آغاز هدایت تحصیلی نهمی ها از امروز

آغاز هدایت تحصیلی نهمی ها از امروز به گزارش کنکور هنر طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، یک میلیون دانش آموز کلاس نهمی می توانند از امروز (سه شنبه، پانزدهم تیرماه) با رفتن به سامانه دانش آموزی پادا فرم انتخاب رشته هدایت تحصیلی خویش را دریافت و ثبت نام کنند.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، آن طور که معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش اعلام نموده است، دانش آموزان می توانند با ورود به سامانه pada.medu.ir و رویت فرم شماره (۶) رشته تحصیلی خویش را انتخاب کنند و احتیاج به حضور در مدرسه ندارند. ظرفیت مدارس و مناطق آموزش و پرورش برای هر رشته تحصیلی مشخص و در سامانه بارگذاری شده است. برای انتخاب رشته هر دانش آموز ۱۰۰ نمره در نظر گرفته شده که با عنایت به نظر معلم، مشاور مدرسه و نظر دانش آموزان و اولیای آنها اعمال شده است.
«هدایت تحصیلی»، فرایند عرضه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش آموزان است. این فرآیند به دانش آموزان کمک می نماید تا ضمن آشنایی با استعدادها، علایق، توانایی ها و خصوصیت های شخصیتی خویش، شاخه ها، رشته های تحصیلی و مشاغل مورد نیاز جامعه را بشناسند و برپایه آن، به صورت آگاهانه و آزادانه شاخه و رشته تحصیلی مناسب خویش را انتخاب کنند.
ملاک های هدایت تحصیلی دانش آموزان
سه عامل مهم در هدایت تحصیلی شامل بررسی های مشاوره ای (نمون برگ شماره ۶) فقط در حد سفارش به دانش آموز؛ عملکرد تحصیلی(نمون برگ شماره ۷) حد نصاب نمره لازم برای دروس تخصصی رشته های شاخه نظری (علوم تجربی، ریاضی فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، معارف اسلامی) شاخه فنی و حرفه ای (صنعت، خدمات، کشاورزی، هنر) شاخه کار دانش ( صنعت، خدمات، کشاورزی، هنر) و ظرفیت رشته ها، امکانات و تجهیزات منطقه است.
برگه هدایت تحصیلی بیشتر جنبه سفارش ای دارد که دانش آموز بداند صلاحیت و توانمندی ورود به کدام شغل را دارد اما هدایت تحصیلی تابع امکانات و ظرفیت های آموزش و پرورش و دیگری سوابق تحصیلی دانش آموز است. دو فرم شماره ۶ و ۷ به منظور هدایت تحصیلی در اختیار دانش آموزان کلاس نهم قرار می گیرد. فرم شماره ۶ جنبه سفارش ای دارد و فرم شماره ۷ برپایه عملکرد تحصیلی دانش آموز و ظرفیت منطقه تعیین می شود.
در فرم شماره ۶، ۱۰۰ نمره درنظر گرفته شده که سفارش های مشاوران ۱۰ نمره، نظر معلم در زمینه استعداد دانش آموزان ۱۰ نمره، نظر خود دانش آموز ۱۰ نمره، نظر اولیاء ۵ نمره و آزمون رغبت و توانایی ۳۰ نمره دارد. عملکرد تحصیلی هم ۳۵ نمره دارد.
نمون برگ شماره ۶ تنها در جهت راهنمایی و مشاوره بدون تأثیرگذاری بر عملکرد انتخاب رشته، برپایه ملاک هایی تکمیل می شود؛ نتایج آزمون های رغبت و توانایی (هرکدام ۱۵نمره کسب می کنند). (۳۰ امتیاز) نظر خواهی تمامی معلمان (۱۰ امتیاز) نظرخواهی والدین (۵ امتیاز) نظرخواهی دانش آموز (۱۰ امتیاز) عملکرد تحصیلی (۳۵ امتیاز)؛ نظر خواهی مشاور (۱۰ امتیاز) و در نمون برگ شماره ۷ علاوه بر کسب نمره کف بعنوان شرط لازم، هدایت تحصیلی صرفا بر مبنای عملکرد تحصیلی و با لحاظ کردن ظرفیت منطقه و در نهایت رتبه بندی عملکرد تحصیلی انجام می شود.
چگونگی اولویت بندی شاخه ها در نمون برگ های هدایت تحصیلی
دانش آموزان فقط بر مبنای ظرفیت منطقه و رتبه ای که در عملکرد تحصیلی دارند، طبقه بندی شده و ثبت نام آنان صورت می گیرد.
نمون برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان در شاخه کاردانش، رشته های ریاضی فیزیک، علوم و معارف اسلامی بر مبنای اولویت (الف) صادر می شود. یعنی به عبارتی اگر دانش آموزی کف نمره برای ورود به رشته مورد نظر را کسب کند بدون اعمال ظرفیت منطقه، در رشته دلخواه ثبت نام می شود.
نمون برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان در شاخه فنی و حرفه ای و رشته های علوم تجربی و ادبیات و علوم انسانی برپایه اولویت های (الف –ب) صادر می شود. علاوه بر کسب کف نمره هر رشته، دانش آموزان برپایه رتبه و ظرفیت منطقه به گروه الف و ب تقسیم می شوند و این بدین معنا است که گروه (الف) که دارای رتبه های بالاتر است برابر ظرفیت ثبت نام می شوند و گروه (ب) در صورت عدم ثبت نام گروه (الف)، مجاز به ثبت نام در رشته مورد نظر هستند.
میانگین نمرات برای ورود به رشته های ریاضی و تجربی
میانگین نمرات دروس ریاضی و تجربی برای دانش آموزان متقاضی رشته ریاضی باید به ترتیب حداقل ۱۵ و ۱۴ و برای متقاضیان رشته تجربی به ترتیب حداقل ۱۴ و ۱۵ باشد. دانش آموزان متقاضی رشته های ریاضی، علوم تجربی و فنی و حرفه ای دو اولویت "الف" و "ب" تقسیم بندی شدند که گروه "الف" در اولویت ثبت نام هستند.
دانش آموزانی که در اولویت "ب" قرار دارند به شرط خالی بودن ظرفیت مدرسه در رشته مورد نظر می توانند ثبت نام کنند. شرط خرید اینترنتی کتاب های درسی برای دانش آموزان پایه دهم ثبت اطلاعات و انتخاب رشته تحصیلی آنها در سامانه پادا و تأیید آن از سوی مدیر مدرسه است.
صدور نمون برگ های هدایت تحصیلی در شرایط کرونایی
نمون برگ های هدایت تحصیلی بعد از صدور کارنامه و رفع اعتراضات و بعد از ثبت نمرات دانش آموزان (دو هفته پس از آخرین امتحان) از جانب مدیران مدارس و انتقال به سامانه همگام و تأیید از جانب مدیر منطقه، ظرف مدت سه روز در تیرماه صادر خواهد شد.
صدور نمون برگ به صورت منطقه ای انجام می شود و هر منطقه ای که نمرات دانش آموزان را ارسال نماید، برای دانش آموزان آن منطقه نمون برگ صادر خواهد شد. مشاهده و پرینت نمون برگ شماره ۶ و ۷ (اولویت انتخاب رشته دانش آموز پایه نهم ) از جانب مدیر در مدرسه مبداء (متوسطه اول) و مقصد (متوسطه دوم) از راه سامانه همگام امکان پذیر است.
منبع:

1400/04/16
12:57:59
5.0 / 5
555
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , تخصص , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر