در دومین روز نمایشگاه کتاب چه گذشت؟

در دومین روز نمایشگاه کتاب چه گذشت؟ کنکور هنر: دومین روز نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شروع به کار غرفه تاجیکستان و بخش بین الملل شروع شد و در میانه روز پنجشنبه نمایشگاه طبق پیش بینی ها نسبتا شلوغ شد.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، پنجشنبه، ۲۱ اردیبهشت ماه، افتتاح غرفه میهمان ویژه در نمایشگاه کتاب، تاجیکستان آغازگر خبرهای رسمی نمایشگاه در روز دوم بود، و در ادامه وزیران فرهنگ تاجیکستان و ایران از غرفه های بخش بین الملل دیدن کردند. در این بازدیدها غرفه ترکیه یکی از نسخه های قدیمی مثنوی معنوی را به وزیران فرهنگ ایران و تاجیکستان اهدا کرد. در ادامه نشستی هم با موضوع گسترش تعاملات فرهنگی ایران و تاحیکستان انجام شد که در آن بر تعمیق روابط فرهنگی و تاثیر نمایشگاه کتاب بر این مساله تاکید شد.

همین طور در ادامه روز علی رمضانی، سخنگوی نمایشگاه از فروش بیش از ۱۱ میلیارد تومان در بخش مجازی آگاهی داد.
در این زمینه بیشتر بخوانید:
روز اول نمایشگاه کتاب به روایت سخنگو
تاکید بر گسترش تعاملات فرهنگی ایران و تاجیکستان

نخستین روز از آخر هفته نمایشگاه باتوجه به پیش بینی ها که طبق هر سال روز شلوغی خواهد بود، یک ساعت تمدید شد؛ در ابتدا و حتی قبل از بازشدن درهای شبستان، بازدیدکنندگان به مصلی مراجعه نموده بودند و در ادامه و در میانه روز مصلی شلوغ تر شد، حضور جمعیت نسبت به روز نخست ملموس تر بود اما رفته رفته و با نزدیک شدن به ساعت پایانی، نمایشگاه ساعت خلوتی را تجربه نمود به شکلی که تعدادی از ناشران ترجیح دادند قبل از پایان رسمی نمایشگاه غرفه های خودرا ببندند.

امسال برعکس سال قبل که برخی ناشران، گویی در حراجی شرکت کرده و با تخفیف نامتعارف کتاب های خودرا به فروش می رساندند، حداقل در ایام نخست کمتر شاهد این ماجرا هستیم.

بعدازظهر تهویه بخش هایی از شبستان قطع شده بود که سخنگوی نمایشگاه این مساله را خرابی یکی از تهویه ها عنوان نمود و گفت درحال تعمیر تهویه هستند.

ناشران کودک و نوجوان نیز روز دوم را نسبت به سال گذشته، به لحاظ فروش کتاب راضی کننده می خواندند و استقبال را خوب می دانستند. ناشران داخل شبستان هم برخی راضی و برخی ناراضی بودند و جانمایی خودرا در این مساله دخیل می دانستند.

یکی از نکات جالب نمایشگاه، حضور پرشمار مردم در بخش بین الملل به خصوص غرفه کشور میهمان ویژه یعنی تاجیکستان بود. هرچند بخش بازار جهانی و آژانس های ادبی مانند همیشه خلوت بودند.

نیم طبقه شبستان تعدادی از کارهای فرهنگی خودرا آغاز نموده اما همچنان غرفه های خالی در این بخش به چشم می خورند.

تذکر حجاب در نمایشگاه بیش از روز نخست بود، حتی در ورودی های نمایشگاه و در «غرفه ریحانه ها» به کسانی که حجاب نداشتند، روسری و مقنعه می دادند. همین طور وایت بردهایی که برای نوشتن نظر موافقان و مخالفان حجاب در گوشه گوشه نمایشگاه گذاشته شده محل بحث و جدل سیاسی شده بود.

بازار سلفی و عکس در نمایشگاه مانند همیشه به راه بود؛ ناشری می گفت برخی می آیند کتاب را برمی دارند، عکسشان را می گیرند و می روند و یا یکی از غرفه داران بخش کودک و نوجوان می اظهار داشت: گاه بچه ها کتاب ها را به هم می ریزند و مادرشان مشخص نیست برای کجا و چه، از این کودکان فیلم و عکس می گیرند و می روند.ایسنا با قرار دادن یک بنر در صفحه اخبار فرهنگی-هنری و صفحه اول خبرگزاری اخبار نمایشگاه کتاب را با برچسب نمایشگاه کتاب ۱۴۰۲ در قالب یک بسته به مخاطبان عرضه می کند.
سی وچهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ از ساعت ۱۰ تا ۲۰ در مصلی تهران انجام می شود. البته روز جمعه زمان نمایشگاه از ساعت ۱۰ بامداد تا ۲۱ است.

منبع:

1402/02/22
20:25:20
5.0 / 5
244
تگهای خبر: اجرا , شركت , عكس , غرفه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر