از سوی رئیس سازمان سنجش آموزش كشور؛

جزئیات برگزاری كنكور ۹۸ اعلام شد، اعلام ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها

جزئیات برگزاری كنكور ۹۸ اعلام شد، اعلام ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها به گزارش كنكور هنر رئیس سازمان سنجش آموزش كشور با تاكید بر این كه در كنكور ۹۸ دو نوع سوال برای داوطلبان نظام جدید و قدیم طراحی خواهد شد اظهار داشت: ثبتنام در این آزمون از ۲۴ بهمن آغاز می شود و ۲ اسفند آخر می پذیرد.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایسنا، دكتر ابراهیم خدایی در نشست خبری امروز كه به منظور تشریح نحوه پذیرش دانشجو در آزمون سراسری سال ۹۸ انجام شد اظهار نمود: متقاضیان ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال آینده كه تمایل دارند بر طبق سوابق تحصیلی در این مراكز پذیرش شوند پس از اعلام اسامی رشته محل های پذیرش بر طبق سوابق تحصیلی می توانند این رشته ها را مشاهده كنند و در صورت تمایل در كنكور سراسری كه ثبت نام آن از ۲۴ بهمن ماه جاری آغاز می شود، شركت نكنند.
وی در ادامه اشاره كرد: داوطلبان متقاضی پذیرش بر طبق سوابق تحصیلی ضرورتی برای ثبت نام در كنكور ندارند و فرآیند آن به این شكل است كه داوطلب ابتدا رشته های مورد نظر را مشاهده می كند و از ۲۰ اسفند می تواند با بازگشت به سابت سازمان سنجش علاقه مندی خویش را برای ثبت نام در این رشته ها اعلام نماید. این داوطلبان می توانند تا ۱۰۰ رشته محل را انتخاب نمایند.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور اشاره كرد: اسامی داوطلبان متقاضی پذیرش بر طبق سوابق تحصیلی پس از ثبت درخواست آنها جهت شركت در هر یك از رشته های اعلامی، توسط این سازمان سنجش آموزش كشور به دانشگاه ها ارسال می شود و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی زمان كافی جهت بررسی اطلاعات متقاضیان را در اختیار دارند چونكه این داوطلبان تا ۶ شهریور ماه مهلت دارند درخواست خویش را اعلام نمایند.
دكتر خدایی همین طور اشاره كرد: از ۶ شهریور ماه سال ۹۸ دانشگاه ها ضمن پردازش اطلاعات داوطلبان، با آنها تماس خواهند گرفت و به اطلاع متقاضیان خواهند رساند كه پذیرش داوطلب مورد قبول قرار گرفته یا خیر و اینكه داوطلب می تواند با بازگشت به دانشگاه مورد نظر نسبت به ثبت نام خود اقدام نماید یا نه.

دانشجویان به دو شیوه می توانند وارد دانشگاه شوند
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور همین طور تصریح كرد: داوطلبان حضور در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال ۹۸ می توانند هم بوسیله شركت در آزمون سراسری و هم با ثبت نام بوسیله سوابق تحصیلی، متقاضی پذیرش در این مراكز باشند.
وی افزود: علت این كه ما شهریور ماه را بعنوان بازه زمانی جهت بررسی درخواست داوطلبان متقاضی بوسیله سوابق تحصیلی قرار دادیم این است كه چون در این بازه زمانی هم نتایج كنكور اعلام می شود و هم نتایج پردازش دانشگاه ها بر طبق سوابق تحصیلی، بدین سبب داوطلبان این اختیار را دارند كه از بین دو روش یكی را انتخاب و وارد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی شوند.

تعداد رشته های بدون آزمون كنكور اصلاح می شود
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور در ادامه با تاكید بر این كه پذیرش بر طبق سوابق تحصیلی از سال آینده باثبات تر خواهد شد اظهار داشت: طبیعتاً اسامی رشته های كه امروز بعنوان رشته های بدون آزمون انتخاب می شوند امكان دارد در بازه زمانی اسفند تا شهریور ماه مجدداً اصلاح گردد و رشته های جدیدی به آن اضافه شوند.

ثبت نام كنكور از ۲۴ بهمن آغاز می شود
دكتر خدایی اظهار داشت: ثبت نام جهت شركت در كنكور ۹۸ از ۲۴ بهمن آغاز می شود و تا ۲ اسفند ماه ادامه دارد و در نهایت این آزمون ۱۳ و ۱۴ تیر ماه ۹۸ در حوزه های امتحانی مربوطه برگزار می گردد.

طراحی دو نوع سوال برای كنكور
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور با بیان این كه در كنكور ۹۸ ما دو سری سوال خواهیم داشت اضافه كرد: این سوالات برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم طراحی خواهد شد و نمرات این آزمون تراز خواهد شد و برمبنای نمرات تراز پذیرش هم انجام می گیرد.
دكتر خدایی با اشاره به اینكه ظرفیت جداگانه ای برای متقاضیان نظام جدید و قدیم در كنكور ۹۸ تخصیص داده نمی گردد.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور تصریح كرد: دفترچه راهنمای همراه با ضوابط و شرایط در كنكور ۹۸ امروز بر روی سایت این سازمان قرار می گیرد. داوطلبان ما در این مرحله احتیاجی به پرداخت وجه ثبت نام ندارند. و صرفاً زمانی كه دانشگاه برای آنها پذیرش قطعی خواهند داد وجه ثبت نام هم پرداخت می شود.

ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه
دكتر خدایی درباب ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۹۸ هم اظهار داشت: ظرفیتی كه بطور كلی برای كنكور پیش بینی می شود حدود ۷۶۰ هزار داوطلب است البته این ظرفیت بدون احتساب دانشگاه آزاد می باشد. حداقل ظرفیت این دانشگاه حدود ۵۰۰ هزار داوطلب خواهد بود.
وی همین طور اشاره كرد: بطور كلی حدود یك میلیون و ۶۰۰ هزار داوطلب از ورودی دیپلم به آموزش عالی كشور ظرفیت وجود دارد كه این ظرفیت در دوره كارشناسی ارشد ۳۰۰ تا ۳۱۰ هزار داوطلب است. البته سال قبل از ۷۶۰ هزار پذیرش داوطلب حدود ۴۰۸ هزار پذیرش داشتیم كه البته با تكمیل ظرفیت این عدد به ۵۰۰ هزار داوطلب افزایش یافت و دانشگاه آزاد هم حدود ۲۰۰ هزار پذیرش داشت كه مجموعاً حدود ۷۰۰ هزار داوطلب ورودی داشتم اما با این وجود درصدی از ظرفیت های دانشگاه خالی است.

تكمیل ظرفیت برای داوطلبان با سوابق تحصیلی حذف نمی شود
دكتر ابراهیم خدایی همین طور درباب آخرین وضعیت پذیرش بوسیله تكمیل ظرفیت در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در سال ۹۸ اظهار داشت: بحث تكمیل ظرفیت در دانشگاه ها و پذیرش دانشجو از این طریق بطور كامل حذف نشده است و فقط فرآیند پذیرش تغییر كرده و سازوكارهای این مساله متفاوت تر شده است.
وی در ادامه اشاره كرد: سیستم پذیرش سازمان سنجش آموزش كشور برای تمامی داوطلبان كنكور باز است و هر زمانی كه داوطلب درخواست پذیرش در دانشگاه ها ارسال نماید ما برای دو نیم سال یعنی مهر و بهمن آنها را پذیرش خواهیم كرد. طبیعتاً وقتی دانشجویی در نیم سال مهرماه تعیین تكلیف شد، مجدداً این سیستم از آبان ماه فعال خواهد شد تا پذیرش برای بهمن ماه صورت بگیرد. بدین سبب فرآیند به هیچ عنوان متوقف نمی گردد و فقط شیوه پذیرش متفاوت شده است.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور اشاره كرد: مثلاً داوطلبی كه دانش آموز سال جاری شمرده می شود و تا خرداد نتوانسته دیپلم خویش را دریافت كند، مجدداً شهریور ماه هم مجبور است امتحان دهد. طبیعتاً برای ورودی مهر نمی تواند ثبت نام كند، اما با فرآیند جدید پذیرش این دانشجو می تواند درخواست خویش را آبان ماه مجدداً در سیستم ثبت كند تا برای بهمن ماه پذیرش قرار بگیرد. البته در صورتیكه موارد و اشكالات سیستم فعلی رفع گردد اجرای این فرآیند دائمی خواهد شد.
دكتر خدایی اشاره كرد: پذیرش دانشجو بوسیله تكمیل ظرفیت صرفاً برای داوطلبانی كه بر طبق سوابق تحصیلی وارد دانشگاه خواهد شد اجرایی می شود و داوطلبانی كه بوسیله آزمون و كنكور در دانشگاه پذیرش شده اند، نمی تواند در مرحله تكمیل ظرفیت شركت نمایند و پذیرش از این طریق برای این داوطلبان بطور كلی حذف گردیده است.

تأثیر سوابق تحصیلی در كنكور ۹۸
وی همین طور درباب وجود رشته های دانشگاه های برتر در بین پذیرش با سوابق تحصیلی هم اضافه كرد: برمبنای قانون ما موظف هستیم كه ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها را بدون آزمون و برمبنای سوابق تحصیلی پذیرش نماییم و در این میان رشته های پرمتقاضی كه ۱۵ درصد ظرفیت را می سازند با آزمون برگزار می گردند. برای ظرفیت برمبنای سوابق تحصیلی هم رشته هایی از دانشگاه های برتر وجود دارد كه كمتر متقاضی دارند.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور اشاره كرد: برای سال ۹۸ برمبنای مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها، ۱۵ درصد پذیرش دانشگاه ها با آزمون است. ۳۰ درصد تأثیر آزمون به صورت مثبت است. در واقع دو نوع نمره برای داوطلب لحاظ می شود كه یكی از آنها با احتساب سوابق تحصیلی و دیگری بدون احتساب سوابق تحصیلی است و هر كدام بالاتر بود همان برای داوطلب اعمال می شود.

داوطلبان تجربی بیشترین پشت كنكوری ها
به گفته وی، پشت كنكوری های رشته های ریاضی و علوم انسانی ۳۰ درصد داوطلبان كنكور را می سازند و این میزان در علوم تجربی ۷۰ درصد. انتظار این است كه در زمان ثبت نام برمبنای سوابق تحصیلی این عده از پشت كنكوری ها در این پذیرش شركت نمایند.
دكتر خدایی در ادامه اشاره كرد: تأخیر یا عدم تأخیر در ثبت درخواست، تأثیری در پذیرش برمبنای سوابق تحصیلی ندارد، چراكه به دانشگاه ها اعلام شده كه مهلت دریافت درخواست ها باید تا ۶ شهریورماه ۹۸ آخر بپذیرد تا دانشگاه ها پردازش این مسئله را از آن زمان آغاز نموده و اولویت های پذیرش را به داوطلبان اعلام كنند.

حواشی ظرفیت مازاد دانشگاه ها در سال ۹۷
دكتر خدایی در پاسخ به سوال ایسنا درباب اعتراض برخی دانشگاه ها به پذیرش مازاد ظرفیت هم اضافه كرد: به طور كلی در دو بخش ظرفیت اضافه می شود یكی برمبنای مصوبات قانونی و دیگری برمبنای سهمیه ها است. دانشگاه ها باید بدانند در جایی كه رقابت سنگین و دشوار است، سازمان سنجش آموزش كشور به نفع داوطلب ظرفیت را تفسیر می كند. بدین سبب امكان دارد مازاد بر ظرفیت، پذیرش صورت گیرد. اما به سبب وجود قانون های بالادستی، میزان مازاد ظرفیت در كنكور سراسری حدود ۷ درصد و در كنكور كارشناسی ارشد حدود ۱۲ درصد اعلام می شود و دانشگاه ها می توانند در زمان اعلام ظرفیت این مازاد را درنظر بگیرند.
1397/11/20
23:14:43
5.0 / 5
4625
تگهای خبر: اجرا , تحصیل , ثبت نام , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر