خاطره بازی با جشنواره شعر فجر، ۲

مفتون امینی برگزیده، داور و منتقد جشنواره شعر فجر

مفتون امینی برگزیده، داور و منتقد جشنواره شعر فجر به گزارش کنکور هنر، مفتون امینی از شاعرانی است که نامش در دوره های مختلف جشنواره شعر فجر آمده است؛ در دوره دوم بعنوان برگزیده، دوره سوم و چهارم بعنوان داور، در دوره هشتم در لیست شعرخوانان افتتاحیه جشنواره و در دوره دهم بعنوان نامزد.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، اولین جشنواره شعر فجر با همه حرف و حدیث هایی که از قبل برگزاری آن مطرح بود، در سال ۱۳۸۵ برگزار گردید. پس از برگزاری بعضی از شاعران با گوشزدکردن ایرادهایی که داست، مثبت و خوب ارزیابی می کردند یا کسانی مانند منوچهر احترامی معتقدند بودند، جشنواره شعر فجر بعنوان تجربه اول، بیش تر تجلیل و تکریم شعر پس از انقلاب بود.
اما برسیم به جشنواره دوم، تابستان ۱۳۸۶ اعلام گردید نخستین جشنواره شعر فجر با حمایت دفتر شعر و موسیقی برگزار و به دنبال جدا شدن این مسؤول برگزاری این جشنواره، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود. اما معاون فرهنگی در آبان همان سال از احتمال برگزار نشدن دومین دوره جشنواره فجر اطلاع داد و گفت البته قرار نیست جشنواره متوقف شود اما در نهایت دیماه جشنواره شعر فجر فراخوان داد و محمود اکرامی فر هم دبیر دومین جشنواره ی شعر فجر شد.
جشنواره دوم هم خالی از حاشیه نبود مثلاً در یکی از استان ها داور بعنوان برگزیده معرفی شد!
در دومین دوره در بین برگزیدگان اسامی چون احمدرضا احمدی، مفتون امینی، محمدباقر کلاهی اهری، گروس عبدالملکیان، منوچهر احترامی، ناصر کشاورز، بیوک ملکی، یوسفعلی میرشکاک، احمد عزیزی و... به چشم می خورد.
در قسمت کافه خاطره می خواهیم، مروری از حضور بعضی از شاعران در این جشنواره و حرف هایشان داشته داشته باشیم.
مفتون امینی، شاعر پیشکسوت «یدالله مفتون امینی» متولد ۲۱ خرداد سال ۱۳۰۵ در شهرستان شاهین دژ (آذربایجان غربی) بود که دهم آذرماه ۱۴۰۱ دار فانی را وداع گفت، یکی از شاعرانی است که نامش در دوره های مختلف جشنواره به چشم می خورد:
در دومین دوره جشنوراه بین المللی شعر فجر که سال ۱۳۸۶ برگزار شد؛ احمدرضا احمدی، مفتون امینی، حسین مهدوی (م. مؤید) و محمدباقر کلاهی اهری در قسمت آزاد، کشور: بعنوان افراد برتر عرضه شدند.
او بعد از انتخاب بعنوان یکی از برگزیدگان این جشنواره را یک جشنواره تقدیری خواند و اظهار داشت: در سرزمینی که افتخارش ادبیات و شعر است، بنظر می رسید در برنامه ملی و سراسری شعر از استادان دانشگاه، نویسندگان، هنرمندان و نخبگان دعوت شود و تنها شاعران نباشند که حضور دارند. لازم است استادان و نخبگان رشته های مختلف علوم انسانی و هنر به چنین برنامه ای دعوت شوند.
او از تفکیک نکردن شاعران حرفه ای و پرآوازه با شاعران جوان تر و تازه کار بعنوان نقطه ی ضعف جشنواره یاد کرد و اضافه کرد: گروهی هستند که معروف اند و بی جهت هم معروف نشده اند. کسانی مانند: احمدرضا احمدی، عبدالجبار کاکایی، علی موسوی گرمارودی و... شایسته این تقدیر و تشویق بودند. در مقابل، عده ی زیادی بودند که برای تشویق و انگیزه دادن، به آنها جایزه دادند و لازم است این دو از هم تفکیک شوند.
مفتون امینی با بیان این مطلب که جشنواره شعر فجر فراگیر بود و دیدگاه های مختلفی را دربر می گرفت، متذکر شد: البته این همه ظرفیت شعر ما نبود و در جشنواره ها و کنگره ها و این جشنواره، شعر کلاسیک نباید فراموش شود؛ اما حالا متأسفانه حتا شعر نیمایی را هم درنظر نمی گیرند؛ درحالی که همه مردم شعر کلاسیک را دوست دارند و دیوان شاعران بزرگ را در خانه های شان دارند و همینطور شاعران نوگرایی را که غزل، مثنوی و قصیده می گویند، دوست دارند؛ ازاین رو لازم است به شعرهای کلاسیک توجه بیش تری شود و سهم شعر کلاسیک و نیمایی به درستی ادا شود و از طرفی هم به بخش آزاد جشنواره توجه بیش تری شود.
مفتون امینی فعالیت بخش بین الملل جشنواره شعر فجر را ضعیف ارزیابی کرد و اضافه کرد: این طور که از مهمانان برمی آمد، بیش تر آنها از جغرافیای فارسی زبان بودند؛ اما لازم است، شاعران فارسی گوی سراسر جهان را به جشنواره دعوت کنند. با عنایت به اینکه امکان برگزاری همه ی بخش های جوان یا بین المللی و استانی و... به نحوی مطلوب کاری دشوار است، ازاین رو لازم است هر سال به یک بخش، توجه ویژه ای شود.
امینی در دوره سومین و چهارم جشنواره بین المللی شعر فجر در داوری بخش شعر نیمایی و سپید حضور داشت و می اظهار داشت: جشنواره شعر فجر به نسبت دیگر جایزه ها کم غرض و مرض تر است و در داوری ها هیچ اعمال نظری از جانب شورای سیاستگذاری جشنواره صورت نگرفته است.
او البته با بیان اینکه به انجام داوری رغبتی نداشته، اظهار داشت: اوقتی اشتیاق و توجه جوانان را دیدم که علاقه مند بودند یک شاعر پیشکسوت شعرشان را داوری کند، این مسأله را پذیرفتم. برگزارکنندگان جشنواره به سراغ من آمدند و خواستند در داوری جشنواره شرکت کنم. بنده داور بخش فینال بودم و شعرها را به خانه می آوردم و بررسی می کردم و رأ یم را اعلام می کردم و از نظر دیگر داوران اطلاعی نداشتم. طبیعی است که وقتی پنج داور یک اثر را بررسی می کنند، رای یک یا دو داور تحت الشعاع آرای اکثریت قرار گیرد اما به اعتقاد من، داوری ها منصفانه بود و تلاش شد که با نهایت دقت و انصاف و امانت، با آثار شاعران برخورد شود؛ ازاین رو هیچ کس غیر از داوران در داوری و بررسی آثار اعمال نظر نکرده است و این نبوده که از بیرون به ما چیزی تلقین شود.
در ادامه برگزاری جشنواره ها فجر و در هشتمین دوره اعلام گردید مفتون امینی شعرخوانی خواهد نمود اما او با تکذیب این مورد اظهار داشت: «نه تنها آنرا تکذیب بلکه یادآوری می کنم این گونه استفاده از نام شاعران را تکرار نکنند.»
در دهمین دوره هم کتاب «سپیدخوانی روز» مفتون امین را جزو نامزدهای شعر بزرگسال اعلام کردند، در حالیکه در این دوره کتابی در قسمت شعر بزرگسال برگزیده نشد و غزل های «پری خوانی» سروده امیرحسین اللهیاری و «سکته سوم» سروده غلامرضا بروسان شاعر فقید بعنوان اثر تقدیری عرضه شدند.
منبع:

1401/11/07
18:10:09
5.0 / 5
176
تگهای خبر: جشنواره , دانشگاه , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر