تاسیس دبیرخانه دائم پیوند رساله های علوم انسانی و تولید و اشتغال

تاسیس دبیرخانه دائم پیوند رساله های علوم انسانی و تولید و اشتغال كنكور هنر: تهران-ایرنا-رییس پژوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی با اشاره به اهمیت علم درتوسعه اظهار داشت: دراولین جشنواره تقدیرازبهترین رساله های علوم انسانی درتولید واشتغال حمایت های ویژه ای برای این رساله ها در نظر گرفته ایم و دبیرخانه دائم پیوند این دو مقوله تا سال آینده تاسیس می گردد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر حسینعلی قبادی امروز (یكشنبه) در نشست نخستین جشنواره تقدیر از بهترین رساله های تولید و اشتغال بر اهمیت دیرینگی مساله اشتغال و تولید اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله برای فردا و نسل های بعدی هم باقی است و گاه آن اندازه اهمیت می یابد كه به هویت انسان ها گره می خورد.
وی با تاكید بر آموزه های اسلامی در مورد تامین معیشت خاطرنشان كرد: علم جنبه های مختلف دارد و از یك جنبه مقدمه توسعه است همانطور كه توسعه باعث اشتغال پایدار می گردد.
قبادی به نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل طی دو سال قبل توسط مقام معظم رهبری تصریح كرد: مبحث تولید و اشتغال مساله مند و به تدریج راهكارهای آن هن مشخص تر شده است.
این استاد پژوهشگاه با اشاره به مسئولیت مشترك در این امر ملی اظهار داشت: پژوهشگاه اراده دارد این مسیر را در سال های بعد ادامه داده، نگاه كاربردی نسبت به ظرفیت و وظایف خود داشته باشد و وارد چالش های جدی شود.
قبادی بر بهره گیری از ظرفیت دانشگاه ها برای تولید و اشتغال تصریح كرد و یاداور شد: نگاه علمی عامل توسعه تشكیل نهادهای دانشی و شركت های دانش بنیان است كه می توانند توسعه پایدار و تولید اشتغال را به صورت منطقی و مستمر رونق بدهد.
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» برای ترغیب دانشجویان عزیز، جشنواره تقدیر از رساله ها و رساله های علوم انسانی در زمینه تولید و اشتغال را اسفند 1396 برگزار می نماید.
این جشنواره شامل دانشجویان تحصیلات تكمیلی در رشته های علوم انسانی می گردد كه از سال 1386 تا آخر شهریور 1396 از رساله و رساله خود با خصوصیت های زیر دفاع كرده اند:
پایان نامه و رساله هایی با پیشنهادهای كاربردی ( منتج از پژوهش) در حوزه تولید، اشتغال و كارآفرینی، رساله و رساله های دربردارنده پیشنهادهای كاربردی در حوزه سیاست گذاری و ارزیابی سیاست های فعلی در رابطه با تولید و اشتغال، رساله یا رساله های آینده پژوهانه یا در رابطه با مطالعات تطبیقی با رویكرد توسعه فرصت های اشتغال، رساله و رساله های دربردارنده ایده هایی هم سو با فرهنگ و هویت ایرانی – اسلامی در جهت توسعه فرصت های اشتغال، رساله و رساله هایی شامل بازآفرینی میراث فرهنگی یا خلق محصولات فرهنگی، متناسب با نیازها و چالش های توسعه فرصت های اشتغال.

*** 24 درصد دانش آموخته های كارشناسی ارشد و دكتری بیكار هستند
استاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اهمیت حركت های علمی در توسعه اشتغال اظهار داشت: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صدای دانشگاه در حل چالش های اجتماعی است.
وی به آمار بیكاری دانش آموخته ها اشاره نمود و اظهار داشت: در شرایطی كه 24 درصد دانش آموخته های مقاطع دكتری و كارشناسی ارشد بیكار هستند، جشنواره تقدیر از بهترین رساله های علوم انسانی در تولید و اشتغال نقطه عطفی است كه تلاش های دانشجویی در این زمینه را قدر می شناسد.
قبادی همینطور با اشاره به آمار 50 درصدی دانشجویان علوم انسانی از مجموع حدود 4 میلیون دانشجوی كشور و غفلت از ظرفیت های علوم انسانی در اشتغالزایی توضیح داد: مهارت افزایی در رشته های مختلف علوم انسانی می تواند به تولید فرصت های شغلی منجر شود؛ همانطور كه مثلا در رشته ادبیات فارسی مهارت هایی در زمینه ویرایش محتوایی و زبانی متون مختلف علمی و غیره، برقراری ارتباط میان هنرهای نمایشی و ادبیات و نظایر آن دانش آموخته های این رشته را به شغل های جدید معرفی می كند.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به مشاركت نهادهای مختلف همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران كشور، برای برگزاری این جشنواره اضافه كرد: در این جشنواره ضمن جوایز نقدی، برگزیدگان می توانند از فرصت مطالعات پسادكتری و فرصت های پژوهشی مختلف در گروه های پژوهشگاه برخوردار شوند؛ ضمن اینكه اعطای گرنت (پژوهانه) هم از دیگر جوایزی است كه برای آنها در نظر گرفته ایم.

***دریافت یكصد عنوان رساله و رساله مرتبط توسط دبیرخانه
دبیر علمی این همایش هم اظهار داشت: تا امروز 100 رساله كارشناسی ارشد و رساله دكتری مرتبط به دست دبیرخانه رسیده است اما از آنجائیكه مخاطبان ما كه طی سال های 86 تا 96 دانشجو بوده اند امروزه دیگر دانشجو نیستند، دبیرخانه با كمك مجموعه هایی مانند ایرانداك (پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران) و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، رساله های تالیفی را پایش و 400 عنوان را در این زمینه شناسایی كرده است.
سمیه توحیدلو ادامه داد: رساله ها در 4 كارگروه بررسی می شوند؛ رشته های علوم اقتصادی و مدیریت، علوم اجتماعی، مطالعات فرهنگی و ارتباطات، گروه تاریخ، جغرافیا، حقوق و علوم انسانی و دسته آخر ادبیات، هنر و فلسفه.
وی با اشاره به همكاری دانشگاه ها در روند پایش رساله ها و رساله های مرتبط در این زمینه اظهار داشت: از دانشگاه ها خواسته ایم رساله های برتر خویش را هر سال به ما معرفی كنند و برای بهترین دانشگاه ها و پژوهشگاه ها هم جوایزی در نظر گرفته ایم.
توحیدلو افزود: در مجموع از 103 عنوان رساله و رساله ای كه به دبیرخانه رسیده است، 63 اثر در مقطع كارشناسی ارشد، 35 اثر در دكتری، 49 اثر در هر دو حوزه با استفاده از دانشگاه های دولتی معرفی شده اند، 16 عنوان از دانشگاه پیام نور و 35 اثر در دانشگاه آزاد در بین آثار وجود دارد.
وی به محورهای انتخاب برترین رساله ها و رساله ها اشاره نمود و اظهار داشت: تاثیر دانش بر اشتغال، بررسی ارتباط صادرات نفتی و غیرنفتی و اشتغال، نقش آموزش های غیرنفتی بر تولید، همچون محورهایی است كه در رساله ها مد نظر بوده اند و قصد داریم با خوانش، پایش و معرفی آثاری كه در این زمینه مكتوب شده اند توجه دستگاه های اجرایی را به استفاده از این ظرفیت ها جلب نماییم.
دبیر علمی این جشنواره در انتها با بیان زمان برگزاری اختتامیه اضافه كرد: دبیرخانه تا 15 بهمن پذیرای رساله ها و رساله های مرتبط می باشد، مراسم اختتامیه 22 اسفند برگزار می گردد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص اینكه چه تعداد از آثار تقدیر شده و جایزه دریافت می كنند، اظهار داشت: همه آثاری كه پرارزش هستند در 4 كارگروه یادشده تقدیر می شوند و تعداد آثار برتر به نتیجه داوری ها بستگی دارد.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن


1396/11/02
14:05:17
5.0 / 5
4572
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر