در آستانه نوروز ۹۸ بخوانید؛

هنر ۹۷ در آینه مهر، چهره ها و رویدادهایی كه اثرگذار بودند

هنر ۹۷ در آینه مهر، چهره ها و رویدادهایی كه اثرگذار بودند كنكور هنر: سرویس هنر خبرگزاری مهر در آستانه نوروز ۹۸ آلبوم خاطرات و تحولات هنری یكسال گذشته را با محوریت انتخاب چهره ها و رویدادهای شاخص سال ۹۷ ورق می زند.خبرگزاری مهر - سرویس هنر: هر ساله در واپسین روزهای سال و در آستانه فرارسیدن عید نوروز، بازخوانی مهمترین تحولات و رویدادهای یك سال گذشته، در دستور كار رسانه ها قرار می گیرد. دستور كاری كه در كنار جذابیت های ژورنالیستی، ریشه در سنت «تجربه اندوزی» هم می تواند داشته باشد.
تحولات عرصه های مختلف هنر از سینما، تئاتر و تلویزیون گرفته تا موسیقی و تجسمی در ایران طی یك سال گذشته، طبیعتاً متأثر از متغیرهای مختلفی بوده است كه در نگاهی كلی می توان آنها را در سه ضلع «هنرمند»، «مدیر» و «مخاطب» دسته بندی كرد؛ با این پیش فرض زمانی كه آلبوم خاطرات هنری سال ۹۷ را ورق می زنیم، همچنان آثار به جا مانده از هر یك از این سه ضلع است كه بیشتر به چشم می آید.
آثاری كه هنرمندان خلق كردند، سیاست هایی كه مدیران به اجرا درآوردند و استقبالی كه مخاطبان رقم زدند در كنار یك تعامل سه جانبه، امروز تبدیل به خاطراتی شده اند كه تا سال ها مختصات فرهنگ و هنر ایران در سال ۹۷ را با آنها به یاد خواهیم آورد.
بر همین مبنا سرویس هنر خبرگزاری مهر در آستانه نوروز ۹۸ و در واپسین روزهای سال ۹۷ در نظر دارد در چارچوب پرونده ای ویژه خاطرات هنری یك سال قبل را ذیل دو عنوان «چهره های شاخص» و «رویدادهای شاخص» مورد بازخوانی قرار دهد.
تعدد خاطرات یكسال اما طبیعتاً محدود و متناسب با حجم مرسوم گزارش های رسانه ای نبود و بنا بر این خبرنگاران حوزه های سینما، تئاتر، موسیقی، رادیو و تلویزیون و تجسمی خبرگزاری مهر، از میان چهره ها و رویدادهای متعدد، دست به انتخاب زده و به پنج چهره و رویداد «شاخص» هر حوزه پرداخته اند.
نكته مهم در فرآیند انتخاب این چهره ها و رویدادها، تمركز بر وجوه «خبری» و نه الزاماً «كیفی» و «محتوایی» است. به این معنا كه چهره ها و رویدادهایی كه مقرر است در چارچوب سلسله گزارش های «هنر ۹۷ در آینه مهر» معرفی و مورد بازخوانی قرار بگیرند، الزاماً «برترین» ها نیستند و ملاك انتخاب آنها گستره تأثیرگذاری شان (اعم از مثبت و یا منفی) در حوزه فعالیت خود بوده است.
این پرونده ویژه برای بازخوانی دستاوردها و تجربه های «هنر ایران» در سالی كه گذشت از آخرین روزهای اسفندماه آغاز و تا ایام نوروز ۹۸ ادامه خواهد یافت؛ از فردا جمعه ۲۴ اسفندماه می توانید در این بازخوانی، با سرویس هنر خبرگزاری مهر همراه شوید.

1397/12/24
00:45:52
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: اجرا , تئاتر , تلویزیون , رادیو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر