حاجی میرزایی:

50 درصد دبیرستانیها را باید سمت هنرستان ها هدایت نماییم

50 درصد دبیرستانیها را باید سمت هنرستان ها هدایت نماییم به گزارش كنكور هنر وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه مأموریت داریم ۵۰ درصد دانش آموزان متوسطه را به سمت هنرستان ها هدایت نماییم كه حالا این آمار۳۵ درصد است اظهار داشت: با هدف قانون برنامه توسعه فاصله ۱۵ درصدی داریم.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش ضمن تبریک فرارسیدن هفته مهارت اظهار داشت: اصل تفکیک کار و تمایز نقش ها، دستگاه ها را از هم جدا کرده است. این لزوم اجتناب ناپذیر مشکلی را ایجاد کرده و ما را از ماموریتهای اصلی دور کرده است.

وی ادامه داد: همه تلاش ها در جهت از بین رفتن فقر و گسترس عدالت انجام میشود و همکاریهای بین دستگاهی زمینه ترکیب هوشمند اجزای منفک شده از هم را در یک ترکیب ارگانیک باعث می شود.

وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه لازم است همکاری بین دو وزارتخانه در جهت هم افزایی و خلق نتایج خوب و اثرگذار تقویت شود، به زمینه های مشترک کاری میان دو وزارتخانه که یکی از مهمترین آنها مهارت آموزی است اشاره و عنوان کرد: در قانون نظام جامع آموزش تربیتی و فنی و مهارتی این اصل پذیرفته شده و در قانون برنامه احکام توسعه، موکدات صریح و روشنی درباره آن وجود دارد. هدف نهایی این است که آدم های ماهرتری داشته باشیم. اگر افراد مهارت داشته باشند پدیده فقر سامان می یابد.

حاجی میرزایی اضافه کرد: بنظر می رسد آگاهی های مهارتی تأثیر زیادی بر شکل گیری شخصیت و هویت افراد و تبدیل شدن آنها به یک انسان موثر و دارای اعتماد به نفس دارد. افراد هر چه قدر مهارت بیشتری داشته باشند، شخصیت شکل یافته تری خواهند داشت.

وی با اعلان اینکه هدف ما تنها انتقال دانش نیست، هرچند این هدف برای سالهای طولانی هدف غالب در نظام آموزشی بوده است اظهار داشت: باید از دانش و حافظه محوری به سمت تربیت محوری و مهارت محوری حرکت نماییم. یک اصل پذیرفته شده است که دانش آموزان بیشتر از کسب دانش، نیازمند کسب توانایی هایی به منظور زندگی و ایفای نقش ها و مسئولیت های اجتماعی هستند. آماده کردن افراد برای یک زندگی فعال، مستقل و توانمند در گروی آن است که مهارت ها و ظرفیتهای افراد افزایش یابد.

وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه مأموریت داریم ۵۰ درصد دانش آموزان متوسطه را به سمت هنرستانها هدایت نماییم که حالا این آمار۳۵ درصد است اظهار داشت: با هدف قانون برنامه توسعه یک فاصله ۱۵ درصدی داریم.
وی ادامه داد: از طرفی مأموریت داریم دانش آموزانی که وارد آموزشهای فنی نمی شوند و دوره آموزش نظری را طی می کنند هم حتما مهارتی را کسب کنند. تاکید بر اینکه هردانش آموزی که دیپلم میگیرد، شامل اینکه در رشتههای نظری تحصیل کرده باشد یا فنی، یک مهارت را آموخته باشد بسیار مهم می باشد.

حاجی میرزایی با اشاره به تغییر ماهیت و میزان اهمیت مهارت ها اظهار داشت: اهمیت برخی مشاعل بتدریج کم و برخی زیاد می شود. شاید مشاغل جدید ظرفیت های بیشتری را برای همکاری فراهم نمایند. در تحقق این مأموریت نیازمند کمک وزارت رفاه هستیم.

وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه معتقدم با هر منطقی که بخواهیم مسائل کشور را اولویت بندی نماییم، باید قبل از هرچیزی تحول در جریان یادگیری را در مدنظر قرار دهیم اظهار نمود: اینکه نهادهای ما چقدر کارآمد هستند بستگی به این دارد که نهادهای آموزشی ما چقدر کارآمد باشند. ازاین رو باید این حوزه را توسعه دهیم.

وی افزود: تا کنون همکاریهای مشترکی بین دو وزارتخانه وجود داشته است ولی در تفاهم نامه مقرر است بازبینی هایی صورت گیرد به صورتی که اوج بیشتری بگیریم. زمینهها برای یک جهش دراین زمینه فراهم است و آمادگی داریم که این کار صورت گیرد.

حاجی میرزایی به کودکان بازمانده از تحصیل هم اشاره نمود و اظهار داشت: ۱.۴ درصد بازماندگی از تحصیل به عدم دسترسی به آموزش برمیگردد و مابقی به عللی چون فقر، کودک کار بودن، معلولیت، بیماریها و مسائلی از این دست باز می گردد. تفاهم نام های بین حدود ۱۰ دستگاه تنظیم شده است، جمعیت بازمانده که زیاد نیستند اما کار سختی است که اینها را به مدرسه برگردانیم که مستلزم همکاری نهادهای حمایتی و بخصوص وزارت رفاه است.

او همینطور به همکاری و تعامل در حوزه تعاون اشاره نمود و اظهار داشت: ما مهمترین نهاد فر هنگ ساز با بیشترین میزان تاثیرگذاری هستیم. آموزش و پرورش عرصهای است که بیشترین فراگیری و گیرایی را دارد. از اصیل ترین فرهنگ های ما فرهنگ تعاون است که باید بتوانیم آنرا گسترش دهیم.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: آمادگی داریم برای توسعه این فرهنگ قدم برداریم؛ حالا در حال تدوین راهنمای بستههای یادگیری هستیم و می توانیم به مفهوم تعاون هم دقت نماییم.

حاجی میرزایی با اعلان اینکه آموزش و پرورش، تعاونی هم زیاد دارد اظهار داشت: ۵۰۰ تعاونی مصرف و ۴۰۰ تعاونی مسکن داریم و جمعیت مخاطب گسترده یک میلیونی داریم. امیدواریم توافقی که امروز امضا می شود بتواند در کوتاه مدت نتایج خوبی برای پیشبرد اهداف هر دو دستگاه به دست بدهد.
منبع:

1399/05/03
15:42:20
5.0 / 5
2431
تگهای خبر: تحصیل , دستگاه , ساز , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر