آموزش زبان كردی در كردستان پیشتازی دولت در اجرای منشور حقوق شهروندی

آموزش زبان كردی در كردستان پیشتازی دولت در اجرای منشور حقوق شهروندی كنكور هنر: سنندج - ماده 101 منشور حقوق شهروندی بر برخورداری آحاد جامعه از یادگیری و تدریس زبان مادری تاكید دارد كه آغاز تدریس رشته زبان و ادبیات كُردی در دانشگاه كردستان یكسال پیش از ابلاغ منشور حقوق شهورندی حكایت از پیشتازی دولت در تحقق مواد این منشور دارد.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا، اهمیت زبان مادری به حدی است كه سازمان ملل هم با ارج نهادن به آن و اختصاص یك روز از تقویم با عنوان روز جهانی زبان مادری، از كشورهای مختلف درخواست كرده است كه نحوه ی آموزش خویش را طوری طراحی نمایند كه به زبان مادری لطمه وارد نشود.
استفاده از زبان مادری در آموزش می تواند در مبارزه با بی سوادی بسیار اثرگذار باشد و هدف و شعار'آموزش برای همه' را در جهت برخورداری از آموزش ابتدایی برای همه كودكان و بزرگسالان محقق سازد.
به باور یونسكو، آموزش به زبانی كه كودكان آن را به خوبی درك می كنند، حق كودكان است تا بتوانند از آموزش با كیفیت برخوردار شوند و از آن لذت ببرند و همینطور از جانب دیگر، آموزش به زبان مادری می تواند منجر به كاهش تبعیض شده و به همه جانبه و جامع بودن آموزش كمك نماید.
در چند سال اخیر در جمهوری اسلامی ایران هم این مهم مورد توجه جدی قرار گرفت و با روی كار آمدن دولت یازدهم، طرح آموزش كتب درسی به زبان محلی مناطق مختلف، همچون آموزش به زبان كُردی قوت گرفت.
در ماده 101 منشور حقوق شهروندی هم بر برخورداری شهروندان از حق یادگیری و استفاده و تدریس زبان و گویش محلی خود تاكیده شده است.
این مهم كه یكی از آرزوهای چندین ساله مناطق مختلف كشور بود در دولت یازدهم در مناطق كُردنشین رنگ واقعیت به خود گرفت و رشته زبان و ادبیات كُردی در دفترچه انتخاب رشته های كنكور سراسری قرار گرفت.
با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رشته زبان و ادبیات كُردی مهرماه سال94 با پذیرش 40 دانشجوی روزانه در مقطع كارشناسی و در قالب 136 واحد درسی در دانشگاه كردستان كلید خورد.
مدیر گروه زبان و ادبیات كردی دانشگاه كردستان در این رابطه می گوید: این رشته دانشگاهی در قالب 136 واحد و در مقطع كارشناسی بوجود آمده و درس ها هم به چهار گروه عمومی، پایه ای، اصلی و تخصصی تقسیم شده است و گذارندن 20 واحد عمومی همانند سایر رشته های دانشگاهی برای دانشجویان این رشته هم الزامی است
بختیار سجادی با اشاره به اینكه هم اكنون 120 دانشجو در مقطع كارشناسی رشته زبان و ادبیات كُردی دانشگاه كردستان مشغول به تحصیل هستند اظهار داشت: علاوه بر دانشجویان این رشته، 2 واحد درس عمومی اختیاری زبان و ادبیات كُردی در بین واحدهای درسی تمامی دانشجویان مقطع كارشناسی این دانشگاه گنجانده شده است.
وی خاطرنشان كرد: در چند سال اخیر كلاس های آموزش زبان كُردی در آموزشگاه و موسسات مختلف دایر شده است اما فعالیت آنان با ما متفاوت می باشد و تدریس زبان كُردی بصورت رسمی و در دانشگاه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
به گفته وی، در آموزشگاه ها و موسسات بیشتر دروس پایه ای تدریس می گردد و این دروس تنها 10 درصد رشته زبان و ادبیات كُردی است و در دانشگاه ترم اول تدریس می گردد.
سجادی با اشاره به اینكه رشته زبان و ادبیات كُردی آینده روشن تری نسبت به سایر رشته های دانشگاهی دارد، اظهار داشت: اكنون مشكلی كه در كشور وجود دارد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است اما این مشكل در رشته زبان و ادبیات كُردی وجود ندارد.
وی اظهار نمود: افرادی كه در رشته زبان و ادبیات كُردی فارغ التحصیل می گردد خیلی از ادارات همانند میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد، حوزه هنری و همینطور صداو سیما و خبرگزاری ها به آنان نیاز پیدا می كنند.
پژوهشگر حوزه فرهنگی در كردستان هم به اهمیت یادگیری زبان مادری اشاره می كند و می گوید: همانگونه كه برای فراگیری زبانهای خارجی و بین المللی وقت و هزینه زیادی صرف می نماییم لازم است با یادگیری و آموزش زبان مادری خود در حفظ و ترویج آن هم كوشا باشیم.
فرهاد پرموز معتقد است: آموزش و تكلم با كودكان به زبانی غیر از زبان مادری، ضربه ای جبران ناپذیر به آنها می زند و به تدریج سبب فراموشی و نابودی زبان مادریشان كه بایستی هویت خویش را با آن بسازند، خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: روز جهانی زبان مادری برای نشان دادن و حفاظت از تنوع زبانی و تشویق و ترغیب مردم برای توسعه و گسترش زبان مادری است و این امر منجر به گسترش فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی می گردد.
این پژوهشگر كردستانی با اشاره به اینكه در كهكشان زبان ها، هر زبان ستاره ای درخشان است كه باید كوشش كرد این ستاره ها خاموش نشوند اظهار داشت: دانشجویان باید بدانند زبان های مختلف مبین فرهنگ های مختلف هستند و باید نگرش تازه ای در مورد همكلاسی و هم اتاقی هایشان كه به زبان مادری خود صحبت می كنند، داشته باشند.
روز 21 فوریه از سوی یونسكو بعنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده است، نامگذاری این روز در كنفرانس عمومی یونسكو در سال 1999 به منظور كمك به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شده است و مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم به علت اهمیت زیاد آن، سال 2008 را سال جهانی زبان ها اعلام نمود.
7348/ 3020


1396/12/03
14:51:54
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: پژوهش , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر