کتاب های درسی چه جایی در زندگی مان دارند؟

کتاب های درسی چه جایی در زندگی مان دارند؟ به گزارش کنکور هنر، رضا تهامی در رابطه با مجموعه کتاب های «گردشگری؛ آموزش مفاهیم زیست بوم گردی» ضمن اشاره به همخوانی مباحث درسی با مباحث کتاب می گوید: با کاربردی کردن مباحث درسی در زندگی بچه ها، آنها متوجه می شوند مباحث درسی چه اثری در زندگی شان می گذارد. کار ما تعمیق و لذت بخشی تمامی مباحث درسی است.


رضا تهامی، پژوهشگر، مولف و مدیر کتاب های دبستانک در رابطه با مجموعه کتاب های «گردشگری؛ آموزش مفاهیم زیست بوم گردی» که مباحث مختلف گردشگری را به پایه های اول تا ششم ابتدایی آموزش می دهد، به ایسنا اظهار داشت: در این مجموعه، موضوعات مختلف گردشگری را همزمان با بحث های کتاب های درسی بچه های پیش برده ایم؛ گردشگری یکی از چهار کتاب اصلی برای کلاس اولی هاست که علاوه بر اهداف، نظرات و خط فکری ای که دارد، پایه محکمی برای آموزش خواندن و نوشتن برای بچه های کلاس اول است؛ چونکه مفاهیم را نشانه به نشانه در نظر گرفته است.
او اضافه کرد: مبحث های کتاب همزمان با کتاب های درسی جلو می رود و کودک همان کلماتی را که در کتاب های درسی خوانده و یادگرفته در متن های گردشگری هم می خواند. خود کودک به تنهایی می تواند متن را بخواند و بر روی آنها فکر کند و این مورد سبب می شود، خواندن و نوشتنش بسیار کاربردی و عملی صورت گیرد و کاری که می کند از یادش نرود و مفاهیم گردشگری را فراموش نکند.
این پژوهشگر با بیان اینکه این مجموعه می تواند به نهادینه شدن فرهنگ گردشگری کمک نماید، توضیح داد: ما چند نوع گردشگری داریم؛ یک گردشگری که زیان بار است و باید جلوی آنرا بگیریم، آن گردشگری که وقتی ملت می روند انبوهی زباله به جای می گذارند یا شاخه درخت می شکنند و.... گردشگری دیگر که قابل قبول و در جهان تشویق می شود، گردشگری همخوان با محیط زیست است. این گردشگری را که نه تنها به محیط لطمه نمی زند بلکه به آن کمک می نماید، زیست بوم گردی می گویند. مجموعه مورد اشاره، آموزش زیست بوم گردی است و همان گونه که گفته شده مباحث کتاب منطبق با مباحث کتاب های درسی است مثلاً اگر درس علوم در ارتباط با آشیانه پرندگان است در کتاب هم چنین موضوعی داریم.
تهامی تصریح کرد: همخوانی مباحث درسی با مباحث کتاب، یک رابطه دوجانیه است یعنی مباحث درسی کمک می نماید گردشگری بهتر فهمیده شود و آموزش گردشگری سبب می شود، یادگیری مباحث درسی عمیق و داوطلبانه باشد. در پایان هر مبحث هم بخش «جست وجو کنید» داریم که می خواهیم کم کم فرهنگ تحقیق کردن و یادگرفتن را جا بیندازیم. این مورد هم اثر قابل توجهی هم در یادگیری مباحث درسی و هم گردشگری خواهد داشت وباعث کشف منابع جدیدگردشگری می شود. در واقع بچه ها چشمشان به دیدن چیزهای جدید عادت می کند که می تواند یکی از انتخابهای غیر قابل رقابت در فرصت شغلی آینده شان باشد.
او خاطرنشان کرد: دبستانک نشر خاصی است و متعارف نیست. ما سال هاست داریم چراغ خاموش جلو می رویم و مجموعه وظایف آموزشی و تربیتی که آموزش و پرورش و کانون پرروش فکری بر عهده دارد، داریم قوی تر، منظم تر و به سامان تر انجام می دهیم. کتاب های دبستانک فقط به گردشگری محدود نمی شود و مجموعه های دیگری چون سواد خواندن، فلسفیدن و یادگیری متقاطع هم دارد که با روش ها و حالت های خاص خود به کودکان آموزش می دهد. این کتاب های که تکمیل شود، فعالیت هایمان بیشتر دیده می شود و در آینده نزدیک کاربردی کردن مباحث درسی در زندگی بچه ها را خواهیم دید و بچه ها متوجه می شوند مباحث درسی چه اثری در زندگی شان می گذارد. کار ما تعمیق و لذت بخشی تمامی مباحث درسی است. بارها شنیده ایم دیفرانسیل به چه دردمان می خورد یا در کجای زندگی مان قرار دارد و در نهایت به غلط و ناشی گری آنرا حذف کردند که نتایجش را سالهای بعد در دانشگاه ها خواهیم دید.
سیدرضا تهامی در رابطه با مجموعه سواد خواندن با تاکید براین که سواد خواندن با روخوانی کتاب فرق دارد اظهار داشت: در این مجموعه هم همزمان با مبحث های کتاب های درسی پیش رفته ایم و با استفاده از متن های کهن ادبیات قدیمی ایرانی، سواد خواندن را به کودکان آموزش می دهیم؛ در کلاس اول و دوم داستانی هایی بر مبنای «کلیله و دمنه»، کلاس سوم و چهارم «کلیات سعدی» و پایه پنجم و ششم هم «مثنوی» مولانا انتخاب شده اند. بر روی همه متن ها کار کارشناسی انجام شده است و با استفاده از راه های شناخت کلمات، نحو خواندن را یاد می گیرند و توانایی شان در خواندن افزایش خواهد یافت. سواد خواندن مقوله مهمی است، ما در محیط دانشگاهی و در دوره کارشناسی ارشد آزمایش کرده ایم متأسفانه سواد خواندن نصف دانشجویان ضعیف است.
در معرفی این مجموعه آمده است: آموزش و توجه به گردشگری (با معنای زیست بوم گردی) اگر در ایران نهادیه شود، ارزش مادی آن از همه صادرات نفتی و غیرنفتی به مراتب بالاتر خواهد بود. و این به جز ثمرات معنوی بسیار آن است.
چه دورانی بهتر و مناسب تر از دبستان برای چنین هدفی است؟
شش کتاب گردشگری شامل شش کتاب برای اول تا ششم دبستان است. هر عنوان از مطالب جذاب گردشگری هم خوان با یکی از مباحث ریاضی، علوم و فارسی است. دانش آموز با گردشگری، مباحث درسی را بهتر (و کاربردی ) فرا می گیرد و با مفاهیم درسی هم معنای زیست بوم گردی را بهتر می فهمد.
جلد اول مجموعه توسط کوروس ضیایی و سیدرضا تهامی با قیمت ۸۵ هزار تومان و باقی جلدها توسط کوروس ضیایی و با قیمت ۹۵ تومان در نشر دبستانک راهی بازار کتاب شده اند.
منبع:

1401/12/15
12:48:08
5.0 / 5
226
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر