پوشش ۹۹ درصدی سنجش سلامت دانش آموزان طی ۳ دهه

پوشش ۹۹ درصدی سنجش سلامت دانش آموزان طی ۳ دهه رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به اینکه طرح «حامی هوشمند» برای تامین تجهیزات هوشمند آموزشی دانش آموزان همچون طرح های مفیدی است که می تواند به کمک «طرح هدایت» بیاید، اظهار داشت: تا کنون 145 میلیارد تومان برای خرید این تجهیزات تخصیص یافته و برای نخستین بار در بودجه سال جاری نیز  50 میلیارد تومان اعتبار برای خرید این تجهیزات درنظر گرفته شده است.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، سیدجواد حسینی در نشست با «انسیه خزعلی» معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که در محل معاونت امور زنان ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن بیان خاصیت های آموزش وپرورش استثنایی پرداخت و اظهار داشت: آموزش وپرورش استثنایی مولود انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۰است و از آن زمان تا حالا پویش تحصیلی ۱۸برابر بالا رفته است و اعتبارات سازمان نیز ۱۲برابر بالا رفته است.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش استثنایی ۱۵۰هزار دانش آموز را در ۱۷۰۰مدرسه خاص و ۲۰هزار مدرسه پذیرا و در قالب ۷گروه لطمه بینایی، شنوایی، ذهنی، جسمی حرکتی، اتیسم، چندمعلولیتی و مشکلات ویژه یادگیری تحت پوشش دارد.
حسینی با اشاره به اینکه ۲۳هزار معلم در آموزش و پرورش استثنایی وظیفه تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه را برعهده دارند، اظهار داشت: از این تعداد ۱۴هزار و ۱۱۷نفر خانم هستند همین طور مدیریت هزار و ۵۷۲ مدرسه استثنایی بر عهده بانوان است.
حسینی، آموزش و پرورش استثنایی را مینیاتوری از وزارت آموزش و پرورش دانست و اظهار داشت: سازمان آموزش و پرورش استثنایی علاوه بر ارائه خدمات آموزش و پرورش عادی خدمات توان بخشی را نیز در سه قلمرو ارائه می کند.
وی ادامه داد: خدمات توان بخشی درون و برون مدرسه ای، ارائه خدمات حمایتی در قالب ۱۸آیتم و ارائه خدمات مشاوره و توان بخشی در ۵۳مرکز مشاوره سه قلمرو خدمات توان بخشی است.
حسینی به بیان یکی از خاصیت های دیگر آموزش و پرورش استثنایی پرداخت و اظهار داشت: در آموزش و پرورش استثنایی علاوه بر دوره های آموزش و پرورش عادی دو دوره پیش حرفه ای و حرفه ای برای دانش آموزان ناتوان و کم توان ذهنی وجود دارد و دانش آموزان در این دوره ها در ۳۶شاخه فنی حرفه ای و کاردانش مشغول به تحصیل هستند.
وی ادامه داد: هم چنین دوره پیش دبستان در این سازمان از بدو تولد وجود دارد و به کودکان و خانواده های آنان خدمات توان بخشی ارائه می شود.
وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش استثنایی در سه قلمرو خدمات فراسازمانی ارائه می کند، اظهار داشت: «رفع مشکلات یادگیری دانش آموزان عادی بوسیله ۷۹۰مرکز اختلالات یادگیری»، «برنامه سنجش سلامت جسمانی آمادگی تحصیلی» و «برنامه تلفیقی فراگیر» سه خدمت آموزش و پرورش استثنایی به تمامی دانش آموزان است.
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اضافه کرد: برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی از سال ۱۳۷۱با پوشش ۱.۵درصدی شروع و امسال یعنی سال ۱۴۰۰با پوشش ۹۹درصدی به انجام رسیده است.
وی اشاره کرد: در قالب برنامه تلفیقی فراگیر اکنون ۷۰هزار دانش آموز استثنایی در ۲۰هزار مدرسه عادی درحال تحصیل هستند.
حسینی با اشاره به دو فعالیت جدید سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: مشارکت و توانمندسازی خانواده ها خصوصاً با رویکرد آموزش، پرورش و توان بخشی خانواده محور، یکی از این کارهای جدید است که در سال ۱۴۰۰ بعنوان یک بسته تحولی مبتنی برسند تحول بنیادین با ۷ فعالیت، اجرائی شده است.
وی ادامه داد: راه اندازی پارلمان مشورتی اولیا، طرح مدرسه یاری اولیا، طرح همیار معلم، طرح سامانه ندای همراه، ایجاد دبیرخانه های ملی هفت گانه اطلاع رسانی و توانمندسازی اولیا، طرح مددکار اجتماعی محله محور و گسترش کمی کیفی مراکز مشاوره و راهنمایی خانواده، کارهای هفت گانه بسته تحولی آموزش، پرورش و توانبخشی خانواده محور می باشند.
حسینی اظهار داشت: دومین برنامه جدید سازمان توسعه مشارکت ها است که در سال ۹۹ بعنوان یک بسته تحولی تدوین و اجرائی شد و در سال ۱۴۰۰ نیز استمرار خواهد یافت و در این بسته توسعه مشارکت های سازمان در ابعاد درون سازمانی و برون سازمانی موردتوجه قرار گرفته است.
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به اینکه در قالب مشارکت خیرین، نهضت «از خشت تا بهشت» برای ساخت ۲۱۰ مدرسه مورد نیاز آموزش و پرورش استثنایی از یک سال پیش کلید خورده است، اظهار داشت: تا حالا ۱۶۰ مدرسه از این تعداد تولید شده و یا درحال ساخت است و این طرح تا حالا ۱.۵ مترمربع فضای آموزشی استثنایی در کل کشور و ۲.۵ مترمربع فضای آموزشی مناطق محروم را ارتقا بخشیده است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حسینی بعد دوم مشارکت خیرین را مشارکت در تهیه تجهیزات آموزشی و توان بخشی دانش آموزان استثنایی در قالب نهضت مشارکتی توان افزایی دانست و اظهار داشت: ۱۰۵ قلم تجهیزات توان بخشی و آموزشی برای تحصیل ۷۲ هزار دانش آموز استثنایی موردنیاز است که سال قبل با مشارکت همه بخش ها ۱۴۵ میلیارد تومان برای خرید این تجهیزات تخصیص یافت و برای نخستین بار در بودجه سال جاری نیز ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید این تجهیزات اختصاص یافته است.
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی سومین جلوه مشارکت را طرح هدایت دانست و اظهار داشت: در قالب طرح هدایت و بوسیله مشارکت خیرین، دستگاهها و نهادهای اجرائی تا حالا ۳۶۱ هزار تبلت و گوشی هوشمند تهیه و به دانش آموزان کم برخوردار عادی و استثنایی اهدا شده است تا در دوران کرونا آموزش این دانش آموزان از بستر شبکه شاد تداوم یابد.
وی اظهار داشت: یکی از برنامه های طراحی شده طرح هدایت برنامه «حامی هوشمند» است که باهدف تامین وسایل هوشمند آموزشی برای دختران دانش آموز کم برخوردار و با مشارکت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تدوین شده است و امید است این برنامه با قوت اجرائی شود.1400/07/25
08:51:00
5.0 / 5
251
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تحصیل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر