وزیر ارشاد خبر داد:

تامین امنیت خبرنگاران و خانه دار شدن پیشکسوتان

تامین امنیت خبرنگاران و خانه دار شدن پیشکسوتان کنکور هنر: وزیر ارشاد آگاهی داد که برای نخستین بار مساله امنیت شغلی خبرنگاران مرتفع می شود و هنرمندان پیشکسوت هم صاحب خانه خواهند شد.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی، با حضور در برنامه «هلال بهار» شبکه خبر که عصر روز سه شنبه، هشتم فروردین ماه ۱۴۰۲ پخش گردید، ضمن مرور اقدامات سالِ گذشته ی این وزارتخانه درباره ی برنامه های این مجموعه در سالِ آینده توضیحاتی ارائه داد.
او مهم ترین اتفاقات این حوزه را، در سالی که گذشت، پیش برد برنامه های تحولی دانست و افزود: امسال زیباترین مجموعه فرهنگی هنری را در کرمان افتتاح کردیم. نگاه ما این است که پروژه ها و زیرساخت هایی را که از دوره های قبل نیمه تمام باقی مانده، تا دو سال دیگر به انتها برسانیم.
اسماعیلی درباره ی پیشنهادهای دولت برای بهبود وضعیت معیشت هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اظهار داشت: صندوق هنر موظف است هر خبرنگاری را که بیمه نیست، بیمه کند. همین طور لایحه جامع روزنامه نگاری به صحن دولت آمده و بعد از برطرف شدنِ مشکلات آن، به مجلس خواهد رفت و برای نخستین بار موضوع امینت شغلی خبرنگاران، مرتفع می شود.
او اضافه کرد: برای هنرمندان پیشکسوت نیز اقداماتی مانند تامین مسکن انجام شده است و دست به کار شده ایم و می توانیم تا سال آینده، خانه ای در اختیار این افراد قرار دهیم.
اسماعیلی از تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار که قسمتی از پروسه حوزه معاونت سیاسی سازمان ها تلقی می شود، در وزارت ارشاد، آگاهی داد.
اسماعیلی همین طور درباره ی اسناد بالادستی نیز توضیح داد: سال هاست در شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه سندِ تئاتر، موسیقی و سینما وجود دارد که هر سه در بخش های کارشناسی و بررسیِ وزارتخانه ای به پایان رسیده است. شورای هنری، یکی از شوراهای اقماریِ شورای عالی انقلاب فرهنگی شمرده می شود که مسئولیت آن با وزیر ارشاد است، سالیان سال تعطیل بود و هم اکنون جلسات آن انجام می شود. تصمیمات این شورا در دستور کار قرار دارد و ما در آخر ۱۴۰۲ تمام این اسناد با پایان خواهد رسید.
وزیر ارشاد درباره ی آخرین تغییرات و اخبار در زمینه نشر توضیح داد: در این عرصه با اعداد و ارقام سروکار داریم. در سال ۱۴۰۱، وزارت ارشاد نزدیک با ۱۱۰ هزار مجوز انتشار کتاب صادر کرد که ۶۰ درصد این کتاب ها، چاپ جدید هستند. در این عرصه نمایشگاه های بزرگ ترتیب داده ایم و از فعالان آن حمایت می نماییم.
وزیر ارشاد مهم ترین دغدغه اصحاب نشر را تامین کاغذ برشمرد و روش دولت برای حل این دغدغه را، خرید یک سال ونیم نیاز کاغذ را با ارز ترجیحی سابق عنوان نمود.
بگفته او، کاغذِ ۷۵ درصد کتاب های درسی نیز از کارخانه های داخلی تامین خواهد شد. آمار مطالعه شهرهای بزرگ نیز، بیش از ۳۳ دقیقه عنوان شده است.
او برنامه این وزارتخانه در این عرصه را، فراهم کردنِ فضای دسترسیِ بیشتر به کتاب بیان کرد و درباره ی نمایشگاه مجازی کتاب اظهار داشت: سال قبل و در بازه نمایشگاه، یک میلیون و ۳۰۰ هزار کتاب را بصورت مجازی به فروش رسید و ما تمام آنها را با هزینه ی خودمان پست کرده و به سرتاسر ایران فرستادیم. ما به دوهزار و ۸۰۰ روستا و به هزار و ۲۰۰ شهر کتاب پست کردیم.
اسماعیلی، ناشران و نویسندگان را همکارانِ خود خواند و درباره ی بسته های حمایتی از آنها اظهار داشت: امسال از محل تبصره ۱۸ از آنها حمایت خواهیم کرد.
اسماعیلی درباره ی دیگر رویدادهای سال قبل در دیگر بخش های این وزارتخانه، اظهار داشت: نمایشگاه شهر خانواده که برای دسترسی زنان و مردان جامعه به پوشاک اسلامی و با کیفیت و رواجِ بیشتر زیست عفیفانه بود، به مدت دوماه افتتاح شد. همین طور اختصاص جایزه گوهرشاد نیز از دیگر اقدامات انجام شده بود.
وزیر ارشاد همین طور برگزاری جشنواره های تئاتر، فیلم و موسیقی فجر را از موفقیت های سالی که گذشت خواند.
منبع:

1402/01/11
13:26:24
5.0 / 5
192
تگهای خبر: تئاتر , جشنواره , رمان , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر