گردهمایی هنرمندان افغانستان در نیمروز

گردهمایی هنرمندان افغانستان در نیمروز به گزارش كنكور هنر نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی هنرمندان افغانستان با حضور نمایندگان سازمان ملل، یونسكو، مدیریت هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و هنرمندان مطرح افغانستان، در تهران، راه اندازی گردید.به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، برای نخستین بار، به كوشش مریم كوهستانی، هنرمندان افغانستانی از سراسر دنیا در «نیمروز» گرد هم آمده اند و هنر معاصر افغانستان را به نمایش گذاشته اند.
در افتتاحیه این نمایشگاه، دكتر بهنام معاون اجتماعی یونسكو، اظهار داشت: یكی از وظایف یونسكو در ایران و جهان این است كه از این گونه برنامه های زیبا و اثرگذار در دنیای وحشت، حمایت كند.
وی تصریح كرد: مهم ترین وظیفه سازمان جهانی یونسكو، حمایت و هم دلی و توانمندكردن این فعالیت ها و هم فرصت سازی برای هنرمندانی همچون خانم كوهستانی، تا بتوانند این گونه فضاها را به وجود آورند.
دكتر بهنام، گفت كه بعد از این نمایشگاه، برنامه ای برای تقدیر از زحمات برگزاركنندگان این نمایشگاه، در یونسكو، برگزار خواهد شد.
«رهنورد زریاب» نویسنده مطرح افغانستانی كه از كابل جهت حضور در نمایشگاه، به تهران آمده، می گوید: امروز در تهران، شاهد رویداد بزرگ هنری هستیم. به این مفهوم كه هنرآفرینان كشور ما، از سراسر دنیا در این جا، آفریده های شان را به نمایش گذاشته اند.
زریاب، ادامه داد: من این آفریده ها را دیدم و شگفت زده شدم. برای این كه اصالت و عمق این كارها و شیوه هایی كه این هنرآفرینان، استفاده كردند، مرا به شگفتی وا داشت.
همچنان مجید مولا نوروزی، مدیر كل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ایران، اظهار داشت: بدون شك یكی از مهم ترین پیكره های فرهنگی ایران، افغانستان است كه دارای مشتركات فرهنگی بی شماری هست. ما ادبیات و شعر افغانستان را بیش تر میشناسیم، ولی متاسفانه با هنر معاصر افغانستان، آشنایی نداشتیم.
علی بابا اورنگ، یكی از هنرمندان افغانستانی، می گوید: افغانستان و ایران، روح واحدی بر دو پیكرند. با این وجود ما خیلی از آفرینش های هم دیگر، بی اطلاع بودیم. ما برای شناخت واقعی و حقیقی هم دیگر، به هم نیاز داریم.
بر اساس این گزارش، در این نمایشگاه «نیمروز»، ۱۴۰ اثر در شاخه های مختلف هنرهای تجسمی از جمله: نقاشی، نقاشی خط، مجسمه، عكس و اینستالیشن از ۵۲ هنرمند مطرح افغانستانی از كشورهای آمریكا، استرالیا، افغانستان، ایران، سوئد، نوروژ و هلند، به نمایش در آمده است.
مریم كوهستانی، در باره اهداف خود از برگزاری این نمایشگاه، می گوید: نزدیك كردن هنرمندان دو كشور با تاریخ و فرهنگ مشترك، شناساندن هنرهای تجسمی كم تر شناخته شده افغانستان، احیای هویت و نمایش توان مندی به نسل های جوان افغانستان، جزو اهداف اصلی برگزاری نمایشگاه به حساب می آید.
كوهستانی، می افزاید: تعداد هنرمندان و آثار این نمایشگاه، نیمروز را به یك پدیده و اتفاق هنری تبدیل خواهد كرد، چون كه از یك سو چنین نمایشگاهی از هنرهای تجسمی معاصر افغانستان در تمام جهان تا به امروز بی سابقه بوده و نقطه عطفی در هنر معاصر افغانستان خواهد شد. از جانب دیگر در ایران مشابه آن برای هنرمندان تجسمی كشور دیگری نظیر نداشته است و فتح بابی است برای نمایشگاه های مشابه.
گفتنی ست كه نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» از جمعه ۱۲ آبان تا تاریخ ۲۶ آبان، از ساعت ۱۰ بامداد الی ۸ شب، به روی بازدیدكنندگان، باز است.
 

1396/08/13
21:24:30
5.0 / 5
5018
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر