ابتكار: دانشجو باید همیشه آماده پذیرش تحول باشد

ابتكار: دانشجو باید همیشه آماده پذیرش تحول باشد كنكور هنر: كرمان- معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری بر حركت دانشجویان در مرزهای علم تصریح كرد و اظهار داشت: دانشجویان باید همیشه آماده پذیرش تحولات باشند و هیچگاه دچار ركود فكری و ذهنی نشوند.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا، معصومه ابتكار روز سه شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه شهید باهنر كرمان اضافه كرد: دوران دانشجویی در زمان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مظهر بیداری، عدالت طلبی و مبارزه با سلطه و دیكتاتوری بود و امروز هم بیدار، پرشور، زنده و بسیار نقش آفرین است.
وی اظهار نمود: دورانی بوده كه دانشجویان با محدودیت ها و سختی های زیادی روبرو بوده اند، در بعضی دوره ها دانشجویان هزینه زیادی داده اند.
وی با تاكید بر اینكه دانشجو در مسیر حقیقت طلبی و گفتن حقیقت با همه هزینه هایی كه داده، عقب ننشسته است، عنوان كرد: مطالبه گری جریان دانشجویی بسیار مهم است و دانشجو همواره باید برای طرح انتقادات و اندیشه ورزی رو به جلو حركت نماید.
معاون رئیس جمهوری اضفه كرد: مهمتر از حركت در مرزهای دانش در دوران دانشجویی، خودشكوفایی است و این رمز دوران دانشجویی است تا از این فرصت برای شكوفایی روح، روان، فكر و اندیشه استفاده گردد.
*باید صداهای جامعه را شنید و پاسخگو بود
ابتكار در پاسخ به تاكید یكی از دانشجویان در خصوص اینكه روحانی همان روحانی دوران انتخابات باقی بماند، اظهار داشت: همواره پیگیر مطالبات و تحقق آرمان های مطرح شده در منشور حقوق شهروندی و آرمان های دلسوزان انقلاب هستیم.
وی با تاكید بر اینكه باید صداهای جامعه را شنید، پاسخگو بود و شفاف صحبت كرد، ادامه داد: امروز آفت بزرگی كه بسیار بسیار خطرناك است، تحریف تاریخ و اخبار دروغ است كه با سوء استفاده از فضاهای ارتباطی موجود، تحلیل های نادرست را به یك جامعه تزریق می كند و اگر در مقابله با این موارد قدرت، توان و مهارت ارتباطی را نداشته باشیم، صدمه خواهیم دید.
** دانشجویان در گفت و گوهای بین نسلی پیش گام شوند
وی اظهار نمود: جریانی تحت عنوان گفت و گوی ملی خانواده و گفت و گوی ملی بین نسلی را شروع كرده ایم زیرا یكی از صدمه های جدی انقلاب فاصله ای است بین نسلی كه در دوران انقلاب، جنگ و دفاع مقدس زیسته و نسلی كه تنها این نسل را دیده و در مقابل آن رفتار نادرست، فریبكاری، ریا و این شعارها را هم دیده است، بوجود آمده است.
ابتكار اظهار داشت: لازم است كه جریان های دانشجویی در حوزه گفت وگوهای بین نسلی پیشگام شوند زیرا هرچه گفت و گو و مهارت های گفت و گو را در جامعه تبیین نماییم فرایند مردم سالاری و تحقق حقوق و آزادی های تصریح شده در قانون هم تسهیل می گردد.
وی اظهار نمود: جریان های دانشجویی باید در زمینه مهارت های طرح كارورزی و ارتباط با صنعت و ارتقای مهارت های دانشجویی نقش اساسی ایفا كند زیرا یكی از مسائلی كه بسیار مورد توجه رهبری بوده و دولت به صورت ویژه به آن توجه می كند اشتغال جوانان است.
**حذف بنزین پتروشیمی و عرضه بنزین یورو 4
وی در ادامه در پاسخ به سئوال یكی از دانشجویان درباره شایعات مطرح شده در زمینه بنزین تولیدداخل و بنزین وارداتی، اظهار داشت: در این مورد اصلا بحثی درباره بنزین تولید داخل و بنزین وارداتی نداشتیم بلكه مبحث این بود كه با تحریم واردات بنزین برخی ها در صدد تولید بنزین پتروشیمی بودند كه بنزین زیادی را وارد هوا كرده و صدمه های جدی بر جای می گذاشت و ما با تولید این نوع بنزین مخالفت كردیم و مورد تهدید هم قرار گرفتیم.
وی ادامه داد: این بنزین در تهران و برخی استان ها توزیع می شد و در آن زمان میزان بنزن موجود در هوا 400 تا 500 برابر حد مجاز بود و بعد كه دولت تغییر نمود به علت حساسیت مبحث حذف بنزین پتروشیمی را مطرح و پیگیری كردیم و این كار از بهمن 92 آغاز و در اردیبهشت 93 بنزین با استاندارد یورو 4 در كشور عرضه شد.
وی بیان كرد: در آن زمان یك جریان شانتاژ، تخریب و تهمت زنی در مجلس نهم رخ داد و این در شرایطی است كه بنزین در داخل كشور یارانه ای است و قیمت اصلی آن در دنیا 4 تا 5 هزار تومان است و هیچكس به جز دولت نمی تواند بنزین وارد كند و دروغ اساسی برای ترساندن بود.
ابتكار خاطرنشان كرد: تولید بنزین پتروشیمی برای عده ای بسیار سودآور بود اما تا زمان مسئولیت خود در سازمان محیط زیست هر سه ماه یكبار بنزین را بررسی می كردیم و مطابق با استانداردها بود.
وی اظهار داشت: اما آلودگی هوا دلایل متعددی دارد كه مبحث ریز گردها، سرب و...از جمله این آلودگی ها هستند كه از دوران خاتمی مبحث سرب در بنزین به صورت كامل حل شده است و استاندارد خودروها هم پیش رفت.
ابتكار خاطرنشان كرد: برنامه های كاهش آلودگی هوا در دولت های نهم و دهم تعطیل شد و عقب ماندگی شدید در سال 92 داشتیم.
وی تصریح كرد: مساله آلودگی هوا با جدیت و سخت گیری مجدانه محیط زیست و مشاركت مردم قابل حل است.
**امیدوارم هیچ دانشجوی منتقدی احضار نشود
معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در پاسخ به سئوالی درباره برخورد با دانشجویی در شیراز هم اظهار نمود: امیدوارم هیچگاه هیچ دانشجویی بخاطر انتقاد و اعتراض احضار نشود و هیچگاه این اتفاق ها نیفتد و این یك مطالبه به حق است و به نوبه خود از اینگونه مشكلات ناراحتم.
وی اضافه كرد: جریان دانشجویی و حق طلبی همیشه هزینه داده است و این كار بدون هزینه امكان پذیر نیست اما سیاست دولت آقای روحانی این است كه فضای دانشگاه ها امن باشد اما امنیتی نباشد.
ابتكار پیرامون وضعیت ادارات كل امور بانوان استانداری ها در كشور هم اظهار داشت: متاسفانه مدیران كل امور بانوان توان محدودی دارند و در بودجه امسال ردیف و امكانات جدیدی برای آنها در نظر گرفته شده است و امیدواریم در این حوزه توانمندی و شایسته سالاری را داشته باشیم.
** دولت اعتدال متمایل به اصلاحات
وی در پاسخ به سئوال دیگری هم اظهار داشت: دولت یازدهم و دوازدهم دولت اعتدال است و دولت اصلاحات نیست اما بسیار به آرمان های اصلاح طلبی و جهت گیری های اصلاحات متمایل است و تلاش دارد كه جریانات معتدل اصولگرایی را هم كنار خود بیاورد و جبهه ای از كسانی كه می خواهند ضد افراط گرایی و واپس گرای كه در دولت نهم و دهم بایستند را تولید كند.
وی درباره برخی مسائل مطرح شده در باره كشته شدن یكی از دانشجویان و طرح مساله خودكشی در این زمینه هم اظهار داشت: موارد مطرح شده در شان جمهوری اسلامی ایران نیست و همه متاسف هستیم و در مورد اخیر مجلس جدی وارد شده و امیدواریم دستگاه های نظارتی از حقوق مردم و شان نظام دفاع كنند زیرا این اتهامات زیبنده كشور، نظام و مردم ما نیست.
وی درباره وضعیت دختران خیابان انقلاب هم اظهار داشت: یك بخش از گفتمان بین نسلی كه جای آن در این سال ها خیلی خالی بوده است، بحث حجاب است كه در این زمینه دو مبحث پوشش و حجاب مطرح می گردد.
**اجبار و تحمیل در حجاب جواب نمی دهد
وی ادامه داد: مبحث حجاب مساله ای دینی و اعتقادی است و با جبر و زور و فشار نمی توان این مسائل را به كسی تحمیل كرد و اسلام بر عزت نفس انسان ها تاكید دارد و باید در این مسیر زمینه را برای شناخت و انتخاب های درست و آگاهانه اماده نماییم.
ابتكار از حجاب بعنوان یك رفتار دینی یاد كرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برگرفته از انقلابی دینی است و موازین و اعتقاداتی دارد كه همه باید به آنها پایبند باشیم.
وی با تاكید بر اینكه حجاب تنها پوشش زنان نیست و در این رابطه مبحث مهارت های ارتباطی بسیار مطرح است، اظهار داشت: قرآن در مبحث حجاب به رفتار مردان هم تاكید دارد و می گوید كه مرد در مواجهه با زن چشم خویش را پائین می اندازد برای زن احترام قائل می گردد و سپس زن هم در ارتباط با مرد چنین كاری را می كند.
وی تصریح كرد: اسلام هم می گوید برای روابط چارچوب گذاشته شود تا حرمت و عزت نفس انسان ها حفظ شده و لگد مال نشود و مرحله بعد مبحث پوشش است و در حوزه پوشش انقلاب اسلامی پوشش را به شكل قانون در اختیار دارد.
وی اظهار داشت: متاسفانه رفتارهای غلط درباره گشت ارشاد و برخورد با دختران و پسران ما تجربیاتی است كه به ما نشان داده است با این شیوه ها نمی توان پیش رفت در این زمینه نیاز به گفتمان و واقع نگری داریم.
وی عنوان كرد: در این رابطه شكل ایده آل برای جامعه ما ایده آل برای سایر كشورها نیست و باید این موضوعات را به بحث گذاشت و صدمه شناسی نماییم.
** در ارزیابی مدیران واقعیات را ببینیم
وی در پاسخ به سئوالی درباره استاندار كرمان هم اظهار داشت: استانداران با مجموعه ای از مشكلات مواجهند و استاندار كرمان بر مبنای شناخت خود موضوعات اشتغال، تولید، رشد اقتصادی و تولید كار را در اولویت قرار داده وكارهای خوبی هم انجام داده اند و تا حدودی هم موفق بوده اند و در ارزیابی مدیران باید واقعیت ها را ببینیم.
معاون رئیس جمهوری خاطرنشان كرد: هر استانداری باید جریان آزاد اطلاعات و فعالیت های دانشجویی را مد نظر قرار دهد و اینكه در استان كرمان اشتغال اولویت بوده و دستاوردهای های خوبی داشته است را نمی توان نادیده گرفت.
** افزایش سواد جامعه از حدود 55درصد به بالای 90درصد
وی در پاسخ به سئوال دانشجوی دیگری درباره اینكه برای نسل من چه كردید هم اظهار داشت: بعنوان مثال شاخص امید به زندگی در ایران در ابتدای انقلاب 50 سال بود و امروز 78 سال خانم ها و 73.8 آقایان است و این یك شاخص است و ارزیابی كنید.
وی اظهار داشت: سواد ایرانیان در ابتدای انقلاب حدود 55 درصد بود و امروز بالای 90 درصد جمعیت كشور باسوادند ودر این زمینه باید دید كه تفاوت تا كجاست ؟
ابتكار با تاكید بر اینكه تحولات زیادی در كشور بوجود آمده است، اظهار داشت: ایران در آخرین گزارش های جهانی پرشتاب ترین كشور از نظر توسعه انسانی معرفی شده است.
وی عنوان كرد: جوان امروز با استفاده از شبكه های مجازی مشكلات را به خوبی می بیند و این دیدن نباید مانع دیدن تحولات شود.
نشست پرسش و پاسخ خانم دكتر ابتكار به علت كمبود وقت، همزمانی با بازدید وی از زندان كرمان و اعتراض برخی دانشجویان ناتمام باقی ماند.
خبرنگار: سمیه حسن شاهی ** انتشار: بهنام احمدی *
7440/ 5054


1396/11/25
13:10:22
5.0 / 5
4571
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر