در گزارش كنكور هنر مطرح شد؛

در جستجوی معنا بر بوم نقاشی

در جستجوی معنا بر بوم نقاشی عنادی که اخیرا نمایشگاه آثارش در گالری هفت ثمر با عنوان درجستجوی معنا برپا شد اظهار داشت: تلاش کردم در کارهایم نشان دهم که همین بودن در زندگی کافیه و لازم نیست کار خاص و عجیب غریبی بکنیم.به گزارش کنکور هنر به نقل از مهر، جمعه ۲۶ دیماه افتتاحیه نمایشگاه نقاشی و حجم پروانه عنادی با عنوان «در جستجوی معنا» در گالری هفت ثمر برپا شد. این نمایشگاه تا امروز چهارشنبه اول بهمن ماه میزبان علاقمندان بوده است. نمایشگاه «در جستجوی معنا» شامل بیست اثر است که ۱۵ اثر آن نقاشی و دیجیتال آرت و پنج اثرش حجمی است. تمامی آثار نمایشگاه هم فضای مدرنی دارند و از فضا و هنر سنتی دور هستند.
پروانه عنادی درباره چگونگی شکل گیری ایده برگزاری این نمایشگاه به خبرنگار مهر اظهار داشت: این مجموعه در ارتباط با یکسال اخیر است و در طول این یکسال تهیه و آماده شده است ولی چون نخستین نمایشگاه انفرادی من است می توانم بگویم به شکلی حاصل و نتیجه عمر هنری من در ۱۰-۱۱ سال گذشته است. البته قرار بود نمایشگاه زودتر از این زمان برگزار گردد ولی به خاطر کرونا چندین بار عقب افتاد تا اینکه در این فرصت امکان برگزاری آن فراهم گردید.
وی اضافه کرد: من ایده برگزاری نمایشگاهی با مضمون و ایده «معنا» را از خیلی قبل در ذهنم داشتم و ولی همزمان با انتشار کرونا و از مهر و آبان سال گذشته مصمم تر شدم تا نمایشگاه را برپا کنم چون فکر کردم در این دوران کرونایی که همه ما درگیر افسردگی و بی معنایی هستیم کارهای من خیلی با این فضا مرتبط می باشد، در واقع این دوران کرونایی خیلی به نمایشگاه من شکل داد و کارهایم مفهوم بیشتری گرفت به بیان دیگر فرزند زمانه خودت باش را بیشتر احساس کردم.
عنادی افزود: به عقیده من افسردگی و حال بد من و خیلی های دیگر سبب شد که ما به چیزهای ساده تری که همیشه داشتیم و هم اکنون نداریم بیشتر فکر نماییم و به این نتیجه برسیم که با یکسری چیزهای خیلی عادی و ساده می توانیم برای خودمان و زندگی مان مفهوم و دلیلی به منظور زندگی کردن پیدا نماییم. به عبارتی من فکر می کنم به منظور زندگی کردن و مفهوم دادن به آن لازم نیست دنبال چیز عجیب و غریبی باشیم و همین که زنده ایم و هستیم خودش خیلی چیز بزرگی است. به عقیده همین «بودن» در زندگی کافیه و لازم نیست کار خاص و عجیب غریبی بکنیم. در همه کارها هم تلاش کردم این مورد را نشان دهم.

این هنرمند و نقاش افزود: در چند اثر این نمایشگاه، آثاری با عنوان «مهاجرت» و یا تصویر چمدان می بینید که من خواستم با این نقاشی ها فضای ناکامی حاکم در جامعه را نشان دهم، همین که در همین دوران خیلی ها به رفتن و مهاجرت فکر می کنند؛ باآنکه از نظر من سفر و مهاجرت یعنی دل کندن از یک موقعیت، حالا این موقعیت می تواند وطن باشد یا یک مدل و نگرش فکری و ذهنی. ازاین رو وقتی نگاهمان به مهاجرت این گونه باشد می بینیم که سراسر زندگی سرشار از مهاجرت و سفر است چون دائم از یک موقعیت و بستر به سمت موقعیت دیگری می رویم و وقتی از آن موقعیت دور می شویم نگاهمان پرمغزتر می شود و بهتر می توانیم زندگی را ببینیم و زیست غنی تری خواهیم داشت. چون اغلب آدم ها «اینرسی» دارند یعنی دوست دارند در موقعیتی که هستند بمانند ولی وقتی دل بکنی و بروی متوجه می شویم که این یکجا ماندن چقدر مانع ما بوده و رفتن و راهی شدن چقدر مفهوم رشد دارد.
عنادی در انتها اشاره کرد: من از میان مدلهای فکری مختلف خیلی به تفکر اگزیستانس علاقمندم و تلاش می کنم بر مبنای آن زندگی کنم. در کتاب «در جستجوی معنا» نوشته ویکتور فرانکل هم نویسنده اشاره می کند که برای ادامه دادن و دوام آوردن زندگی باید یک معنایی داشته باشیم. پنداشت من هم از این کتاب این بود که ما حتی از هیچ و پوچ هم برای خودمان معنا بسازیم. من تلاش کردم با ایجاد تضاد، میان چیزی که دیده می شود با چیزی که از آن برداشت می شود حرفم را بزنم مثلاً امکان دارد در یکی از تابلوها شما بار اول فقط یک لکه قهوه ببینید ولی اگر در همان لکه دنبال چیز بیشتری باشید فرم دیگری پیدا می کنید که معنا و هویت دارد و در کل همه تلاش من در این نمایشگاه این بود که این نوع نگاه را معرفی کنم؛ به شکلی این نمایشگاه حاصل زیست شخصی من است چون به من ثابت شده در زندگی هیچکس جز خودمان هیچ چیز نمی تواند در ساخت معنا به ما کمک نماید و به دادمان برسد. آثار من به مخاطب می گوید: شمایی که داری این تصویر را پوچ و بیهوده می بینی با کسری از ثانیه می توانی آنرا طور دیگری ببینی و کل زندگی همین است. همین که هستی زیباست.

1399/11/01
12:19:36
0.0 / 5
1153
تگهای خبر: پروانه , تصویر , ساز , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر