چهره های ماندگار هفته

چهره های ماندگار هفته به گزارش کنکور هنر، آنچه در هفته دوم بهار 1402 گذشت: یادی از هنرمندانی که در سال قبل خاموش شدند، خوشی خسرو شکیبایی، آرزوی علی نصیریان، تکذیب پیرترین بازیگر ایرانی، تازه هایی از هفت خان اسفندیار، گویندگی علیمردانی، تامین امنیت خبرنگاران و خانه دار شدن پیشکسوتان، اعلام پرترددترین و حادثه خیزترین استانها در نوروز، صدور روادید مصر برای ایرانی ها، چند هشدار جدی به ایرانی های عازم گرجستان و تازه هایی از فرهنگ و هنر جهان.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، در این روزهای بهاری که نویدبخش تازگی و سرزندگی هستند، شاهد افتخارآفرینی هنرمندان ایرانی در عرصه جهانی بودیم. سریال «آکتور» جایزه بزرگ جشنواره «سریز مانیا» (Series Mania) فرانسه را شامگاه جمعه ـ چهارم فروردین ماه ـ از آن خود کرد.
نخستین حضور یک سریال ایرانی ساخته شده در شبکه نمایش خانگی در رویدادی بین المللی، جایزه بزرگ بخش بین الملل جشنواره «سریزمانیا» را از آن خود کرد. نوید محمدزاده و احمد مهران فر بازیگران اصلی این سریال هستند که با کارگردانی نیما جاویدی درحال پخش است.
مستند «شوهر ایران خانم» به کارگردانی مرجان خسروی بالدی به جشنواره هات داکس کانادا راه پیدا کرد. این مستند با الهام و استعاره از رمان «شوهر آهو خانم» علی محمد افغانی، راوی زندگی خانواده ای از عشایر بختیاری است.

مسحورکننده ترین صداهایی که خاموش شدند
در هفته دوم سال نو، یادی کردیم از هنرمندان بزرگ دوبلاژ کشورمان که سال قبل از میان ما رفتند ولی صداهای جادویی شان در بخشی از مهم ترین فیلمهای سینمایی و مجموعه های تلویزیونی و انیمشین، همچنان زنده است.
شهلا ناظریان، منوچهر اسماعیلی، جلال مقامی، شهروز ملک آرایی و هوشنگ لطیف پور مسحورکننده ترین صداهایی بودند که در سال ۱۴۰۱ خاموش شدند و سالی که گذشت، یکی از سالهای غمناکی بود که دوبله به خود دید.

هنرمندی که عاشق پرسپولیس بود
منوچهر اسماعیلی، مردی که به هزار صدای دوبله شهرت داشت، دیگر هنرمندی است که همچون مرتضی احمدی تعصبی سفت و سخت در رابطه با تیم فوتبال پرسپولیس داشته تا جایی که تمام بزرگان این تیم، او را می شناختند و دوستش داشتند. در سالروز تولد این هنرمند(هشتم فروردین)، از علاقه او به تیم محبوبش گفتیم. منوچهر اسماعیلی عاشق ورزش فوتبال و تیم پرسپولیس بود؛ به صورتی که در بریده های جراید قدیمی از قول او گفته شده بود که «هرجا پرسپولیس باشد من هم هستم!»

حال اسماعیل سلطانیان چطور است؟
در این روزها جویای حل بازیگر پیشکسوتی شدیم که به واسطه بازی در بخشی از مجموعه های تلویزیونی برای عموم مخاطبان، چهره ای آشناست. کسی که دهه شصت و هفتاد هم در بعضی آثار شاخص سینمایی حضور داشته است، او اما فعلاً ترجیح می دهد در منزل استراحت کند. اسماعیل سلطانیان علیرغم اینکه میل زیادی دارد تا باردیگر مقابل دوربین برود، اعلام نمود که فعلاً ناتوان است و باید ببیند خدا برایش چه می خواهد.

باور کنید من پیرترین بازیگر ایران نیستم!
اردشیر کاظمی، بازیگر پیشکسوت کشورمان که بیشتر او را بعنوان کاراکتری جدی اما طنز و شیرین به یاد داریم، تاکید می کند که «همه مرا پیرترین بازیگر ایران خطاب می کنند اما باور کنید اشتباه است و من پیرترین نیستم!» کاظمی که همیشه با چهره صامتش و در کمال جدیت مخاطب را می خنداند، این روزها فعلاً درحال استراحت است اما می گوید اگر کار خوبی پیشنهاد شود بازی می کند و خستگی و کهولت سن برایش مفهوم ندارد.

استاد نی ایران کار کدام هنرمند را پسندید؟
به مناسبت چهلمین درگذشت حسن ناهید، استاد نی نواز کشورمان بخشی از کتاب تاریخ شفاهی وی در اختیار ایسنا گذاشته شد، این هنرمند محجوب در جریان ثبت تاریخ شفاهی هنرمندان پیشکسوت ایران، با صراحت بیشتری در رابطه با خودش و همکارانش سخن گفته است.

نقاشی که در پرورشگاه بزرگ و دو موزه به نام او شد
همینطور در این روز از علی اکبر صنعتی، هنرمند مجسمه ساز و نقاشی نوشتیم که زادروزش دهم فرودین ماه بوده و ۱۳ فروردین ماه ۱۷ سال قبل درگذشته است. علی اکبر صنعتی را میتوان همچون چهره های خوش شانس ایران زمین نامید؛ او تنها هنرمندی است که دو موزه به نامش ثبت شده است؛ موزه صنعتی (کرمان) و موزه صنعتی (تهران). در حالیکه خیلی از هنرمندان مطرح در سالهای انتهایی عمر همچنان در حسرت راه اندازی موزه ای به نامشان ماندند و با وجود این که خودِ مکان و آثار را در اختیار متولیان امر قرار دادند اما این آرزو را تحقق نیافته دیدند، علی اکبر صنعتی ـ هنرمند مجسمه ساز و نقاش ـ که سال ها در پرورشگاه بزرگ شده بود، در همان زمان حیاتش دو موزه به نام خود داشت.

ناگفته هایی از کریم اکبری مبارکه
کریم اکبری مبارکه که مخاطبان بیشتر او را با بازی در نقش ابن ملجم مرادی در سریال «امام علی (ع)» به یاد می آورند، آبان ماه ۹۹ در حالیکه در مجموعه «آتش و باد» ایفای نقش داشت، به دلیل ابتلاء به کرونا در سن ۶۸ سالگی درگذشت. حالا بعد از پخش قسمت دوازدهم سریال «آتش و باد»، ویدیویی از پشت صحنه این سریال به یاد زنده یاد کریم اکبری مبارکه پخش گردید و مجتبی راعی، کارگردان این مجموعه زمانی که سکانس های مرگ کریم اکبری مبارکه را در سریال «آتش و باد» می گرفت و وصف این پلان ها را زیبا توصیف می کرد به قول خودش هیچ وقت فکر نمی کرد این مورد جدی شود!

خوشحالی خسروی سینمای ایران
از خسرو شکیبایی هم یاد کردیم، چهره ماندگاری که هفتم فروردین زادروز او بوده و او خوشحال بود که تولدش همزمان با روز جهانی تئاتر بوده. بازیگری که هم در تئاتر و سینما و تلویزیون تماشایی بود و صدای جادویی اش هم نزد دوستداران فرهنگ و هنر همواره به یاد ماندنی است.

آرزوی علی نصیریان در یک روز جهانی
هفتم فروردین ماه روز جهانی تئاتر همینطور بهانه ای شد که یکی از آرزوهای علی نصیریان را مرور نماییم. او سال ۱۴۰۰ در مراسم رونمایی از پوستر بیستمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی آرزو کرد که شخصیت نمایشی مبارک در سطح ملی روزآمد و در سطح جهانی شناخته شود چونکه به باور او، این شخصیت نمایشی قابلیت آنرا دارد که در تئاترهای روز ما به کار گرفته و از حالت موزه ای بیرون برود.

تازه هایی از هفت خان اسفندیار و دو نمایش دیگر
همینطور اجرای نمایش های مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همزمان با روز جهانی تئاتر شروع شد. دو نمایش «دنیای خیال انگیز من» به نویسندگی و کارگردانی بهناز مهدی خواه و «شاهزاده شامپیا» به نویسندگی منوچهر اکبرلو و کارگردانی احسان مجیدی، اجراهای خویش را در سال ۱۴۰۲ از سر گرفتند.
در این میان خبر رسید که امین زندگانی و بانیپال شومون با موزیکال «هفت خان اسفندیار» به کارگردانی حسین پارسایی روی صحنه می آیند. امین زندگانی در نقش «اسفندیار» و بانیپال شومون در نقش «گرگسار» در موزیکال «هفت خان اسفندیار» به تهیه کنندگی و کارگردانی حسین پارسایی به ایفای نقش می پردازند.
فریبا کوثری و امیررضا دلاوری دیگر بازیگران نمایش موزیکال «هفت خان اسفندیار» هستند که فریبا کوثری در نقش «کتایون» و امیررضا دلاوری در نقش «پشوتن» در این نمایش موزیکال حضور دارند.

گویندگی علیمردانی در شبکه نمایش خانگی
محمدرضا علیمردانی، مجری و بازیگری که به واسطه گویندگی اش در مجموعه «دیرین دیرین» نزد مخاطبان شناخته شده است، اخیرا در مجموعه «تعمیرکاران ماشین های فرسوده» گویندگی کرده است. این مجموعه با دوبله اختصاصی و به صورت مجانی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است.

مطالبات تلنبار شده خانه تئاتر
در ادامه ایرج راد، رئیس هیات مدیره خانه تئاتر از مطالبات تلنبار شده این تشکل گفته و اعلام نموده که این خانه تئاتر بیشتر از یک میلیارد تومان مطالبه دارد. او توضیح داده که سال ۱۴۰۱ دو کمک هزینه هر یک به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به خانه تئاتر پرداخت گردید و در مجموع کل دریافتی خانه، ۴۰۰ میلیون تومان بود. البته قرار بود پایان سال هم ۲۰۰ میلیون تومان دیگر پرداخت گردد که تأمین اعتبار شد ولی پرداخت نشد.

آب پاکی بر دستان «برادران لیلا»
روح الله سهرابی، مدیرکل اداره نظارت بر نمایش سازمان سینمایی در تازه ترین اظهار نظر خود در رابطه با اکران فیلم برادران لیلا گفته است که این فیلم در همان شورا بعد از دریافت چند سفارش در رابطه با لزوم رعایت حرمت پدر و مادر و هم چنین صیانت از جایگاه خانواده به تصویب رسیده و ابلاغ گردیده است. وی در حاشیه انتشار غیرقانونی نسخه سینمایی «برادران لیلا» ضمن اشاره به این که فیلمنامه برادران لیلا در شورای پروانه ساخت دولت قبل بررسی شده است، اظهار داشت: فارغ از مضمون کلی و محتوای فیلم که به هر حال مثل هر فیلم دیگر موافقین و مخالفین خویش را دارد اما آنچه این فیلم را وارد حاشیه کرد رفتار غیرحرفه ای و مغایر با قوانین و آئین نامه های مصوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جانب عوامل اصلی این فیلم بود که باعث شد شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی از دیدن این فیلم و ارزیابی آن خودداری کند.

اعلام رسمی یک رکورد سینمایی
سازمان سینمایی اعلام نموده که سینمای ایران در روز سه شنبه هشتم فروردین ماه، موفق شد با جذب ۱۲۹ هزار و ۴۰۰ مخاطب، رکورد مخاطب روزانه را بشکند. آخرین باری که سینماها توانستند مخاطبان روزانه بیشتر از این میزان را تجربه کنند، در ارتباط با ۲۲ شهریورماه سال قبل است که ۱۷۷ هزار نفر مخاطب سینماها بوده اند.
و اینکه امیر حسین علم الهدی ـ کارشناس سینمای ایران در رابطه با وضعیت اکران نوروزی، اعتقاد دارد که سینما هوای تازه می خواهد و تنوع مضامین در اکران می تواند سینما را بیشتر از سال ۱۴۰۱ رونق دهد.

تامین امنیت خبرنگاران و خانه دار شدن پیشکسوتان
همینطور وزیر ارشاد اطلاع داد که برای نخستین بار مسئله امنیت شغلی خبرنگاران مرتفع می شود و هنرمندان پیشکسوت هم صاحب خانه خواهند شد.

خوانندگانی که روی صحنه رفتند
در این روزها اما خوانندگانی را هم داشتیم که به روی صحنه رفتند و چراغ کنسرت را روشن نگاه داشتند. معین زندی، علیرضا طلیسچی، حمید هیراد، گرشا رضایی، بابک جهانبخش، اشوان، مهدی احمدوند، مسعود جلیلیان، میثم ابراهیمی خوانندگانی هستند که در نقاط گوناگونی از تهران تا سنندج و چابهار و قشم و گیلان و... به اجرای برنامه پرداخته اند.

برگزیده عصر جدید آهنگ های آذری را بازخوانی کرد
اخیرا پارسا خائف، از خوانندگان برگزیده برنامه استعدادیابی «عصر جدید» که طی روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ کنسرت خیریه «سَسله مَنی» (صدا کن مرا) را در مرکز همایش های بین المللی خاوران تبریز به نفع زلزله زدگان شهر خوی برگزار کرد، آثار معروف آذربایجانی را همچون «آیریلیق» بازخوانی کرده است.

حاشیه ای غمبارتر از درگذشت احمد سمیعی گیلانی
اما در این روزها خبرهای تلخی هم به گوش رسید، نوروز سال جاری احمد سمیعی گیلانی را از دست دادیم؛ اما آنچه از درگذشت این چهره فرهنگی و ادبی غمناک تر بود، حاشیه ای بود که تدفین او را به تاخیر انداخت. «یک روزنامه نگار در نوشتاری عنوان نمود که انتخاب یک محل نامناسب برای خاکسپاری این چهره در رشت، شهر زادگاهش سبب تاخیر در خاکسپاری او شد.»
بررسی ها نشان می دهد، اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان قصد داشت پیکر استاد پرارزش گیلان و ایران را در موقعیتی نامناسب، در پایان پارکینگ تالار مرکزی دفن کند که با مخالفت خانواده مرحوم روبه رو شد.
با این وجود جعفر شجاع کیهانی، عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و معاون گروه ادبیات معاصر فرهنگستان در رابطه با این مورد به ایسنا، گفته است که جایی که ابتدا دفتر ارشاد اسلامی استان گیلان تعیین کرده بود، جای درست و شایسته ای نبود و محل را کمی تغییر دادند؛ جایی که ابتدا در نظر گرفته بودند، کنج دیوار بود و هم اکنون از کنج دیوار به وسط باغ آوردند تا مرکزیتی نسبت به محل تعیین شده داشته باشد و در اطراف مزار استاد، چمن و گل باشد.

درگذشت یک بازیگر و عکاس قدیمی سینما
هشتمین روز فروردین ماه و همزمان با سالروز درگذشت حمید مهر آرا، بازیگر تلویزیون و سینما، اعلام گردید که نورمحمد ذوالفقاری، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون هم هفتم فروردین به علت ایست قلبی در بیمارستان ایرانشهر دار فانی را وداع گفت و روز نهم فروردین ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
همینطور منوچهر (محمدعلی) جمالی پور عکاس قدیمی سینمای ایران دسه شنبه ( ۸ فرودین ماه) در تهران دارفانی را وداع گفت.

پیشنهادی برای صدسالگی جلال آل اجمد
از آنجائیکه سال جاری صدمین سال تولد جلال آل احمد را در پیش داریم، محمدحسین دانایی، خواهرزاده این نویسنده، پیشنهادی را برای گرامی داشت صدمین سالگرد تولد او ارائه کرده و در عین حال در رابطه با تاریخ تولد جلال آل احمد توضیحاتی داده است.

کامیابی «یلدا» و چشم انتظاری چند پرونده دیگر
ثبت پرونده های فرهنگی ایران در یونسکو عمدتا با دست اندازهایی رو به رو بوده است. سال قبل گرچه یکی از معطل ترین پرونده های جهانی، یعنی یلدا سرانجام در لیست یونسکو به ثبت رسید اما سه پرونده «زیارت رضوی»، «هنر تذهیب» و «افطاری و سنت های اجتماعی و فرهنگی وابسته آن»، «منظر فرهنگی ماسوله» و «مجموعه کاروانسرهای راه ابریشم» در صف یونسکو منتظر ثبت در سال ۱۴۰۲ هستند.
افتتاح نمایشگاه صنایع دستی «ایران من» در کاخ گلستان دیگر رویداد فرهنگی در این هفته بود، این نمایشگاه از مجموعه نمایشگاه هایی به همین عنوان است که از ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۱ شروع شده و تا ۱۵ فرودین ماه ۱۴۰۲ در استانهای خراسان رضوی، گلستان، مازندران، تهران، همدان و کرمان برگزار می گردد.

آثار تاریخی که سال ۱۴۰۱ قربانی شدند
در این میان، از آثاری و بناهایی نوشتیم که در سال ۱۴۰۱ قربانی سیل شدند، تابستان ۱۴۰۱ سامانه بارشی مونسون وارد ایران شد و خسارت های جدی به خانه ها و اموال مردم وارد کرد، میراث تاریخی و فرهنگی ایران هم از این بارش های سیل آسا جان سالم به در نبردد تا جایی که یک درصد از بافت تاریخی یزد که ثبت جهانی شده است، در این سیل تابستانه تخریب شد.

کدام نمایشگاه های خارجی گردشگری سال جاری میزبان ایران می شوند؟
وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی هم با انتشار تقویم نمایشگاه های بین المللی گردشگری ۱۴۰۲ از حضور ایران در ۲۱ نمایشگاه خارجی اطلاع داد. بر مبنای تقویم نمایشگاه های بین المللی گردشگری ۱۴۰۲ که به اطلاع شرکت ها و دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری رسیده است، ایران سال جاری در نمایشگاه های کشورهای آذربایجان (باکو)، قزاقستان (آلماتی)، امارات متحده عربی (دبی)، کره جنوبی (سئول)، چین (گوانگجو)، روسیه (مسکو)، چین (شانگهای)، ارمنستان (ایروان)، عمان (مسقط)، فرانسه (پاریس)، ایتالیا (ریمینی)، ژاپن (اوساکا)، انگلستان (لندن)، قطر (دوحه)، چین (پکن)، اسپانیا (مادرید)، ترکیه (استانبول)، هند (دهلی نو)، آلمان (برلین) روسیه (مسکو) و اتریش (وین) شرکت خواهد نمود.

پرترددترین و حادثه خیزترین استان ها در نوروز
همینطور سید مصطفی فاطمی ـ دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور از افزایش سفرهای جاده ای تا ۱۲ درصد و اقامت ۳۷ میلیون نفر در موج اول سفرهای نوروزی اطلاع داد و اظهار داشت: خانه های اجاره ای، ویلاها و مدارس بیشترین انتخاب مردم برای اقامت بوده است. سال جاری شاهد رشد تردد در استانهای مختلف بودیم. استانهای سمنان، خراسان جنوبی، اصفهان، تهران و البرز، همدان و فارس شاهد کاهش تردد جاده ای بودند؛ در حالیکه در استانهای اردبیل، خوزستان، گلستان، ایلام، آذربایجان غربی، سیستان وبلوچستان و آذربایجان شرقی با افزایش تردد جاده ای روبه رو بودیم. تابحال با موارد حاد ترافیکی مواجه نشدیم، به جز در محور قم به اراک که واژگونی اتوبوس رخ داد و متأسفانه دو نفر فوت و یازده نفر دیگر زخمی شدند. این تصادف باعث شد تا استان قم که در پایین جدول تلفات جاده ای قرار داشت، در این لیست جابه جا شود.

مصر به ایرانی ها روادید می دهد
وزیر گردشگری مصر از صدور روادید برای گردشگران ایرانی اطلاع داد و تصریح کرد که شهروندان ایرانی تنها از راه شرکتهای گردشگری می توانند وارد مصر شوند و هم اکنون تنها می توانند به جنوب سینا سفر کنند.

چند اخطار جدی به ایرانی های عازم گرجستان
همینطور در نامه ای با امضاء محمود ادیب ـ سفیر ایران در تفلیس (گرجستان) ـ که به اطلاع دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در ایران رسیده، اعلام شده است: با ورود به فصل بهار و افزایش سفرها، مسافرت به گرجستان هم به علت وجود پروازهای مستقیم در روزهای هفته، نزدیکی مسیر، شرایط مناسب آب و هوایی و جاذبه های گردشگری و مهم تر از آن نبوده رژیم روادید بین دو کشور، در مقایسه با بسیاری دیگر از نقاط جهان افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.
بی توجهی برخی گردشگران ایرانی به مقررات ورود و اقامت در گرجستان، با وجود انتشار اطلاعات راهنما و هشدارهای سفر در مقاطع مختلف در تارنمای سفارت و دیگر کانال های ارتباطی، سبب شده است با افزایش تعداد ریجکتی ها و گاها متاسفانه دستگیری و بازداشت و حبس به علت همراه داشتن مواد مخدر و برخی کالاهای ممنوعه، لذت سفر به کام بسیاری دیگر از هموطنان تلخ شود و موجبات خدشه به چهره کشور را هم فراهم آورد.
به دنبال برخوردهای نامناسب در مرزهای گرجستان با برخی مسافران ایرانی که گاه به اخراج، برگشت دادن و حتی دستگیری شماری از آنها در مبادی ورودی این کشور منجر گردیده است، شرایط ورود گردشگران ایرانی به گرجستان یادآوری شد.

فرهنگ و هنر جهان در هفته اخیر
جشنواره فیلم ونیز «لیلیانا کاوانی» کارگردان کهنه کار ایتالیایی و «تونی لئونگ چیو-وای» بازیگر هنگ کنگی را برای دریافت یک عمر دستاورد شیرهای طلایی سال جاری تعیین کرده است.
مارگو جفرسون نویسنده و منتقد ادبی آمریکایی بعنوان برنده جایزه ادبی «راثبونز فولیو» ۲۰۲۳ ارائه شد. وی در حالی موفق به کسب جایزه ادبی راثبونز فولیو برای نگارش کتاب خاطراتش شد که هیات داوران این جایزه ادبی این کتاب را تعجب آور و حماسی توصیف کردند.
سکه طلا تاریخی که در سال ۲۰۲۱ در حراجی به قیمت ۴.۲ میلیون دلار به فروش رسید و گران ترین سکه باستانی جهان نام گرفت بعد از تحقیقات ماموران «وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا» به یونان بازگردانده شد.
تابلو نقاشی از «پیتر بروگل پسر»، نقاش فلانری قرن هفدهم که به تازگی در خانه یک خانواده کشف شده بود، درحالی روز سه شنبه در حراجی واقع در پاریس به مزایده گذاشته شد که ارزش تقریبی آن بین ۶۰۰، ۰۰۰ الی ۸۰۰، ۰۰۰ یورو ارزیابی شده است.
همینطور پرتره کودکی که توسط «پیر آگوست رنوار» خلق شده است و زمانی در مجموعه یک فروشنده آثار هنری به نام «آمبرواز ولارد» نگهداری می شد، در بیستم آوریل درحالی در یک حراجی واقع در پاریس به مزایده گذاشته می شود که ارزش آن بین ۴۵۰، ۰۰۰ الی ۶۵۰، ۰۰۰ یورو ارزیابی شده است.
یک نمایشگاه بزرگ با عرضه ۹۷ تابلو نقاشی و مجسمه از هنرمندان پرآوازه ای همچون «سزان»، «ون گوگ»، «رودن»، «پیکاسو»، «ماتیس»، «کلیمت»، «کاندینسکی» و «موندریان» از این هفته در گالری ملی لندن شروع به کار کرد. اما نکته قابل توجه در رابطه با این نمایشگاه حضور آثار هنری است که تابحال به ندرت یا هیچگاه دیده نشده اند.
پیشنهادهایی برای خواندن:
برج ایفل الهام بخش ون گوگ بود؟
قهرمانانی که سوژه فیلم می شوند

درِ باغ سبز عموسام...!
منبع:

1402/01/14
00:12:34
5.0 / 5
281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر