مخالفت مجلس با حذف آزمون استخدامی آموزش یاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی

مخالفت مجلس با حذف آزمون استخدامی آموزش یاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی به گزارش کنکور هنر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف آزمون استخدامی آموزش یاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآوزی مخالفت کرد.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی امروز مجلس گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد طرح الحاق یک تبصره به ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش، پیشنهاد علی علیزاده در مورد بازگشت به اصل طرح را در خصوص حذف آزمون استخدامی بررسی نموده و در نهایت با آن مخالفت کردند.
علی علیزاده ضمن توضیح پیشنهاد خود بیان نمود: اصلاحاتی که کمیسیون در این طرح اعمال کرده تبعیضی ناروا می باشد. برگزاری آزمون برای این دسته کاری غلط است. بیشتر از ۲۳ هزار نفر آموزش یار و آموزش دهنده نهضت سوادآموزی داریم. این یک آزمون اضافی است که به این گروه تحمیل شده است. به دوستانی که ۱۵ تا ۲۰ سال در سخت ترین شرایط و در مناطق محروم زحمت کشیدند تا روزی استخدام شوند با برگزاری این آزمون از حل مسلم خود محروم می شوند و عملا یک تبعیض ناروا است. پیشنهاد بنده بازگشت به اصل طرح و حذف آزمون استخدامی برای این دسته از معلمان زحمت کش می باشد تا بتوانند همگی یک سال در دانشگاه فرهنگیان دوره ببینند و پس از یک سال آزمون دهند.
مهدی طغیانی در مخالفت با این پیشنهاد بیان نمود: تا کنون چندین مرتبه در مورد استخدام معلمین حق التدریسی، شرکتی و نهضت سوادآموزی در مجلس بحث شده است اما سیاست کلی ما سیاست صریح رهبری است که تاکید داشتند جذب نیرو در آموزش و پرورش فقط باید از راه دانشگاه فرهنگیان باشد. ما نباید با فشار یک گروهی تسلیم شویم و حق سایر افراد را زیر پا بگذاریم. بیشتر از ۲۰ هزار نفر در آزمون استخدامی شرکت کردند و تنها ۴۰۰۰ نفر قبول نشدند. حال هم کمیسیون باردیگر در طرح خود این مجوز را داده است تا آزمونی مجدد برای ۴۰۰۰ نفری که نتوانستند شرکت نمایند یا قبول نشده اند باردیگر برگزار گردد اما حذف کلی آزمون کار اشتباهی است. چون که صلاحیت معلمان باید در یک آزمونی احراز شود.
مسلم صالحی در موافقت با این پیشنهاد بیان نمود: بحث استخدام این عزیزان به امروز باز نمی گردد؛ بلکه دولت ۱۵ سال است که قول استخدام به آنها داده و هر ساله آنان را بازی می دهد. فردی که ۱۵ سال سابقه تدریس داشته و در بدترین شرایط در نقاط محروم سر کرده است. اگر معلم بدی بود چرا حالا آموزش و پرورش آنرا نگهداشته است. از طرفی ظرف ۲ تا ۴ سال آینده ۳۰۰ هزار نفر از معلمان بازنشسته می شوند. مگر ظرفیت جذب نیرو از دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟
نماینده دولت در مخالفت با این پیشنهاد بیان نمود: وزارت آموزش و پرورش بعنوان مهم ترین نهاد در تعلیم و تربیت حساسیت زیادی در جذب نیروی انسانی قائل است. همانطور که مساله جذب نیروی انسانی برای ما اهمیت دارد کیفیت نیروی انسانی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بر مبنای تکلیف مجلس آموزش و پرورش آزمون استخدامی را امسال برگزار کرد و حدود ۲۳ هزار نفر در این آزمون شرکت کردند. دولت هم با حذف این آزمون، هم با برگزاری مجدد این آزمون مخالف است. چون که اگر قرار باشد باردیگر این آزمون تکرار شود از این پس تمام آزمون های استخدامی به بهانه های مختلف باید چندین بار برگزار گردد.
علیرضا منادی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مخالفت با این پیشنهاد بیان نمود: این مورد و حل اختلاف بین مجلس و دولت می باشد. مجلس قانونی را تصویب کرد و دولت را مکلف کرد تا برای استخدام آموزش یاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی آزمون برگزار کند. در دولت هم در شرایط کرونایی سالجاری آزمون را برگزار کرد و حدود ۲۴ هزار نفر در این آزمون شرکت کرد. حال کمیسیون هم باردیگر در طرح خود به آموزش و پرورش تکلیف کرده تا آزمون را باردیگر برای افرادی که قبول نشده و یا جامانده اند برگزار کند اما اینکه بگوییم کلا آزمون حذف شده و همه این افراد استخدام شوند جلوه خوبی ندارد. خود مجلس این قانون را تصویب کرده است و در آزمونی که برگزار شده ۱۷ هزار نفر قبول شده اند. اجازه دهید برای ۶۰۰۰ نفر باقیمانده باردیگر آزمون برگزار شده و این عزیزان هم از مسیر قانونی استخدام شوند. ما نباید احساسی عمل نماییم.1399/11/02
12:22:20
0.0 / 5
1068
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر