وزیر علوم:

محققان و دانشجویان خارجی ایران را همچنان كشوری امن می دانند

محققان و دانشجویان خارجی ایران را همچنان كشوری امن می دانند كنكور هنر: اصفهان- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: اغلب محققان و دانشجویان خارجی بر خلاف تمامی هجمه ها و تبلیغات، ایران را كشوری امن و مطمئن ارزیابی می كنند.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا، منصور غلامی روز دوشنبه در آیین شروع به كار یازدهمین جشنواره ملی حركت در دانشگاه اصفهان اضافه كرد: استقبال چشمگیر دانشجویان، نخبگان و محققان خارجی از یازدهمین دوره جشنواره ملی حركت نشان دهنده این است كه ایران بعنوان كشوری فعال در حوزه علم و فناوری مورد توجه دنیا به خصوص دانشجویان خارجی است.
وی اشاره كرد: همین طور استقبال محققان خارجی از این جشنواره نشان داده است كه آنها به این قبیل رویدادها اطمینان و اعتماد دارند و حاضرند با حضور در آن در كنار دانشجویان ایرانی دستاوردهای علمی خودرا ارائه نمایند و كشور ما را امن و مطمئن می دانند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه كرد: اقبال و حضور تعداد زیاد انجمن های علمی از كشورمان و حضور تعداد قابل توجهی از دانشجویان خارجی در این دوره از جشنواره از بخش های امیدوار كننده و ویژه بوده است.
وی همین طور با اشاره به اینكه جشنواره ملی حركت از 12 پارسال در كشور اجرا شده است، اظهار داشت: این رویداد حركت بسیار خوبی است كه روز به روز كامل تر میگردد.
غلامی برگزاری جشنواره حركت را حلقه اتصال ایده های نو، حركت های فكری و اندیشه های پویا با بخش صنعت دانست و اظهار داشت: این جشنواره به سمت كاربرد نتایج علمی در كشور پیش می رود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینكه شروع هر حركت خوبی از یك جمع كوچك آغاز می شود، اشاره كرد: اگر این مسیر خوب باشد و ادامه كار به نحو مطلوب صورت گیرد اثرات موثرتری خواهد داشت.
وی تشكیل انجمن های علمی در دانشگاه های كشور را با وجود همه مسائل و مسوولیت ها از اقدام های خوب وزارت علوم دانست و گفت: در هفته پژوهش باز صنعت و بخش خصوصی كه طالب ایده های نو هستند حضور پررنگ تری خواهند داشت.
وی اشاره كرد: سال های گذشته در هفته پژوهش قراردادهای خوبی از دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشجویان با صنعت و بخش خصوصی داشتیم.
غلامی انجمن های علمی را نمایندگان دانشجویان فعال علمی خواند و اشاره كرد: این جریان انجمن های علمی در جشنواره حركت ختم نمی گردد بلكه آغاز مهمی برای اتصال با جامعه و كاربردی كردن آموخته ها در جهت رفع نیازهای كشور است.
وی نمونه ای از این كاربردها را شكل گیری شركت های دانش بنیان در كشور دانست و اضافه كرد: در زمان حاضر حدود پنج هزار شركت دانش بنیان در كشور وجود دارد كه حدود 2 هزار شركت از آنها در حوزه وزارت علوم و در كنار دانشگاه ها و موسسه های آموزشی و پژوهشی فعال می باشند.
وزیرعلوم اشاره كرد: خیلی از این شركت های دانش بنیان با وجود سابقه كم كارهای بسیار مهمی از لحاظ اثرگذاری، اشتغال و سرمایه گذاری انجام دادند.
غلامی همین طور با تاكید بر اینكه دانشگاه های ما بسیار دیر وارد بحث كاربردی كردن نتایج فعالیت های علمی شدند اظهار داشت: دانشگاه های بزرگ دنیا از نیم قرن گذشته به این بخش وارد شدند اما دانشگاه های ما از 20 پارسال این رویكرد را دنبال كردند كه آثار و نمود آن قابل توجه است.
وی با تاكید بر اینكه فعالیت های پژوهشی از اواخر دهه 70 به شكل انتشار مقاله، اجرای طرح های پژوهشی و احداث موسسه های تحقیقاتی در دانشگاه های كشورمان شكل گرفت، اضافه كرد: از اواخر دهه 80 باز به سمت كاربست دانش، تولید فناوری و تشكیل دانش های بنیان وارد شدیم.
وزیر علوم با اشاره به اینكه شرایط اقتصادی در فعالیت این شركت ها تاثیر دارد، اشاره كرد: با وجود برخی محدودیت ها و مشكلاتی كه در مقابل بخش تولیدی و صنعتی وجود دارد توجه و استفاده از فناوری در میان آنها افزایش یافته است كه این فرصتی برای دانشگاه ها و جامعه علمی كشورمان برای خدمت و حل مسائل كشور است.
رئیس دانشگاه اصفهان باز در این آیین اظهار داشت: جشنواره ملی حركت بزرگ ترین رویداد دانشجویی در كشور است و امسال میزبان حدود 600 نفر در این رویداد هستیم كه حدود 400 تن از آنها دانشجویان داخلی و خارجی هستند.
هوشنگ طالبی این جشنواره را بستری برای تمرین استفاده از فرصت های اجتماعی در فضای دانشگاه ها خواند و اضافه كرد: 106 دانشگاه در بخش رقابتی در قالب انجمن ها و اتحادیه های دانشجویی در این جشنواره شركت كردند و سه وزارتخانه راه و شهرسازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و ورزش و جوانان همكاری دارند.
یازدهمین جشنواره ملی حركت با هدف احداث پیوند بیشتر انجمن های علمی دانشگاه ها با بخش های مختلف كشور به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با پذیرش و اسكان میهمانان و مدعوین كار خودرا آغاز كرد.
این جشنواره با حضور حدود 540 تن از ایران و 85 میهمان از 39 كشور دیگر تا هفتم آذر در دانشگاه اصفهان ادامه دارد.
9913/3011/


1397/09/05
21:06:31
5.0 / 5
4319
تگهای خبر: اجرا , پژوهش , جشنواره , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر