همسر رئیس جمهور صربستان در تهران چه می کند؟

همسر رئیس جمهور صربستان در تهران چه می کند؟ به گزارش کنکور هنر، همسر رئیس جمهور صربستان در بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اظهار داشت: امروزه خیلی از نیازهای دانشی انسان از راه جست وجو در اینترنت برطرف می شود، اما صلح و آرامش چیزی نیست که در اینترنت بتوان آنرا یافت. ما باید به دنبال صلح و آرامش در دنیا باشیم و کتابخانه ها، مرکز صلح و آرامش در دنیا هستند.


به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، تامارا ووچیچ -همسر رئیس جمهور صربستان- و هیات همراهش که جهت شرکت در اختتامیه نخستین کنگره بین المللی بانوان تأثیرگذار میهمان جمهوری اسلامی ایران بودند، امروز (شنبه، یکم بهمن ماه) با حضور در محل کتابخانه ملّی ایران و دیدار و گفتگو با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، از گنجینه و منابع کتابی و غیرکتابی موجود در مخازن کتابخانه ملّی ایران بازدید کرد.
او ضمن بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و اهدای ۳۲ جلد کتاب نفیس در رابطه با تاریخ فرهنگی و اجتماعی صربستان، پنجره فرهنگی جمهوری صربستان در کتابخانه ملّی ایران را با حضور علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران افتتاح نمود.

همسر رئیس جمهور صربستان با ابراز خرسندی از حضور در کتابخانه ملّی ایران اظهار داشت: بر مبنای آموزه های دین اسلام، خداوند پیام های خویش را از راه کتاب به مردم منتقل کرده است و من بسیار خوشحالم که از نزدیک تنها قرآن هشت ضلعی در ابعاد بسیار کوچک را در کتابخانه ملّی ایران دیدم و از این مورد بسیار شگفت زده شدم.

او بعد از افتتاح بخش ویژه صربستان در کتابخانه ملّی ایران تصریح کرد: این بخش فرهنگی صربستان، نشان دهنده زوایایی از تاریخ و فرهنگ صربستان است. به نظرم سرمایه گذاری در حوزه تفکر از سرمایه گذاری در سایر بخش ها بسیار مهمتر است و لازم است توجه بیشتری به این مورد شود.

تامارا ووچیچ افزود: امروزه خیلی از نیازهای دانشی انسان از راه جستجو در اینترنت برطرف می شود، اما صلح و آرامش چیزی نیست که در اینترنت بتوان آنرا یافت. ما باید به دنبال صلح و آرامش در دنیا باشیم و کتابخانه ها، مرکز صلح و آرامش در دنیا هستند.
او تاکید کرد: در این بازدید با فعالیت بخش های مختلف کتابخانه ملّی کشور شما آشنا شدم و از نزدیک شاهد فعالیت بانوان ایران در قسمت های مختلف بودم و این حضور و پشتکار بانوان ایرانی باعث شادمانی است. یک ضرب المثل آفریقایی می گوید اگر یک آقا آموزش داده شود، یک شخص آموزش می بیند، اما اگر یک خانم آموزش ببیند، در واقع یک کشور آموزش می بیند. از همین رو بسیار خوشحالم بانوان فرهیخته در مسئولیت های مختلف در کتابخانه ملّی ایران مشغول به کار هستند.

همسر رئیس جمهور صربستان افزود: آنچه در مسافرت خود به کشور ایران مشاهده کردم حضور خانم های ایرانی با دانش های تخصصی در علوم و حرفه های مختلف بود که زنانی قوی و با اعتماد به نفس هستند و این مهم هدیه ای است که با خود به کشورم خواهم برد.

تامارا ووچیچ ضمن ابراز خرسندی از حضور در کتابخانه ملّی ایران اظهار داشت: این فرصت برای من بسیار مغتنم بود که با حضور در کتابخانه ملّی ایران با تاریخ و تمدن و فرهنگ غنی ایران بیشتر آشنا شوم و از میهمان نوازی شما بسیار سپاسگزارم.

گامی برای تبادل منابع اطلاعات ایران و صربستان

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران هم با خوش آمدگویی به تامارا ووچیچ، همسر رئیس جمهور صربستان و هیات همراه، بر گسترش ارتباطات فرهنگی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان تاکید کرد و اظهار داشت: کتابخانه ها هم قلب و هم مغز جهان هستند و به قول یکی از نویسندگان مشهور اگر روزی تمام منابع انرژی جهان خاموش شوند، باز می شود کتابی را از قفسه کتابخانه برداشت و در زیر نور خورشید و یا در زیر نور ماه مطالعه کرد.
او افزود: با اهدای کتاب توسط نماینده محترم جمهوری صربستان به کتابخانه ملّی ایران، از میزان علاقمندی و دلسوزی این بانوی محترم نسبت به مسائل فرهنگی و کتاب های پرارزش بسیار خوشحال شدم و امیدوارم با پیگیری و امضای تفاهمنامه متقابل بین کتابخانه ملّی ایران و کتابخانه ملّی کشور صربستان، در تبادل اطلاعات، تخصص ها و منابع اطلاعاتی هر دو کتابخانه گامهای مثبتی را برداریم.
در ادامه معاونین سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران هم به تشریح فعالیتهای کتابخانه ملّی ایران پرداختند.
در این مراسم تامارا ووچیچ همسر رئیس جمهور صربستان و هیات همراه از میراث مکتوب و نفیس موجود در مخازن کتابخانه ملّی ایران همچون قدیمی ترین قرآن موجود در کتابخانه ملّی ایران، تنها قرآن نفیس هشت ضلعی و کوچک دنیا و نقشه های قدیمی خلیج فارس بازدید کردند.
علیرضا مختارپور رئیس کتابخانه ملّی ایران هم نشان یادبود سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و یک جلد کتاب نفیس را به او اهدا کرد.

منبع:

1401/11/02
12:33:29
5.0 / 5
154
تگهای خبر: آموزش , تخصص , ساز , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر