گالری گردی در پایتخت؛

منظومه آرش كمانگیر بر مدار سماع جان می گیرد، رفتن از جایی كه نبود

منظومه آرش كمانگیر بر مدار سماع جان می گیرد، رفتن از جایی كه نبود كنكور هنر: نمایشگاه های منظومه آرش كمانگیر، بر مدار سماع و رفتن از جایی كه نبود روز جمعه ۱۸ آبان در گالری های ویستا پلاس، چهار و نگر افتتاح می شوند.به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، برپایی نمایشگاه های هنری در حوزه تجسمی یكی از فرصت های مناسب بروز و ظهور هنر و خلاقیت هنرمندانی است كه سال ها در این عرصه فعالیت می نمایند و این نمایشگاه ها اغلب، جمعه های هر هفته افتتاح می شوند. جمعه ۱۸ آبان همزمان با نخستین روز ماه ربیع الاول، شاهد برپایی چند نمایشگاه در گالری های پایتخت هستیم. در زیر لیست تعدادی از نمایشگاه های هنری كه در روز جمعه ۱۸ آبان ماه افتتاح می شوند، می خوانید.
گالری سیحون
سومین نمایشگاه انفرادی طراحی میلاد زینلی با عنوان «بداهگی» از روز جمعه ۱۸ آبان ماه در گالری سیحون برگزار می شود. این مجموعه دربرگیرنده ۲۷ طراحی در ابعاد كوچك است كه با روان نویس سفید و سیاه روی كاغذ گراف اجرا شده است. در بیانیه نمایشگاه «بداهگی» آمده است: «تصاویری از جنس سرخوردگی، از روحی پر تنش ولی آگاه، تكراری عامدانه، تجربه ای در جریان زندگی و قلبی خسته. همه و همه مرا بیشتر از قبل در خود فرو می برد، هر روز بیشتر می فهمم در عین حال كه دچار آمیختگی آشكار با دیگران شده ام ولی چقدر تنهایی مرا در خود پنهان كرده است، مرا گم كرده است در این همه آشفتگی. امیدواریم از جنس نا امیدی است و تنها خوشحالیم سفر هر لحظه ام به اعماق وجودم است حضورم را هر روز طرح می زنم و به انتظار رهایی از بند خویشتن مینشینم.» نمایشگاه «بداهگی» تا ۳۰ آبان در گالری سیحون به آدرس خیابان وزرا، كوچه چهارم، پلاك ۱۱ میزبان علاقه مندان خواهد بود.
گالری چهار
نقاشی خط های محسن دائی نبی با عنوان «بر مدار سماع» از روز جمعه ۱۸ آبان در گالری چهار روی دیوار می رود. این نمایشگاه تا ۲۸ آبان در گالری چهار به نشانی شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، كوچه اشراقی، شماره ۴ برپا خواهد بود.
گالری فردا
آثاری از رضا بانگیز كه به تابلوهای سیاه و سفیدش معروف است، از روز جمعه ۱۸ آبان ماه در گالری فردا نمایش داده خواهد شد. وی از شناخته شده ترین هنرمندان ایرانی است كه بیشتر به كارهای سیاه و سفیدش شناخته می شود. وی در پس زمینه های سیاه و سفید كارهایش در فضایی كه بیشتر به تصویرسازی شباهت دارد با خطوطی ساده آدم ها را تصویر می كند. بانگیز حتی در كارهایی كه فضایی انتزاعی تر دارند هم به همین سادگی كار می كند و اشكال هندسی با همان رنگ های سیاه و سفید همیشگی نگاه بانگیز، فضای انتزاعی را نشان داده است. مبحث اغلب آثار بانگیز از دل اجتماع و داستان های فولكلور گرفته شده و می گردد در آثار او مردم كوچه و بازار و داستان های عاشقانه ای چون لیلی و مجنون را دید.
این نمایشگاه از ۱۸ آبان تا اول آذر ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری فردا واقع در خیابان كریمخان زند، زیر پل كریم خان، خیابان حسینی، كوچه اعرابی ۶، پلاك ۲ برپا می گردد. گالری روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ میزبان بازدیدكنندگان است.
خانه هنرمندان ایران
نمایشگاه آثار راه یافته به دومین جشنواره ملی عكس معدن با عنوان «كیمیا» ۱۸ تا ۲۸ آبان در خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد. در این نمایشگاه ۴۵ عكس با مبحث فعالیت در حوزه معدن و صنایع معدنی در معرض دید مخاطبان قرار می گیرد. دومین جشنواره عكس «كیمیا» با هدف گسترش و ترویج موضوعات در رابطه با بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی در حال برگزاری است و نمایشگاه این جشنواره جمعه ۱۸ آبان ساعت ۱۷ در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان ایران افتتاح می گردد.
گالری ویستا
دومین نمایشگاه گروهی نقاشی ویژه گرامیداشت زنده یاد توران میرهادی با عنوان «از كودكی» جمعه ۱۸ آبان ماه در گالری ویستا برگزار می گردد. در این نمایشگاه آثاری از فرح اصولی، ثمیلا امیرابراهیمی، ندا اعظمی، مهناز پسیخانی، مهدیس توكل، تبسم تهم، مهدی حسینی، ستاره حسینی، سمیرا دریا، آذین رستمی، گیزلا وارگا سینایی، ترانه صادقیان، نجوا عرفانی، نفیسه عمران، بهنام كامرانی، وانا نبی پور و رضا هدایت ارائه می گردد. نمایشگاه «از كودكی» تا ۲۵ آبان (غیر از شنبه ها) در گالری ویستا به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرعماد، كوچه دوازدهم، پلاك ۱۱ میزبان علاقه مندان است.
گالری ویستا پلاس
نمایشگاه نقاشی های می سم نژاد رسولی با عنوان «منظومه آرش كمانگیر» به همراه معرفی كتابی با همین عنوان نوشته سیاوش كسرایی روز جمعه ۱۸ آبان ماه در گالری ویستا پلاس به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرعماد، كوچه دوازدهم، پلاك۱۱ افتتاح می گردد.
گالری نگر
نمایشگاه انفرادی نقاشی های پریسا رحمانی با عنوان «رفتن از جایی كه نبود» روز جمعه ۱۸ آبان ماه در گالری نگر واقع در قیطریه، ضلع جنوبی پارك، خیابان روشنایی، كوچه دلارارم، پلاك ۳۳، زنگ سوم گشایش می یابد. در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «آثار من روایتی زنانه است كه در فضای بین واقعیت و رویا پردازی شكل می گیرد. شاید واقعیتی كه با تخیلِ ذهنی من در می آمیزد و به رویا تبدیل می گردد. زن های نقاشی های من باآنكه در فضاهای شهری و اشیاء مختلف خانه یا محیطِ پیرامون به فراموشی سپرده و به خاطره تبدیل شدند، ولی مهم این است كه در نقاشی های من حضور دارند با اینكه این حضور امكان دارد حضورِ فیزیكی فعالی نباشد ولی هستند. هرچند این بودن می تواند به صورت خیالی موقت، رویای گذرا یا خاطره ای فراموش شده باشد.»
گالری شیث
نمایشگاه گروهی مجسمه با عنوان «سنگ و ماهی» با آثاری از فهیمه قربانی و سمیه كریمی از ۱۸ تا ۲۳ آبان ماه در گالری شیث به نشانی چهارراه ولیعصر، ضلع جنوبی پارك دانشجو، كوچه شیرزاد شرقی، نگارخانه شیث برپا خواهد بود.
گالری محسن
هشتمین سالانه هنر دیجیتال تهران «تادااكس» با درون مایه «پیدا و پنهان» و با حضور بیشتر از ۴۰ شركت كننده ایرانی و بین المللی از ۸ كشور در سه فضای گالری محسن، مركز نبشی و طبقات هنری آواسنتر از ۱۸ تا ۲۵ آبان ماه برگزار می گردد. دو فضای نمایشگاهی گالری محسن و مركز نبشی میزبان بیشتر از ۳۰ چیدمان است و طبقات هنری آواسنتر محل برگزاری ۱۵ اجرای دیداری شنیداری و نمایش ویدیو به همراه ۱۲ گفت وگوی هنرمندان درباره آثارشان و یك نشست در مورد هنر، دانش و تكنولوژی خواهد بود. سالانه هنر دیجیتال تهران «تادااكس» در سال ۱۳۹۰ با هدف گشودن دریچه هایی نو به هنر بین رشته ای و هم تولید فضایی كارآمد و مستقل برای علاقمندان این حوزه در تهران بنیانگذاری شد.
هشتمین سالانه هنر دیجیتال تهران «تادااكس» روز جمعه ۱۸ آبان ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۲ افتتاح می گردد و علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ به نشانی ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، كوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاك۴۲ رجوع كنند.
گالری سایه
نمایشگاه نقاشی های سعیده سعیدی با عنوان «گذار» از جمعه ۱۸ آبان ماه در گالری سایه به نشانی خیابان كریم خان، خیابان سنایی، خیابان سیزدهم، شماره ۲۱ افتتاح می گردد.
گالری نقش جهان
نمایشگاه گروهی آثار نقاشی استعدادهای جوان از جمعه ۱۸ تا ۲۳ آبان ماه در نگارخانه نقش جهان واقع در نیاوران، از میدان یاسر به سمت تجریش، كوچه همایون فر، كوچه سعدی، كوچه حافظ، خیابان آیت الله محمودی، پلاك۹ برپا خواهد بود.
گالری آ
نمایشگاه آثار چاپ دستی رزیتا نصرتی با عنوان «آستانه» و نمایشگاه نقاشی مژده توحیدی كلورزی با نام «دیس كانكتد» روز جمعه ۱۸ آبان ماه در گالری آ افتتاح می گردد. گالری آ به نشانی خیابان كریم خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، كوچه اردشیر ارشد، شماره ۷ قرار دارد.
در بیانیه نمایشگاه «آستانه» آمده است: «شدتی كه آثارِ رزیتا نصرتی را دربرگرفته است از كجا می آید؟
چرا چنین بی رحمانه هم ابزار را مصرف كرده است هم زندگی ها را؟ اضطراب ها، ترس ها، درماندگی ها، ملال ها و در نهایت ویرانی ها را. این آثار برخلافِ ظاهرشان و چنانكه در نگاهِ اولیه می نماید، روایتی از زندگی هایِ ویران نیست. آنها به این تصاویر آمده اند نه هم چون ابژه هایِ دیدزدنِ ما، كه هم چون سوژه هایی كه تنشی ساختاری را برسازند. تكنیك نیست كه آنها را چنین نقش زده است، آنها تكنیك را هم چون....»
در بیانیه نمایشگاه «دیس كانكتد» هم آمده است: «آثار مژده توحیدی بیشتر از هر چیز - بیشتر از آن كه مرا یاد آثار رئالیستی یا آخرالزمانی، سمبولیستی یا سوررئالیستی بیندازد، با اینكه در نگاه اول قابلیت گول زننده منطبق شدن بر همه ی اینها را دارد - یاد بارتلبی محرر، شخصیت داستانی از هرمان ملویل، می اندازد. او محرری است كه در دفتر یك وكیل، اسناد حقوقی را رونویسی می كند. اما در برابر هر خواسته ای ترجیح می دهد كه نكند. و تا آخر بر این ترجیح اش پا می فشارد. هرگونه تفسیری از بارتلبی كار عبثی است. او نماد یا سمبُل هیچ چیزی نیست. به همان اندازه كه عصیانگر و انقلابی است....»

1397/08/17
23:05:27
5.0 / 5
5105
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر