانید با «مهر سیمرغ» در جریان آخرین تحولات بزرگ ترین رویداد سینمایی كشور قرار بگیرد.
در حالی كه به علت همزمانی با ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) اكران فیلم ها در جشنواره فیلم فجر برای دو روز متوقف می شود، بنظر می رسد كنجكاوی برای رونمایی از فیلم های قرار گرفته در روز آخر اجازه فروكش كردن تب و تاب جشنواره را نمی دهد.
امروز جمعه ۱۹ بهمن ماه و فردا شنبه ۲۰ بهمن ماه جشنواره فجر تعطیل می باشد و اكران فیلم ها در روز یكشنبه ۲۱ بهمن ماه از سر گرفته می شود. با مرور متن و حاشیه نهمین روز جشنواره در «مهر سیمرغ» همراه شوید.
فیلم روز؛ جان دار
«نسبت خونی» عنوان فیلم كوتاهی است كه این روزها در بسته اكران زمستانه فیلم های كوتاه در گروه «هنروتجربه» در حال اكران است، فیلمی درباره یك اختلاف و مجادله خانوادگی كه حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری به صورت مشترك آنرا كارگردانی كرده اند و بازیگران سرشناسی همچون فرید سجادی حسینی، لیندا كیانی و هادی حجازی فر نقش آفرینی در آنرا برعهده داشته اند.
امیری دوماری و پورامیری جوان به پشتوانه همین تجربه كوتاه، نخستین فیلم بلند سینمایی خودرا در فضایی مشابه مقابل دوربین بردند؛ «جان دار» با چنین پشتوانه ای توانست در بخش نگاه نو جشنواره سی وهفتم فیلم فجر پذیرفته شود و رونمایی از آن در نهمین روز جشنواره در پردیس سینمایی ملت مورد توجه اصحاب رسانه قرار گرفت.

فیلم «جان دار» منهای اختتام بندی ناگهانی كه تبدیل به پاشنه آشیل آن شده است، روایتی تكان دهنده از یك موقعیت داستانی در یك خانواده را نمایش می دهد كه به مدد كارگردانی حساب شده و بازی قابل توجه بازیگران اصلی خصوصاً حامد بهداد، فاطمه معتمدآریا و موفق تر از همه جواد عزتی، تبدیل به یكی از آثار قابل توجه جشنواره سی وهفتم شده است.
این فیلم پربازیگر را كامران مجیدی، برادر مجید مجیدی كارگردان شناخته شده سینما، تهیه كرده است كه این فیلم پس از دو فیلم «لاك قرمز» و «زرد» سومین تجربه تهیه كنندگی وی در سینما شمرده می شود.
چهره روز؛ محسن تنابنده
بعد از تجربه نه چندان موفق «گینس» در عرصه كارگردانی، محسن تنابنده فیلم نامه نویس و بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون «قسم» را نوشته و كارگردانی كرده است تا جنبه دیگری از توانمندی های فنی خودرا به رخ بكشید.
«قسم» فیلمی جاده ای است و محور روایت آن حول اتوبوسی شكل می گیرد كه مسافران آن تعدادی از اعضای یك فامیل هستند و برای آیین «قسامه» و صدور حكم اعدام برای قاتل یكی از بستگان، راهی مسافرت شده اند. از این منظر روایت داستان در فضای محدود یك اتوبوس و پیش برد داستان در چارچوب دیالوگ های فشرده و باضرباهنگ بالا یكی از اصلی ترین چالش های تنابنده در ساخت این فیلم بوده است.

محسن تنابنده كه چندسالی است با برند مجموعه تلویزیونی «پایتخت» و ایفای نقش اصلی آن یعنی «نقی معمولی» برای مخاطبان شناخته شده است، فیلم «قسم» را با تهیه كنندگی الهام غفوری كه تهیه مجموعه «پایتخت» را باز برعهده داشته، كلید زده است.
تنابنده كه حالا فیلم نسبتاً موفقی را به كارنامه كارگردانی خود ضمیمه كرده است، سپس رونمایی فیلمش در پردیس ملت و در نشست خبری فیلم هم حاشیه ساز بود و مجادله او با یكی از خبرنگاران درباره رعایت جزئیات حقوقی در روایت داستان، تبدیل به تیتر رسانه ها شد.
حاشیه روز؛ ادامه برائت از پول های مشكوك
بازار حرف و حدیث درباره پول های مشكوك در سینما درست چند هفته قبل از برگزاری جشنواره فیلم فجر و به واسطه انتشار قسمتی از اظهارات نماینده دادستان در دادگاه رسیدگی به تخلفات بانك «سرمایه» و نام بردن از دو تن از چهره های خبرساز و پرحاشیه در حوزه سرمایه گذاری در سینما و شبكه نمایش خانگی حسابی داغ شد. بازاری كه نام «محمد امامی» بیشترین بسامد را درآن داشت.
امامی از سرمایه گذاران پركار سینما و شبكه نمایش خانگی در سال ها اخیر بوده است كه آثار پرخرجی همچون سریال «شهرزاد» و یا فیلم سینمایی «مصادره» با همراهی مستقیم او به سرانجام رسید.محمد امامی سرمایه گذار حاشیه ساز سینما و شبكه نمایش خانگی
درست از روزی كه نام این سرمایه گذار در جلسه دادگاه بانك سرمایه به میان آمدن و اعداد و ارقام كلانی بعنوان حجم تخلفات مالی او طرح شد، كنجكاوی درباره سرمایه های در گردش وی در چرخه تولید سینما ضریب گرفت و رسانه ها دست به كار شدند تا از پروژه هایی خبر بگیرد كه با پشتوانه سرمایه محمد امامی مراحل تولید را سپری می كردند.
نام های مختلف و متعددی هم در این راه در چارچوب گمانه زنی بر سر زبان ها افتاد. در بین فیلم های راه یافته به جشنواره سی وهفتم هم بودند نام هایی كه با چنین اتهامی مواجه گشتند. ابتدا این محمدحسین قاسمی تهیه كننده فیلم سینمایی «شبی كه ماه كامل شد» بود كه با صدور اطلاعیه از خرید سهم امامی در این فیلم خبرداد و اینكه او هم اكنون هیچ سهمی در این پروژه ندارد و روز گذشته هم مجری طرح «جان دار» از این انتساب اعلام برائت كرد.
به گفته مجری طرح فیلم سینمایی «جان دار» محمد امامی رسماً از این فیلم كنار رفته است و هیچ سرمایه ای در فیلم وارد نكرده است. با این همه اما كنجكاوی رسانه ها برای اطلاع از سرنوشت دیگر سرمایه گذاری های امامی در سینما و به خصوص شبكه نمایش خانگی همچنان ادامه دارد و باید دید آیا علاوه بر این اعلام برائت ها، كسی همراهی و همكاری با این سرمایه گذار پرحاشیه را به گردن می گیرد؟
نكته روز؛ آقازاده های ناكام
فهرست فیلم های راه یافته به بخش نگاه نو جشنواره سی وهفتم فیلم فجر كه اعلام شد، بیشتر از هر چیز حضور دو نام خانوادگی آشنا درآن جلب توجه می كرد؛ كیمیایی و صدرعاملی دو نام شناخته شده و معتبر در خانواده سینمای ایران هستند و حضور این نام ها در بخش فیلم اولی ها كنجكاوی برانگیز بود. پولاد و میلاد فرزاندان مسعود كیمیایی و رسول صدرعاملی هستند كه نخستین تجربه خود در مقام كارگردان را به ویترین جشنواره سی وهفتم نمایش كرده اند.
رونمایی از «معكوس» به كارگردانی پولاد كیمیایی كه چندان به مذاق اصحاب رسانه و مخاطبان خوش نیامد و حتی علاقمندان به سینمای مسعود كیمیایی، پولاد را به گرته برداری و در مواردی حتی كپی برداری از كاراكترها و سكانس های آشنای آثار پدرش كردند.میلاد صدرعاملی در نشست خبری «سونامی»
«سونامی» به كارگردانی میلاد صدرعاملی هم در حالی در نهمین روز جشنواره رونمایی گردید كه به واسطه شنیده ها درباره آن انتظار می رفت تنها نماینده «سینمای ورزشی» در جشنواره سی وهفتم اثری پركشش و همراهی برانگیز باشد اما نتیجه متفاوت از انتظارات بود.
میلاد صدرعاملی كه علاوه بر پشتیبانی پدر، از همراهی پرویز شهبازی در مقام مشاور كارگردان هم بهره برده بود، نتوانست تجربه های خود در مستندسازی ورزشی را در چارچوب یك فیلم استاندارد داستانی به كار بگیرد و اینگونه «سونامی» هم تبدیل به یكی از آثار ناكام جشنواره شد.

1397/11/19
14:25:24
5.0 / 5
4483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر