رهبر انقلاب: پمپاژ یاس و نومیدی به جامعه، همان كار دشمن است

رهبر انقلاب: پمپاژ یاس و نومیدی به جامعه، همان كار دشمن است كنكور هنر: تهران - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران عصر دوشنبه در دیدار با دانشجویان، ضرورت بكارگیری امید، عزم و برنامه ریزی را خاطرنشان كردند و افزودند: كسانی كه یأس و نومیدی به جامعه پمپاژ می كنند، ممكن است دشمن نباشند، اما حتماً كار آنها، همان كار دشمن است.


به گزارش كنكور هنر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در نشست صمیمانه، پرشور، پرنشاط و سه ساعته صدها نفر از دانشجویان دانشگاه های مختلف با رهبر معظم انقلاب اسلامی، نمایندگان تشكل های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و صنفی دانشجویان، دیدگاه ها، انتقادها، پیشنهادها و مطالبات خویش را از سه قوه و دستگاههای مختلف بیان نمودند.
در این دیدار كه عصر امروز (دوشنبه) برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه ای «روحیه جوانی، احساس هویت اثرگذار، انگیزه های ایمانی و آرمانی جریانهای دانشجویی و مطالبه گری آرمانها» را مایه امید به آینده خواندند و بر لزوم «انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل كردن» البته با عنایت به ظرائف و لوازم آن تاكید و خاطرنشان كردند: باید با عنایت به ظرفیتها و امكانات كشور، حركت پرافتخار به سمت آرمانها را با قدرت و شتاب بیشتر ادامه دهیم.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، دیدار امروز و صحبتهای دانشجویان را كه شامل مسائل متنوعی از موضوعات كشور و در بردارنده پیشنهادها، گله ها و اعتراض ها بود، جلسه ای به مفهوم واقعی دانشجویی خواندند و گفتند: مهمترین و برجسته ترین نتیجه این جلسه، نمایان شدن روحیه و حركت پرنشاط، زنده و با انگیزه در بین دانشجویان با گرایش های مختلف است و این فضای واقعی، برخلاف القائات دشمنان و بیگانگان و برخی عناصر داخلی درباره افسردگی و یأس و ناامیدی در دانشگاههاست.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: وجود چنین روحیه ای باعث می گردد دانشجو احساس اثرگذاری كند و بر اساس همین احساس، سخن بگوید و مطالبه كند.
ایشان با اشاره به سخنان دانشجویان در این دیدار و اعتراض آنان به خیلی از مسائل كشور، بیشتر این اعتراض ها را وارد دانستند و در عین حال خاطرنشان كردند: تحقق آرزوهایی كه از سوی جوانان پرشور به راحتی بیان می شوند، با در نظر گرفتن واقعیات به این سادگی ها امكان پذیر نیست بلكه نیازمند كار و تلاش و برخی مقدمات است.
رهبر انقلاب اسلامی تاكید كردند: یكی از مقدمات لازم برای تحقق آرزوها، حضور جوانان پرشور و با انگیزه در صحنه و فكر و تلاش آنها برای مرتفع ساختن مشكلات است.
حضرت آیت الله خامنه ای سپس به بعضی انتقادهای دانشجویان درمورد برخی نهادها اشاره كردند و گفتند: مدیریت نهادهایی همچون نیروهای مسلح با رهبری است اما در قوه قضاییه و صداوسیما با وجود آنكه رؤسای آنها از سوی رهبری منصوب می شوند، مدیریت آنها با رهبری نیست و بعنوان مثال بنده در مواجهه با صداوسیما، چه در مدیریت فعلی و چه در مدیریت های قبلی، همواره در موضوعات مختلف موضع انتقادی داشته و دارم.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: راه حل اساسی برای مرتفع ساختن عیوب و مشكلات در بعضی دستگاه ها همچون صداوسیما، تزریق عناصر جوان، فعال، مؤمن و پرانگیزه به این دستگاهها است و من به آنها در این خصوص تاكید كرده ام.
ایشان با تاكید بر اینكه حركت نظام اسلامی و كشور، بدون هیچ تردیدی رو به جلو است، گفتند: بارها گفته ام كه آینده بهتر از امروز و متعلق به جوانان است اما لازمه آن، باقی ماندن در صراط مستقیم و حركت مستمر و خستگی ناپذیر است.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: این دیدار دانشجویی حامل یك بشارت و امیدواری بزرگ یعنی وجود جریانی از دانشجویان با ایمان، با غیرت و با انگیزه و مصمم در دانشگاه هاست.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین خصوص تاكید كردند: با عنایت به این واقعیت، باید كسانی كه نسبت به آینده و دانشگاه ها سخن از یأس و ناامیدی می گویند، تفكر خویش را تصحیح كنند.
ایشان در ادامه وارد بحث اصلی خود یعنی چگونگی «انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل كردن» شدند.
رهبر انقلاب اسلامی ابتدا به تبیین مراحل پنجگانه انقلاب پرداختند و گفتند: یك تفكر غلط از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت در خصوص اینكه انقلاب، پس از تشكیل نظام تمام می شود و باید به سراغ شكل دهی نهادها و دیوان سالاری رفت. این تفكر غلط، انقلاب را به معنای تنش، نزاع و كارهای غیرقانونی می داند.
حضرت آیت الله خامنه ای تشكیل «نظام انقلابی و اسلامی» را مرحله دوم برشمردند و افزودند: نظام انقلابی و اسلامی، اهداف، آرما ن ها و ارزش هایی دارد كه تحقق آنها نیازمند مرحله سوم یعنی شكل گیری «دولت انقلابی» است، دولتی كه اركان نظام اسلامی را باور داشته باشد.
ایشان با تاكید بر اینكه با عملكرد صحیح دولت اسلامی و انقلابی و محقق شدن آرمانها، مرحله چهارم یعنی «جامعه اسلامی و انقلابی» شكل می گیرد، گفتند: نظام اسلامی، دولت اسلامی و جامعه اسلامی زمینه ساز پنجمین مرحله یعنی تولید «تمدن انقلابی و اسلامی» خواهند شد، ازاین رو انقلاب هیچگاه تمام شدنی نیست و همواره ادامه دارد.
رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان آرمانهای نظام اسلامی و انقلابی پرداختند و خاطرنشان كردند: یكی از این آرمانها كه بسیار مهم است، «عزت ملی» یعنی احساس افتخار ملی مبتنی بر واقعیات متن جامعه و نه متكی بر توهمات و تصورات است.
حضرت آیت الله خامنه ای، «اعتماد به نفس ملی»، «استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی» و «آزادی» اعم از «آزادی اندیشه، بیان و عمل» را از دیگر آرمانهای نظام اسلامی برشمردند و گفتند: اگر آزادی نباشد، رشد معنوی و پیشرفت جامعه وجود نخواهد داشت اما همین آزادی نیازمند قانون و چارچوب است زیرا در غیر این صورت، منجر به ولنگاری خواهد شد كه نمونه های آن در دنیای غرب موجود است.
حضرت آیت الله خامنه ای، «استقرار عدالت»، «پیشرفت مادی و تمدنی به بركت فناوری»، «رشد اخلاق معاشرتی» و «آماده سازی فضا برای رشد معنویت و رهایی از بردگی شهوت و غضب» را از دیگر آرمانها دانستند و خاطرنشان كردند: تحقق این آرمانها در كوتاه مدت امكان پذیر نیست بلكه نیازمند یك حركت دراز مدت و مبتنی بر آگاهی و هوشیاری است.
ایشان تاكید كردند: انقلاب بدون آرمانها و بدون استمرار در واقع فقط تغییر مدیریت كشور از افرادی به افراد دیگر خواهد بود، ازاین رو باید حركت به سمت آرمانها ادامه یابد.
حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی بخش دوم از سخنان خود با تأیید احساس و روحیه مطالبه گری دانشجویان در زمینه آرمانها گفتند: من از مسائل جامعه از طریق های مختلف آگاه و در جریان امور هستم و با در نظر گرفتن همه مسائل معتقدم نظام اسلامی در چهل سال قبل در همه این آرمان ها پیشرفت كرده است.
ایشان افزودند: حتی در زمینه عدالت باآنكه در مقایسه با پیشرفت مورد انتظار، عقب ماندگی داریم؛ اما در همین عرصه هم پیشرفت های خوبی داشته ایم كه مقایسه ویرانی ها و عقب افتادگی های زمان طاغوت با اوضاع فعلی، این مسئله را اثبات می كند.
حضرت آیت الله خامنه ای، آزادی های جاری در كشور را در فضای اجتماعی، سیاسی، رسانه ای و مجازی غیرقابل مقایسه با خفقان رژیم ستم شاهی برشمردند و گفتند: ممكن است كسی بگوید چرا در صداوسیما فلان انتقاد مطرح نمی گردد اما در مقابل، مسئولان دولتی مكرر از مطالب انتقادی صدا و سیما و برخی بخشهای خبری شكایت می كنند.
رهبر انقلاب با یادآوری پیشرفتهای ملموس و عینی در زمینه های علم و فناوری افزودند: در زمینه آرمان ها هم چنین پیشرفتهایی داشته ایم؛ البته نباید به این حد قانع باشیم بلكه باید با عنایت به ظرفیت ها و امكانات كشور، این حركت پرافتخار را با قدرت و شتاب بیشتر ادامه دهیم.
سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در جمع هزاران دانشجو با بررسی عوامل و موانع پیگیری آرمان ها ادامه یافت.
ایشان «حكومت انقلابی» و «دولت انقلابی» به معنای مجموعه مدیریتی كشور را از عوامل تحقق آرمان ها خواندند و افزودند: اگر در این عامل مهم اختلال تولید شود، حتماً در مسیر انقلاب با مشكل مواجه خواهیم شد.
رهبر انقلاب قشرهای اثرگذار همچون دانشگاهیان، حوزویان، هنرمندان و دانشمندان را از دیگر عوامل تسریع در حركت به سمت آرمانها برشمردند و گفتند: نیروهای جوان بعنوان پیشران و لكوموتیوِ حركت عمومی كشور می توانند در تحقق آرمانها نقش مهمی داشته باشند.
«روحیه امید، عزم و برنامه ریزی» از دیگر مسائلی بود كه حضرت آیت الله خامنه ای در بحث عوامل پیشرفت آرمانها به آنها اشاره كردند.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان كردند: كسانی كه یأس و نومیدی به جامعه پمپاژ می كنند، ممكن است دشمن نباشند، اما حتماً كار آنها، همان كار دشمن است.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین موانع تحقق آرمان ها به یك نكته خاص پرداختند و گفتند: بعضی می گویند چرا رهبری همه مشكلات را گردن آمریكا و انگلیس خبیث می اندازد، این یك برداشت اشتباه است چون كه بنده بیشتر مشكلات و موانع را داخلی و درونی می دانم كه البته دشمنان از آنها سوءاستفاده می كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای، «درست نفهمیدن مسائل كشور و مسئله انقلاب» را همچون موانع تحقق آرمانها دانستند و تاكید كردند: دانشجویان و عناصر فكریِ مؤمن و انقلابیِ حوزه و دانشگاه روی این مورد كار كنند.
رهبر انقلاب «درست نشناختن محیط» و «اشتباه گرفتن جبهه دوست و دشمن» را از دیگر موانع استمرار حركت به سمت آرمان ها خواندند و افزودند: «بی ارادگی، تنبلی و بی صبری» هم باعث كندی این حركت می گردد.
ایشان در همین زمینه افزودند: در مقابل «خشم انقلابی»، «صبر انقلابی» هم داریم بگونه ای كه امیرمؤمنان هم بعنوان مظهر كامل و تام و تمام عدالت در مواقعی صبر پیشه می كرد.
«سرگرم نشدن به مسائل و بهانه های اختلاف انگیز و ویران كننده» و هم «درگیر حاشیه ها نشدن» از دیگر سفارش های مؤكد رهبر انقلاب بود.
ایشان بعنوان مثال درباره اصلی شدن حاشیه ها گفتند: در مسئله فضای مجازی و فلان پیام رسان، یك كاری باید انجام بگیرد و یك كاری هم در حال انجام می باشد اما پرداختن افراطی و تفریطی به این مسئله، مصداق درگیر شدن با حاشیه هاست.
رهبر انقلاب اسلامی بعد از تشریح موانع درونی تحقق آرمان ها، به تبیین موانع بیرونی این روند پرداختند.
«تزریق ناتوانی و نومیدی به جامعه ایران»، «القاء مردم سالاری واقعی ایران بعنوان دیكتاتوری»، «تبیین های دروغ و غیرواقعی و تحریف حقایق تاریخی همچون درباره رژیم فاسد، وابسته، دیكتاتور و بشدت ضعیف ستم شاهی»، «كوچك جلوه دادن پیروزی ها و برجسته كردن نقاط ضعف»، «كارشكنی و تحریم» همچون عوامل بیرونی بود كه حضرت آیت الله خامنه ای آنها را مانع شتاب گرفتن تحقق آرمان ها برشمردند.
ایشان در همین زمینه به یك روال غلط یعنی منتسب كردن ضعف های مدیریتی به نظام اشاره كردند و افزودند: برخی، كارهای غلط بعضی مدیران را با هیاهو به همه مجموعه مدیریتی كشور تعمیم می دهند و حتی آن را به نظام اسلامی منتسب می كنند تا نظام را زیر سؤال ببرند كه باید بشدت به این مسئله توجه داشت.
رهبر انقلاب در نوعی جمع بندی از سخنانشان به دانشجویان خاطرنشان كردند: نظام در میانه كارزار عظیمی قرار دارد و شما كه در وسط این كارزار همه جانبه هستید، باید این رویارویی را احساس و درك كنید و با شناخت طرف مقابل، وظایف انقلابی خویش را بشناسید و به آنها عمل كنید.
حضرت آیت الله خامنه ای تاكید كردند: انقلابی گری به معنای «مشی صحیح، عاقلانه، شجاعانه و پرانگیزه» فقط در بستر نظام اسلامی معنادار و امكان پذیر است، ازاین رو كسانی كه نظام و بنیان ها و ارزشهای آن را زیر سؤال می برند و تخریب و ساختار شكنی می كنند، در واقع در حال ویرانگری هستند، نه انقلابی گری.
رهبر انقلاب اسلامی، تكرار و تاكید بر آرمانها در جامعه و مطالبه گری آنها را بسیار ضروری خواندند و خاطرنشان كردند: اگر تهاجم وسیع و پرحجم ضد انقلاب به افكار عمومی، با برجسته كردن و مطالبه گری آرمانی روبرو نشود، اساساً ویرانگری خواهد نمود.
ایشان تاكید كردند: لشكر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمان ها و كمك به تحقق اهداف انقلاب شود و در مقابل تخریب افكار عمومی و فضاهای نخبگانی و مدیریتی، سد تولید كند.
حضرت آیت الله خامنه ای، صراحت و شجاعت در مطالبه آرمانها را با همان زبان ویژه جوانان مؤمن و انقلابی، كاملاً ضروری برشمردند و افزودند: باید در افكار عمومی اشرافی گری و وابستگی فكری نفی و طرد شود.
ایشان ترجیح كالاهای خارجی به ایرانی را یك مشكل جدی ذهنی در جامعه دانستند و افزودند: باید تحرك و تحولی فكری و قوی شكل بگیرد تا برداشت غلط بهتر بودن جنس خارجی از ذهن ها پاك شود.
رهبر انقلاب، «مطالبه سبك زندگی اسلامی- ایرانی» و «مقابله با لاابالی گری، تنبلی، بی هویتی و دین ستیزی» را از دیگر ضروریات حركت انقلابی دانشجویی خواندند و تاكید كردند: البته همه این ضروریات باید با حوصله، هوشمندی و صبر انقلابی صورت گیرد.
شبس ** 9386 **


1397/03/08
23:47:57
5.0 / 5
4461
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر