هفته فرهنگی اصفهان،

رونمایی از ۴۰ کتاب با مبحث اصفهان

رونمایی از ۴۰ کتاب با مبحث اصفهان به گزارش کنکور هنر، اصفهان آئین رونمایی از ۴۰ عنوان کتاب از تولیدات انتشارات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در حالی برگزار شد که نام این آئین از «چهل چراغ» به «چهل پنجره» تغییر کرده بود؛ بهرحال کتاب هم می تواند پنجره ای باشد که رو به دنیای دیگری باز شود و هم می تواند چراغی باشد پیش رو، البته این هردو در صورتی است که کتاب، کتاب باشد!اما در ابتدای این آئین که امروز شنبه (۹ اردیهبشت ماه) در سالن سعدی حوزه هنری استان اصفهان برگزارشد، مجتبی شاهمرادی، معاون فرهنگی شهردار اصفهان اظهار داشت: از سال قبل تا امروز بیشتر از ۵۰ عنوان کتاب در انتشارات سازمان فرهنگی، اجتماعی و روزشی شهرداری اصفهان انتشار یافته، یعنی با تلاش دوستان تقریبا هر هفته یک کتاب انتشار یافته است و این رکورد در زمانه و وانفسایی که حال کتاب حال مناسبی نیست، رکورد خوبی است.

او اضافه کرد: در دوره جدید مدیریت شهری تلاش شد چند اتفاق رخ دهد؛ یکی این که تجدید برند و نشان انتشارات سازمان فرهنگی، اجتماعی و روزشی شهرداری اصفهان صورت گیرد و هم نشان و هم ساختار آن تغییر کند. در واقع شهر و شهرداری اصفهان باید انتشارات قوی متناسب با سیاست های مدیریت شهری داشته باشد و پارسال هم تلاش ما این بود که حامی کتاب های فاخر و در رابطه با اصفهان باشیم.

شاهمرادی افزود: در این خصوص شورای نشر تشکیل شد و بیشتر از ۳۰۰ یا ۴۰۰ عنوان کتاب در شورای نشر بررسی گردید و از بین آنها آثاری گلچین و تلاش شد که سرمایه مردم و بیت المال به آثاری تبدیل گردد که برای آینده اصفهان ارزش داشته باشد. این مورد به معنای فاقد ارزش بودن سایر آثار نیست، بلکه رویکرد ما را نشان می داد آن هم بعنوان کسانی که کلیددار شهر هستیم و شورای شهر هم تلاش می کند آثار در رابطه با اصفهان و آثاری که می تواند در بلند مدت مؤثر باشد و بخصوص بر فرهنگ و هنر تمرکز کند را تولید نماید.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و روزشی شهرداری اصفهان بیان نمود: کتاب هایی که امروز رونمایی می شود در حوزه های مختلف است، اما نگاه ما این بود که در همه آنها نخ تسبیحی هم ازلحاظ محتوایی و هم ازلحاظ فرم وجود داشته باشد و برای ما بسیار اهمیت دارد که کتاب، تشخص ویژه ای پیدا کند.

ادامه داد: سال قبل و در هفته کتاب، کتاب فروشی انتشارات سازمان در ورودی کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان تأسیس شد و تلاش می نماییم کتابخانه مرکزی به محل گپ و گفت های اهالی کتاب و نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر تبدیل گردد و امیدوارم کتاب هایی که با آینده اصفهان و فرهنگ و هنر آن مرتبط می باشد را جلو ببریم. همینطور روال پذیرش کتاب ها را تغییر دادیم و همان گونه که می دانید بخش عمده کتاب هایی که به انتشارات سازمان می آید از راه مراکز تخصصی ارسال می شود که تمرکز آنها بر محتوای کتاب است و تصحیح هایی در این کتاب ها صورت گرفت و امروز کتاب هایی پرارزش رونمایی می شود و اساسا نقدهایی وارد است که عموم آنها به ناشر بازمی گردد.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان اظهار داشت: سال جاری چرخ انتشارات سازمان پرشتاب تر خواهد گشت و ان شاءالله کتاب های خوبی از اصفهان تولید شود. امیدوارم که حتی بتوانیم در حوزه کتاب های در رابطه با اصفهان جایزه ای را به نام جایزه بین المللی کتاب اصفهان داشته باشیم که طراحی های آن در حال انجام می باشد و ان شاءالله در هفته کتاب جمهوری اسلامی و هم زمان با روز اصفهان این جایزه را هم خواهیم داشت.

در ادامه این برنامه، هادی سینایی پور فرد، رئیس اداره اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان بیان نمود: کتاب «ریشه ها» که حاصل مجموع آثار برگزیده از جشنواره ملی ریشه ها است. این جشنواره در ۱۰ شاخه و با مبحث ها و چالش های حوزه سالمندی برگزار شد که حدود ۳۵۰۰ تک عکس و ۸۰ عنوان مجموعه عکس سالمندی به دبیرخانه ارسال شد و حدود ۶۰ اثر برگزیده در کتابی با عنوان «ریشه ها» منتشر گردید.

او ضمن اشاره به هدف از انتشار کتاب «ریشه ها» اظهار داشت: استان اصفهان با نرخ رشد ۱۲ درصد در حوزه سالمندی مواجه می باشد که از میانگین کشور بالاتر است. وظیفه ما در حوزه شهرداری، فرهنگ سازی و ترغیب و تشویق مردم به دانستن آموزه های حوزه سالمندی موفق است که امیدوارم این مجموعه بتواند کمک نماید تا به موضوعات و چالش های اصفهان در حوزه سالمندی بیشتر دقت کنیم.

سینایی پور فرد افزود: کتاب «این داستان، آخرش خوشه» حاصل ۵۷ اثر گرافیکی هنرمندان اصفهانی است که سال قبل در یک کارگاه سه روزه با مبحث جوانی جمعیت و تعالی خانواده برگزار گردید. هدف از عرضه این کتاب، توجه به مبحث جوانی جمعیت در شهر اصفهان و کشور بعنوان یک مساله بسیار پیچیده است و تولید محتوا در این حوزه بسیار فقیر است و حساس سازی این مورد در چارچوب هنر بسیار مهم است؛ ضمن این که ما در این عرصه روی لبه تیغ حرکت می نماییم و شهرِ ما لاجرم به سمت سالمندی خواهد رفت و این چالشی است که در حوزه های فرهنگ سازی با آن مواجه هستیم و ازیک طرف باید سالمندیِ موفق آموزش داده و از سویی باید به مساله جوانی جمعیت هم پرداخت.

رئیس اداره اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان اظهار نمود: کتاب «اطلس آمایش وضعیت اجتماعی شهر اصفهان» نام اختصاری ۶ اطلس شهری و ۹۰ اطلس محله ای و شهری است. این عناوین عبارت اند از اطلس آمایش مشارکت اجتماعی شهر اصفهان، اطلس آمایش وضعیت اجتماعی نهاد خانواده، اطلس آمایش وضعیت اجتماعی زنان، اطلس آمایش وضعیت سلامت، اطلس آمایش وضعیت امنیت اجتماعی، اطلس آمایش وضعیت فرهنگی شهروندی. این کتاب ها، کتاب های نخبگانی است و انتشار عمومی نخواهند داشت و شامل داده ها و آمارهای تحلیلی در زمینه های مورد اشاره است. مزیت این اطلس ها، مدل سازی است یعنی از درون هر اطلس یک رفتار، اقدام یا مأموریت استخراج می شود.

همچنین علیرضا مساح، رئیس اداره گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان هم اظهار داشت: مجموعه کتاب های منتشرشده از جانب این اداره ۱۰ عنوان کتاب در مورد شهر اصفهان است که هر کتاب به بخشی از اصفهان اختصاص دارد، بعنوان مثال کتاب «بهشت کبوتران» در زمینه کبوتر خانه شهر است و کتاب «میراث کوچ شاهانه» در رابطه با محله جلفا است. سایر کتاب هایی که با تلاش دوستان در این اداره منتشرشده شامل مناره های اسرارآمیز، جواهری در گلستان، شکوه معماری، باشکوه ترین پل جهان، شانزه لیزه ی اصفهان، آبی آرام بلند، کاخی از جنس هزار و یک شب و همینطور شهر گل های سرخ است که ان شاءالله در آینده بعنوان مرجع مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

او افزود: ان شاءالله ۱۰ جلد کتاب دیگر در همین زمینه در دست تهیه است و بناهای دیگر اصفهان را در بر خواهد گرفت که یکی از آنها به آثار تخریب شده اصفهان اختصاص دارد.

در ادامه هم سید مهدی سجادزاده، رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان ضمن اشاره به شعار شهروند فرهنگی و فرهنگ شهروندی، اظهار نمود: ۱۰ عنوان از ۴۰ عنوان کتابی که امروز رونمایی می شود، در ارتباط با این اداره است و این مورد نشان دهنده اهمیت انتشارات در اداره توسعه فرهنگ شهروندی و اداره شهروندی است.

او ضمن اشاره به شعار فرهنگ شهروندی، اضافه کرد: در حوزه کلاس شهر که یکی از برندهای ما در توسعه فرهنگ شهروندی است، سال جاری ۱۸۰ هزار جلد کتاب به آموزش و پرورش تحویل داده شده و در کنار این کتاب ها برنامه هایی هم در حاشیه کلاس های شهر درحال برگزاری است که یکی از آنها جشنواره شعر و داستان شهروند است. از مجموعه ۱۰ عنوان کتابی که رونمایی می شود ۷ کتاب به این جشنواره اختصاص دارد و خروجی آثار برگزیده سومین جشنواره شعر و داستان شهروند است؛ به اضافه کتاب «بادکنک بنفش» که به صورت مستقل چاپ شد.

سجادزاده اظهار داشت: همینطور دو کتاب دیگر در حوزه محیط زیست و اصفهان رونمایی می شود. کتاب «زنده باد زنده رود» هم حاصل ۵۰ اثر تصویرگری در رابطه با زاینده رود و نتیجه برگزاری کارگاه تصویرگری با مبحث زاینده رود است که سال قبل با حضور هنرمندان استانهای اصفهان، یزد، خوزستان و چهارمحال و بختیاری در حاشیه زاینده رود برگزار گردید. کتاب «گلگشت» هم نوشته محمدرضا رهبری هم محتوای دو نمایشنامه است که یکی از نمایشنامه ها به مناسبت هفته فرهنگی اصفهان در موزه گرمابه علیقلی آغا در حال اجراست و نمایشنامه دوم هم با حمایت اداره توسعه فرهنگ شهروندی بزودی اجرا خواهد شد.

به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، در انتها این آئین از حجت الاسلام محمدعلی بهشتی نژاد، نویسنده کتاب «فهرستی از سادات اصفهان»، زمانی، نویسنده کتاب «اشعار فارسی در کتیبه های اصفهان» و همینطور غلامرضا مهیمن نویسنده کتاب «منوچهر طیاب» تقدیر گردید.
1402/02/10
11:50:06
5.0 / 5
312
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تخصص , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر