جشنواره ژكال بامحوریت دانشجویی رقم می خورد

جشنواره ژكال بامحوریت دانشجویی رقم می خورد به گزارش كنكور هنر دبیر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی «ژكال» با اشاره به انتشار فراخوان این رویداد هنری، اظهار داشت: داوری آثار در 19 فروردین و اختتامیه نیز6 اردیبهشت ماه 98 برگزار می گردد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، زینب كلاته روز شنبه در نشست خبری چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژكال با اشاره به جزئیات فراخوان و روند برگزاری این دوره جشنواره، خاطرنشان كرد: این جشنواره طی سال های 92، 93 با عنوان هفته نقاشی و از سال 94 با عنوان جشنواره ژكال برگزار شده است.
وی اضافه كرد: در این دوره هم مانند سه دوره گذشته یك هفته علمی - پژوهشی و یك هفته عملی - كارگاهی خواهیم داشت.
دبیر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی «ژكال» همینطور به انتشار فراخوان این دوره جشنواره در اول دیماه جاری اشاره نمود و اضافه كرد: دریافت آثار هم با استفاده از سایت jokalfestival.com انجام می گردد.
كلاته با اشاره به اینكه داوری امسال در دو مرحله با حضور اساتید برجسته این حوزه برگزار می شود، اضافه كرد: در دوره های پیش، جشنواره با حضور پنج داور برگزار می شد، اما امسال با حضور 10 داور برگزار می شود.
دبیر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژكال با اشاره به اینكه در این دوره از جشنواره محدودیت سنی وجود ندارد، اضافه كرد: دانشجویانی كه طی یك سال قبل فارغ التحصیل شده باشند، هم می توانند در بخش غیر رقابتی جشنواره (نمایشگاه) شركت نمایند.
كلاته در مورد اینكه در چهارمین دوره بخش طراحی را به جشنواره اضافه كردیم، خاطرنشان كرد: «ژكال طراح جوان» در بخش فضای مجازی برگزار می گردد این در شرایطی است كه همزمان شركت كنندگان می توانند آثار خویش را در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ#ژكال_طراح_جوان بارگزاری كنند.
وی با اشاره به اینكه امسال جشنواره محدود به دو هفته نیست، تصریح كرد: در چهارمین دوره در نظر داریم، قبل از جشنواره رویدادهایی را داشته باشیم و در بهمن ماه و اسفندماه به داوری آثار بپردازیم.
دبیر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژكال با اشاره به اینكه هر دانشجو می تواند سه اثر به جشنواره ارسال نماید، اظهار داشت: ارسال آثار محدود نیست، به طریقی كه در دوره های گذشته تا چهارهزار اثر به جشنواره ارسال شده بود.
كلاته تصریح كرد: دانشجویان تهرانی بیشترین آثار را به جشنواره ارسال می كنند؛ چراكه تعداد دانشكده های هنر در تهران از بقیه كشور بیشتر است.
به گفته وی تمامی انجمن های علمی و دانشجویی دانشگاه های هنر سراسر كشور هم می توانند با جشنواره همكاری كنند.

**ویژگی جشنواره ژكال، دانشجویی بودن آن است
معاون پژوهشی دانشكده تجسمی دانشگاه هنر هم درادامه این نشست با اشاره به اینكه خصوصیت این جشنواره به دانشجویی بودن آن است، افزود: از اساتید خارج از دانشگاه هم برای داوری آثار بهره خواهیم برد.
بهنام كامرانی، با اشاره به اینكه امسال جشنواره بسیار گسترده تر از دوره های گذشته شده است، خاطرنشان كرد: این جشنواره در دوره های گذشته خود به همت دانشجویان راه اندازی شده و اعتبار خوبی را برای خود طی سالیان كسب كرده است.

** ماندگاری پتانسیل جشنواره ژكال
مشاور و استاد راهنمای جشنواره با ابراز امیدواری از اینكه جشنواره ژكال ماندگار شود، افزود: این جشنواره پتانسیل ماندگاری را داراست.
جمال عرب زاده تصریح كرد: خصوصیت خاص این جشنواره رویكرد حرفه ای است كه نسبت به دانشجویان رشته نقاشی در كل كشور داشته است.
وی تصریح كرد: علاوه بر این موارد، جشنواره مستقل دانشجویی از خصوصیت های مهم این جشنواره است.
به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا، انجمن علمی نقاشی دانشگاه هنر تهران، با هدف تولید انگیزه برای دانشجویان فراخوان چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی «ژكال» را اعلام نمود تا شركت كنندگان با كمك آن بتوانند در راه حرفه ای قدم بردارند.
هدف این دوره از جشنواره در درجه اول نفی و رد آن ساز و كاریست كه دانشجویان را به افرادی منفعل تبدیل نموده و تلاش بر آن است آن نوع از سوژه شدگی را كشف و مورد بررسی قرار دهد كه در شكل نوع خاصی از فردیت بر دانشجو تحمیل شده و دانشجویان را با این سوال مواجه كند كه چه چیز غیر از آنچه هستند میتوانند باشند.
مسئولین برگزاری جشنواره ژكال در كنار این حمایت، تصمیم گرفته شده تا هم توجه مسئولان و هم دانشجویان به این مورد جلب شود كه فرآیند و نتیجه هرگونه فعالیتی، منوط به اتمام دوره دانشجویی نبوده و دانشجو می تواند در زمان دانشجویی خود هم همان جدیت را در عرضه مسائل و طرح های پیشنهادی داشته باشد.
شركت كنندگان الزاما می بایست دانشجوی یكی از موسسات آموزش عالی، وزارت علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران در هر یك از مقاطع تحصیلی كارشناسی و كارشناسی ارشد باشند.
تمامی دانشجویان رشته ی نقاشی كه حداكثر یك سال از تاریخ رساله آنها می گذرد می توانند در بخش غیررقابتی نمایشگاه شركت نمایند.
آثار راه یافته به نمایشگاه در صورت تمایل خالق اثر به فروش می رسند.
آثار ارسالی راه یافته به مرحله دوم داوری باید به گونه ای باشند كه قابلیت نصب (سیم، قاب، بوم دیپ و غیره) و ارائه در نمایشگاه را داشته باشند.
فراهنگ ** 9031 ** 1355 **


1397/10/16
14:31:43
5.0 / 5
4101
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر