فسیل های 65 میلیون ساله در تربت حیدریه رونمایی شدند

فسیل های 65 میلیون ساله در تربت حیدریه رونمایی شدند كنكور هنر: تربت حیدریه - 2 فسیل به قدمت 65 میلیون سال به همراه نمایشگاه صنایع دستی با عنوان ؛تشنه هنرهای چوبی؛ روز چهارشنبه به مناسبت هفته گرامیداشت صنایع دستی (18 تا 23 خرداد) در موزه مردم شناسی تربت حیدریه رونمایی گردید.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا، كارشناس زمین شناسی و معدن در آیین رونمایی از فسیل ها اظهار داشت: بر مبنای بررسی های متخصصان گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد مشهد، این فسیل های صدفی و دو كفه ای متعلق به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره كرتاسه هستند.
بهروز زرمهری با اشاره به اینكه كرتاسه پس از تریاس و ژوراسیك، سومین دوره میانه زیستی است كه 65 میلیون سال پیش بوده است، اضافه كرد: كرتاسه به دو دوره كرتاسه پیشین و پسین تقسیم می گردد كه در این دوره ها آب و هوا گرم و معتدل بوده و گیاهان پرگل و نهان دانه در سطح زمین پراكنده شدند و در اواخر دوره كرتاسه برخی پستاندارن كوچك بوجود آمدند و همینطور دراین دوره دایناسورها منقرض شدند.
وی محل كشف فسیل ها را منطقه پیشكوه تربت حیدریه به سال 1394 عنوان و تصریح كرد: بخش هایی از پارك جنگلی پیشكوه در تربت حیدریه دارای ارزش و قدمت تاریخی است.
كارشناس صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه هم در آیین افتتاح نمایشگاه تخصصی صنایع دستی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این نمایشگاه كه تا آخر هفته جاری دایر است، هنرمندان این شهرستان آثار خویش را در رشته های چوب، سفال، نقاشی روی شیشه و نقاشی روی سفال، رو دوزی های سنتی، زیورآلات سنتی و تذهیب در معرض دید علاقه مندان قرار داده اند.
سمیه نگهبان سیوكی اضافه كرد: همینطور به مناسبت هفته گرامیداشت صنایع دستی (18 تا 23 خرداد) سومین دوره تخصصی آموزش صنایع دستی در رشته تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در موزه مردم شناسی تربت حیدریه دایر شده است.
وی اظهار داشت: در این دوره آموزشی 80 ساعته 12 نفر شركت كرده اند و در انتها به علاقه مندان برای تولید كارگاه های تولیدی و مشاغل خانگی، تسهیلات بانكی قرض الحسنه بین صد تا 500 میلیون ریال پرداخت می گردد.
به گفته وی با عنایت به وجود معادن غنی سنگ های نیمه قیمتی در این شهرستان و به خصوص در بخش بایگ، در سال های اخیر آموزش تخصصی تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با استقبال خوبی از سوی هنرجویان مواجه شده است.
ابریشم بافی (ابریشم كشی)، گلیم بافی، جاجیم بافی، سبدبافی (حصیربافی)، سرمه دورزی و تراش سنگ های قیمتی، مهمترین صنایع دستی منطقه تربت حیدریه هستند و البته در گذشته پوستین دوزی هم رایج بود كه به تدریج از بین رفته است.
مركز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در فاصله 150 كیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.
1744/6121


1397/03/27
15:19:21
5.0 / 5
4895
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر