جلسه فوق العاده جهت بررسی اساسنامه سازمان جدید تعلیم و تربیت

جلسه فوق العاده جهت بررسی اساسنامه سازمان جدید تعلیم و تربیت به گزارش کنکور هنر وزیر آموزش وپرورش ضمن اشاره به اینکه بهترین کانون تربیت کودک خانواده است، اظهار نمود: تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک یک نقطه عطف است.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، جلسه فوق العاده شورای معین شورایعالی انقلاب فرهنگی با مبحث بررسی اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در محل دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار شد که در این نشست علاوه بر وزیر آموزش وپرورش و معاونین مربوطه، رئیس سازمان بهزیستی و نماینده سازمان برنامه وبودجه، اعضاء حقیقی و حقوقی شورایعالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی مشارکت داشتند.

محسن حاجی میرزایی در جلسه فوق العاده شورای معین شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: بزرگ ترین فرصت برای جمهوری اسلامی تعلیم و تربیت است و یکی از فرصت سوزی ها هم عدم استفاده از این ظرفیت متعالی است.

وی ادامه داد: این سازمان از مصادیق روشن "معنای قلیل المؤنه و کثیر المعونه" است و بار تربیت این سنین صرفا روی دوش خانواده است و کافی است خدمات به خانواده ها عرضه شود تا بهره وری بالا را در این سنین شاهد باشیم.

وزیر آموزش وپرورش بابیان اینکه تشکیل این سازمان یک نقطه عطف در نظام تعلیم و تربیت است که تأثیرات خوبی را به همراه خواهد داشت، اظهار داشت: باید بتوانیم بخش هایی که برخوردار از امکان آموزش در این سنین نیستند را تحت پوشش قرار دهیم.
وی ادامه داد: بهترین کانون تربیت کودک خانواده است و ما اگر خدمات مشاوره ای به والدین بدهیم و آنها را توانمند نماییم به توفیقات مهمی دست پیدا خواهیم کرد.

در این جلسه، سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س)، اظهار نمود: تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در جلسه ۸۳۴ شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و بر مبنای تصمیم آن جلسه اساسنامه این سازمان هم باید طی یک ماه به تصویب برسد.

وی ادامه داد: شورایعالی انقلاب فرهنگی تابحال ۳۴ مصوبه در طول ۳۶ سال عمر خود در مورد آموزش وپرورش داشته است که نخستین آن مصوبه شماره ۸۰ در سال ۱۳۶۵ پیرامون مبحث مهدهای کودک بوده است که بر اساس آن مصوبه مسئولیت مجوز دهی مهدهای کودک را به سازمان بهزیستی و امور تربیتی را به کمیته ذیل وزارت فرهنگ و علوم وقت واگذار کرده است.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه ۳۴ مصوبه شورا پیرامون آموزش وپرورش در ۴ گروه دسته بندی شده است، اظهار داشت: گروه اول را می توان در حوزه تصویب اساسنامه ها قرارداد که در این حوزه ۶ اساسنامه مانند اساسنامه های باشگاه دانش پژوهان جوان، دانشگاه فرهنگیان، سازمان مدارس پرورش استعدادهای درخشان و... به تصویب رسیده است. همینطور در گروه دوم، تصویب ۳ آیین نامه و گروه سوم که اغلب مصوبات در آن قرار می گیرد، ۱۸ مصوبه در ارتباط با امور اجرایی می باشد.
عاملی ضمن اشاره به اینکه گروه چهارم، مصوبات محتوایی شورا برای آموزش وپرورش است، تاکید کرد: اساسا سند تحول بنیادین آموزش وپرورش مهم ترین مصوبه این شورا از ابتدا تابحال در مورد آموزش وپرورش کشور بوده است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: حقیقت این است که هر برنامه ای که برای فرهنگ جامعه، توسعه علم و فناوری، مدنیت اجتماعی و... داریم باید در آموزش وپرورش کارآمد جستجو نماییم و اگر آموزش وپرورش قوی باشد همه چیز درست می شود.

وی بابیان اینکه اگر رسیدگی لازم در این عرصه نشود جامعه گرفتار مشکل می شود، اضافه کرد: دوره کودکی مهم ترین دوره زندگی انسان است و اگر زیرساخت را رها نماییم، سایر سرمایه گذاری ها جواب نمی دهد. بنابراین از این منظر سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک و اقدامات ما برای دوره کودکی اهمیت کانونی و محوری دارد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور در مورد اساسنامه پیشنهادی تاکید کرد: در حوزه کودکان صفرتا شش سال جامعه تحت پوشش حتما از بخش خصوصی بهره مند خواهیم داشت و باید تا آنجا که می شود از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده گردد.

وی ادامه داد: درعین حال مسئولیت دولت بسیار سنگین است و اگر در حوزه هایی از تصدی گری باید پرهیز شود؛ در حوزه تعلیم و تربیت حتما باید مسئولیت قبول کنید و دولت خلأ ناشی از عدم پوشش این گروه سنی را باید پر کند و ۱۰۰ درصد گروه سنی زیر ۶ سال را پوشش دهد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، عاملی اظهار داشت: درواقع آموزش وپرورش مسئولیت یک مقطع جدید آموزشی و تربیتی که در خیلی از جنبه ها مبتنی بر "بازی آموزی" است را باید قبول کند.
منبع:

1399/10/26
23:53:58
0.0 / 5
1052
تگهای خبر: آموزش , اجرا , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر