سرپرست اداره كل حقوقی دانشگاه تشریح كرد:

جزئیات دستگیری 5 باند جعل مدارك تحصیلی دانشگاه آزاد

جزئیات دستگیری 5 باند جعل مدارك تحصیلی دانشگاه آزاد كنكور هنر: تهران - ایرنا - سرپرست اداره كل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: هدف این اداره كل از برخورد با جاعلان و كلاهبرداران حوزه دانشگاهی، مقابله با تهدید سلامت علمی در نظام آموزشی كشور است.


به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جعل مدارك دانشگاهی، كلاهبرداری از متقاضیان تحصیل در رشته های پرمتقاضی به بهانه فروش صندلی های دانشگاه و فروش رساله و رساله از مهمترین تهدیدات سلامت نظام آموزشی كشور است كه سال هاست برخی افراد سودجو و كلاهبردار با استفاده از این شگردها، درآمد هنگفتی را از آن خود كردهاند.
دانشگاه آزاد اسلامی كه با هدف گسترش عدالت آموزشی و فراهم كردن شرایط تحصیل برای آحاد مردم جامعه راه اندازی شده، همچون سایر نهادهای علمی و آموزشی از این تهدیدها مصون نبوده و كلاهبرداران و جاعلان با عناوینی مانند صدور مدرك در مقاطع مختلف دانشگاهی و فروش صندلی بخصوص در رشته های علوم پزشكی اقدام به كلاهبرداری از افراد ساده لوح می كنند.
سیدحسین طباطبایی اصل سرپرست اداره كل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، درباره اقدامات این اداره كل در مقابله با جاعلان و كلاهبرداران تصریح كرد: اداره كل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی با همكاری حراست از اردیبهشت 95 تابحال موفق به شناسایی و معرفی پنج باند جعل و كلاهبرداری مدارك دانشگاهی به پلیس آگاهی شده است.
وی ادامه داد: این پنج باند كلاهبرداری كه تحت عنوان صدور مدارك دانشگاهی و فروش صندلی در دانشگاه فعالیت می كردند، بعد از شناسایی توسط حراست سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی و طرح شكایت از جانب اداره كل حقوقی دانشگاه به دادسرای شهید مقدس، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
سرپرست اداره كل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در مجموع تعداد 30 متهم از این پنج باند جعل و كلاهبرداری دستگیر شدند كه با عنایت به نوع جرمی كه مرتكب شده اند از جانب مقامات قضایی برای آنها قرار جلب به دادرسی صادر گردیده است.
طباطبایی اصل با عنایت به انگیزه اداره كل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود و پیگیری این جرائم تصریح كرد: هدف ما از ورود به این حوزه و برخورد با جاعلان و كلاهبرداران حوزه دانشگاهی، مقابله با تهدید سلامت علمی در نظام آموزشی كشور است و تلاش داریم از همه ظرفیت های حقوقی و قضایی كشور برای خشكاندن ریشه كلاهبرداران و افرادی كه بدون پیمودن مدارج علمی قصد دریافت مدارك دانشگاهی را دارند، استفاده نماییم.
وی با اشاره به اینكه بعضی از تخلفات جاعلان از فساد علمی فراتر رفته و در موضوعات مختلف تهدیدات امنیتی را متوجه كشور كرده، تصریح كرد: پلیس آگاهی تهران بزرگ از یكی از باندهای دستگیر شده تعداد یك هزار و 500 مدرك دانشگاهی جعلی كشف و ضبط كرد و در بازجویی هایی كه از جاعلان داشتند، مشخص شد بعضی از این باندها متاسفانه به تعدادی از مدیران هم مدرك دانشگاهی جعلی فروخته اند.
سرپرست اداره كل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی با تاكید بر اینكه یكی از اقداماتی كه در برخورد با جاعلان و كلاهبردان مدارك دانشگاهی وجود دارد جلوگیری از رشد مدیران فاسد و فاقد تحصیلات دانشگاهی است كه از این طریق اقدام به خرید مدارك جعلی دانشگاهی كرده اند، اظهار داشت: جاعلان برای فروش مدرك دانشگاهی از 5 تا 25 میلیون تومان و برای فروش صندلی دانشگاه تا 300 میلیون تومان از مردم پول دریافت می كردند كه بعد از شناسایی این باندهای جعل، برای جلوگیری از ضررهای مادی و معنوی به دانشگاه آزاد اسلامی مبحث با جدیت در دستور كار اداره كل حقوقی دانشگاه قرار گرفت و عاعلان دستگیر و به دادسرای امنیت ارجاع شدند.

طباطبایی اصل اضافه كرد: پیش از این نحوه ورود و برخورد دانشگاه آزاد اسلامی با مدارك جعلی تنها محدود به افراد استفاده كننده از این مدارك می شد و پیگیری جدی برای برخورد با جاعلان و كلاهبرداران انجام نمی شد، در صورتی كه اكنون ما با جدیت باندهای جعل مدارك دانشگاهی را با استفاده از مراجع قضایی و انتظامی مورد پیگرد قانونی قرار می دهیم.

وی با اشاره به اینكه افرادی كه اقدام به خرید و استقاده از مدارك دانشگاهی جعلی می كنند، مرتكب جرم شده اند و در صورت شناسایی به محاكم قضایی معرفی خواهند شد، از مردم خواست هوشیاری خویش را نسبت به این مورد و مواجهه با كلاهبرداران و جاعلان بالا برند و در دام آنها قرار نگیرند.

سرپرست اداره كل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: بعضی از جاعلان با راه اندازی سایتهای جعلی و ساختگی مدارك دانشگاهی با قول استعلام مدارك از دانشگاه یا اطمینان دادن نسبت به ثبت نام متقاضیان در رشته های كم ظرفیت، اعتماد افراد را جلب می كردند، در صورتی كه هیچ راهی جز شركت در آزمون های سراسری یا ثبت نام بدون آزمون با استفاده از سایت مركز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود به دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد و به هیچ عنوان بدون حضور در كلاس های درسی و شركت در امتحانات آخر ترم مدرك دانشگاهی برای هیچ فردی صادر نمی شود و مردم باید نسبت به این مورد اطمینان كامل داشته باشند.

طباطبایی اصل افزایش آگاهی مردم نسبت به جرم خرید مدارك جعلی را یكی از طریق های پیشگیری و مقابله با فعالیت جاعلان عنوان نمود و اضافه كرد: تلاش داریم با همكاری پلیس آگاهی، دادسرای امنیت و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با تولید برنامه های تلویزیونی انتشار گزارش و اخبار در خبرگزاری ها و جراید هوشیاری مردم نسبت به این تخلفات را افزایش دهیم.

فراهنگ **1085** 1823 دریافت كننده: ناهید پورمند ** انتشار: طاهره نبی اللهی


1396/10/03
19:45:17
5.0 / 5
4867
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر