نمایشگاه نسخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع) افتتاح می شود

نمایشگاه نسخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع) افتتاح می شود به گزارش کنکور هنر همزمان با برگزاری دومین سوگواره تعزیه خوانی شبیه حسین (ع) گالری عالی میزبان مجموعه ای از ابزار و لوازم های تعزیه شامل البسه، ابزار و تجهیزات، ماسک ها و عروسک ها و نسخ تعزیه خواهد بود.به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه «نسخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع)» که موزه ای سیار از نُسَخ و ادوات تعزیه است ۱۶ شهریور ماه افتتاح می گردد و تا ۲۳ شهریور آماده میزبانی علاقه مندان خواهد بود.
نمایشگاه تخصصی حاضر در بر دارنده ۳۰۶۰ قطعه اشیا از ابزار و لوازمات مورد استفاده در مجالس تعزیه خوانی است که قدمتی کهن از دوره های مختلف صفویه، زندیه، قاجار، پهلوی و انقلاب اسلامی را شامل می شود و از چهار بخش تخصصی «البسه»، «ابزار و تجهیزات»، «ماسک ها و عروسک ها» و «نسخ تعزیه» تشکیل شده است.
بخش البسه این نمایشگاه شامل لباس های مورد استفاده در اجرای مراسم تعزیه خوانی است که البسه موجود شامل لباس اولیاء خوانان، اشقیاءخوانان و نوازندگان موسیقی است. قدمت تاریخی این بخش از موزه در ارتباط با دوره صفویه و قاجار است. اغلب لباس های موجود به صورت دست دوز بوده که نشان از هنر و ظرافت دوزندگان هنرمند ایرانی در دوره های مختلف زمان است.
بخش ابزار و تجهیزات موزه هم شامل ابزار و تجهیزات حرب همچون شمشیر، زره، سپر، خنجر، کلاه خود، گرز و..... مورد استفاده در تعزیه است. قدمت تاریخی این بخش از اشیا به دوره صفویه و قاجار مربوط می شود که با مشاهده اشیا موجود عشق و علاقه و هنر دست سازندگان چیره دست و ماهر ایرانی به خوبی مشهود است. لازم به ذکر است برخی از این ابزار گردآوری شده در سطح کشور بی نظیر هستند.
بخش ماسک ها و عروسک های موزه هم شامل ماسک ها، لباس حیوانات و سرهای شهدا مورد استفاده در تعزیه است که استفاده از این وسایل نشان از تنوع و تحول تعزیه از منظر نمایشی دوره های مختلف زمان دارد و به شکلی عرضه دهنده تاریخ شروع و استفاده ماسک ها و عروسک ها در نمایش های عروسکی ایرانی است. قدمت تاریخی این اشیا به دوره قاجار و پهلوی مربوط می شود.
بخش نسخ تعزیه این نمایشگاه هم متشکل از ۲۷۰۰ مجلس نسخ تعزیه خوانی ایران است که از نظر علمی در امر پژوهش و تحقیق در میان کارشناسان و پژوهشگران تعزیه حائز اهمیت بالایی است، چون که یکی از مستندات اصلی قدمت تاریخی هنر تعزیه خوانی در ایران همواره از راه عرضه نسخ به جامانده تاریخ دار از دوره های مختلف زمان است. این قسمت از نمایشگاه شامل ۴ بخش از شیوه نوشتاری نسخ تعزیه خوانی است که شامل نسخ کتابی، جیبی، کیفی و جنگ ها است. قدمت تاریخی نسخ تعزیه موجود در مجموعه با عنایت به تاریخ های تحریر شده در انتها فرد نسخه های مجالس تعزیه به ۳۰۰ سال قبل مربوط می شود که سندی معتبر در هویت نمایش ایرانی است. تاریخ قدیمی ترین نسخه موجود در این نمایشگاه یعنی (تعزیه غارت خیمه ها سنه ۱۱۳۶) است.
مجموعه حاضر تنها موزه تخصصی عاشورایی در سطح کشور است که هم از نظر علمی و هم از منظر نمایشی دارای پتانسیل بالایی است و در حوزه فرهنگی هنری می تواند در بخش جذب مخاطب و بازدیدکننده موفقیت قابل ملاحظه ای حاصل کند.
گفتنی است، نمایشگاه «نُسَخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع)» روز سه شنبه ۱۶ شهریور ماه در گالری ابولفضل عالی به نشانی خیابان سمیه نرسیده به خیابان حافظ حوزه هنری انقلاب اسلامی ساعت ۱۱ افتتاح می شود. این نمایشگاه تا ۲۳ شهریور همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۱ میزبان مخاطبان خود خواهد بود.

1400/06/16
11:02:59
5.0 / 5
493
تگهای خبر: اجرا , پژوهش , تخصص , حوزه هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر