عصر چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت

كهن ترین سند سینمای ایران رونمایی گردید

كهن ترین سند سینمای ایران رونمایی گردید كنكور هنر: آیین رونمایی از كهن ترین سند حضور سینما در ایران عصر روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت همزمان با روز اسناد ملی و میراث مكتوب در تالار آبی موزه سینما برگزار گردید.


به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، در ابتدای مراسم رونمایی از كهن ترین سند حضور سینما در ایران سارا خداكرمی مدیر روابط عمومی موزه سینما در سخنانی در مورد رونمایی از این سند اظهار داشت: موزه سینما بعنوان حافظ گنجینه سینمای ایران یكی از وظایف خویش را بازشناسی اسناد و امر تاریخی می داند تا از خلال آن تصویری روشن از تاریخ و در اینجا تاریخ سینمای ایران عرضه شود. از این رو، به تماشا گذاشتن كهن ترین سند در رابطه با سینمای ایران، قدمی مهم در بازشناسی این سند تاریخی است كه این امر با مساعدت مجموعه كاخ گلستان به ریاست آقای مسعود نصرتی و همینطور همكاری صمیمانه خانم نسرین خلیلی مسئول مركز اسناد تاریخی صورت گرفته است. در ادامه، علیرضا قاسم خان مدیرعامل موزه سینما با اشاره به اینكه كهن ترین سند حضور سینما در ایران بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد، بیان كرد: تمامی تلاش ما در موزه سینمای ایران تدوین تاریخ اجتماعی سینمای ایران و اولین مرحله این حركت، گردآوری، بررسی، پژوهش و تسهیل در دسترسی محققان است. از این رو، برگزاری این نمایشگاه و نمایشگاه های دیگر و عرضه آثاری كه به گونه ای در رابطه با تاریخ سینما و در مجموع فرهنگ و هنر ایران زمین است، در این راستا انجام شده است. سپس محمدرضا اصلانی نویسنده، شاعر، كارگردان و از پیشكسوتان عرصه پژوهش در سخنانی اظهار نمود: این سند تاریخی به ما می گوید از خیلی از كشورهای دیگر در سینما، تاریخ جلوتری داریم؛ حتی شاید پنجمین یا ششمین كشوری هستیم كه دوربین و سینما داشتیم. این موضوع، ۲ مسأله را مطرح می كند؛ یك اینكه اگر این چنین تاریخ بلند هنگامی در سینما داریم چرا تابحال در تاریخ سینمای جهان حضور نداشتیم و اسمی از سینمای ایران در آن نیست.
وی با اشاره به جوایز متعددی كه سینماگران ایرانی از جشنواره های خارجی مطرح دنیا كسب كرده اند، اضافه كرد: این جوایز هنوز ما را به تاریخ سینمای جهان نبرده است. جوایز و معروفیت با رفتن به تاریخ فرق می كند چراكه تاریخ مراحل تعقل هر جریانی است. متاسفانه با وجود چنین تاریخ و گذشته ای كه داریم، آن را به تاریخ تبدیل نكرده اند. یك به این دلیل كه آن تحولی كه باید در سینما تولید می كردند، اتفاق نیفتاده و دیگر اینكه منتقدان ما كه می توانستند با آثار برجسته، نحوه تعقل را از جهان ایرانی به جهان دیگری انتقال دهند، كم كاری كردند. اصلانی در انتها با اشاره به كهن ترین سند سینمای ایران، بیان كرد: این شكل از تاریخ و بازشناسی اسناد تاریخی سینما بیش از پیش برای ما تعهد می آورد؛ هم نسبت به تاریخ و هم به سینما. وقتی ما چنین تاریخی داریم باید احترام و كاركرد بیشتری نسبت به سینما داشته باشیم و من این شكل از تعهد را از همه تقاضا دارم. سپس محمد تهامی نژاد پژوهشگر سینما، محمدرضا اصلانی سینماگر، علیرضا قاسم خان مدیرعامل موزه سینما، مسعود نصرتی مدیر كاخ گلستان و سید احمد محیط طباطبایی رئیس ایكوم (كمیته ملی موزه ها) ایران از كهن ترین سند حضور سینما در ایران رونمایی كردند. در انتها این آیین، كتابچه ای كه ویژه كهن ترین سند در رابطه با سینمای ایران طراحی شده بود، در اختیار میهمانان قرار گرفت. در این كتابچه تحقیقات و نظریه زنده یاد شهریار عدل پیرامون این سند تاریخی عرضه شده است. لادن طاهری مدیركل فیلمخانه ملی ایران و فیروزه سپیدنامه رئیس موزه ایران باستان همچون افراد حاضر در این آیین بودند.

1397/02/21
18:53:04
5.0 / 5
4561
تگهای خبر: پژوهش , سینما , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر