فاصله آموزش حضوری از غیر حضوری از زمین تا آسمان است

فاصله آموزش حضوری از غیر حضوری از زمین تا آسمان است به گزارش کنکور هنر رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه فاصله آموزش های حضوری با آموزش های غیر حضوری حتی با پیشرفته ترین فناوری و ابزار، از زمین تا آسمان است اظهار داشت: در آموزش حضوری است که دانش آموز، معلم را و معلم، دانش آموز را می بیند و سوال و جواب می شود و در این تعاملات، دانش آموز و حتی خود معلم ایجاد می شود. اصولاً اگر بین مربی و متربی واسطه باشد، به همان اندازه تعلیم و تربیت افول می کند.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، زنگ شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ با حضور معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و برخی از مسئولان استانی در محل آموزشگاه زنده یاد روغنی زنجانی ناحیه ۲ زنجان نواخته شد.
دکتر حسن ملکی ضمن سلام و درود به پیشگاه ارواح طیبه شهدای اسلام، انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مخصوصاً معلمان و دانش آموزان شهید، بیان کرد: لازم است سلام ویژه به روح طیبه دانش آموز قهرمان ایذه ای، علی لندی، داشته باشم که شما در این ایام در جریان قهرمانی این نوجوان دلیر مرد، انسان و پاکباخته قرار گرفتید؛ نوجوانی که وقتی دید دو نفر از همسایگانش در آتش می سوزند پیش از آتش نشان خودش را به آتش زد و آنان را نجات داد و بار دیگر نشان داد که بین انقلاب اسلامی ایران و خون پاک نوجوانان رابطه خاصی وجود دارد.
او اضافه کرد: نوجوانان هم در پیروزی انقلاب خون دادند و شهید شدند و هم در جنگ تحمیلی در عرصه دفاع از اسلام و کشور پیش قدم بودند. مگر امثال شهید حسین فهمیده از یاد ما می رود؟ نوجوان قهرمانی که دو نفر از همسایگان خودرا نجات داد و خود سوخت و به ملکوت اعلی پیوست نیز در ادامه همان نقش نوجوانان باید معنا و تعبیر شود.
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: نوجوانان باید افتخار کنند که گاهی چنین نمونه هایی از میان آنان بر می خیزد و علم انقلاب را در دنیا به اهتزاز در می آورد و اعلام می کنند که ملت ایران در مقابل استکبار یا در مقابل سایر نیروهایی که ضد این نظام مقابله و توطئه می کنند خسته نمی گردد و تا آن زمان که عالم باقی است و انقلاب اسلامی ایران تداوم خواهد داشت در مقابل آنان خواهد ایستاد.
ملکی ضمن تشکر و قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان زنجان و امام جمعه شهر زنجان، آیت الله علی خاتمی، بیان کرد: بنده از روز گذشته تاکنون، از زبان مدیرکل محترم، محبوب و دلسوز آموزش و پرورش زنجان، مکرر شنیدم که امام جمعه محترم زنجان چه زیبا و مستمر، حامی و هدایت گر تعلیم و تربیت در شهر زنجان هستند و در سطح کشور هم گاهی از فرمایشات و افاضه این شخصیت محترم بهره مند می شویم. من از این حمایت و هدایت گری صمیمانه تشکر می کنم. همین طور بعنوان معاون وزیر آموزش و پرورش، از استاندار محترم استان زنجان و همه روسای نهادها و سازمان های استان که با تشریک مساعی دست به دست هم داده اند تا بتوانیم از مخمصمه خاص ویروس کرونا که مسلط بر کل دنیا و کشور ما شده است عبور نماییم، مراتب تشکر و قدردانی خودم را اعلام می کنم.

فاصله آموزش حضوری و غیر حضوری از زمین تا آسمان است
معاون وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد: همگان به ویژه دانش آموزان عزیز این معنا را درک کرده اند که فاصله آموزش های حضوری با آموزش های غیر حضوری حتی با پیشرفته ترین فناوری و ابزار، از زمین تا آسمان است. اگر دقیق اندیشه نماییم و بدانیم که چه سرمایه ای در آموزش حضوری وجود دارد که هیچ گاه در آموزش های غیر حضوری نمی توان یافت، از این فاصله متعجب نمی شویم. آموزش حضوری سرمایه است ولو این که بخواهد در حد نازل اجرا شود. در آموزش حضوری است که دانش آموز، معلم را و معلم، دانش آموز را می بیند و سوال و جواب می شود و در این تعاملات، دانش آموز و حتی خود معلم ایجاد می شود. اصولاً اگر بین مربی و متربی واسطه باشد، به همان اندازه تعلیم و تربیت افول می کند.
دکتر ملکی بیان کرد: خدای متعادل، انبیاء خودرا برای یک ماموریت فرستاد و آن یک ماموریت تعلیم و تربیت، انسان سازی و هدایت است. اگر انبیاء سراغ جنگ و جهاد، معیشت مردم و مسائل سیاسی زمان خود رفته اند، همه معبر بوده است نه مقصد. همه برای این بوده است که انسان و معنویت رشد کند. مردم با انبیاء و امامان مقابل السلام، بصورت مستقیم و بدون واسطه در ارتباط بودند چون خداوند متعادل می داند که بین مربی و متربی نباید فاصله بیفتد، ولو به وسیله گوشی همراه، اینترنت و تبلت، که البته همه آنها لازم است و باید از آنها بهره برداری نمود ولی آنها هیچ گاه جای لبخند و قهر معلم و جای تعاملات معلم با دانش آموز را نمی گیرد.
معاون وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد: امروز که در محضر شما قرار دارم، از رهبری معظم انقلاب و رییس جمهور، محبوب، انقلابی و مردمی کشور تا سطوح پایین، همه به اتفاق مصمم هستند که به سمت آموزش های حضوری حرکت نماییم. البته این حرکت بصورت تدریجی و اقتضایی خواهد بود اما باید بدانیم این مسیر شروع شده است و از این مسیر کسی نباید برگردد و تردید کند.
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: کلاس درس جای مقدس و با ارزشی است. هر شخصی که به جایی رسیده از کلاس درسش به آنجا رسیده است نه از تعلیم و تربیت باز، رها و غیر حضوری. هرچند آموزش غیر حضوری نیز در جای خود دارای ارزش است و در جای خود باید از ابرازهای فناوری استفاده نمود. می خواهم بگویم حالا که طبق بخشنامه وزارت آموزش و پرورش بناست در سه مرحله بصورت حضوری آموزش حرکت نماییم، تردید نکنیم و گام های محکم برداریم و مبادا چیزهای حاشیه ای مطرح شود. این مسیر باید راست قامت، هوشیارانه و عالمانه و نیز تدریجی ولی مدبرانه باشد.

اولویت آموزش و پرورش، حفظ سلامت دانش آموزان است
ملکی اظهار نمود: بنده شب گذشته در مصاحبه تلویزیونی شبکه اشراق عرض کردم که آنچه برای ما اصل است، سلامت دانش آموزان است. در هر جایی اگر مدیر احساس می کند با آموزش حضوری سلامت دانش آموزان به خطر می افتد، آنجا خط قرمز ما است و باید به منطقه و ناحیه خودش اعلام نماید تا پس از اعلام بتوانند تصمیمات دیگری را اتخاذ کنند. اما آنچه که مسلم است راه حرکت به سمت آموزش های حضوری، راه تردید پذیر نیست و ما ان شاءالله با کمک هم خواهیم توانست به آن سمت حرکت نماییم.
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بیان کرد: بنده متوجه شدم که استاندار استان زنجان بوسیله شورای آموزش و پرورش استان هدایت گر تدبیر به سمت آموزش های حضوری هستند که من از این بابت صمیمانه تشکر می کنم. امیدوار هستم والدین گرامی به وسیله تشویق شان، معلمان عزیز به وسیله تدبیرشان، مدیران عزیز به وسیله رهبری شان، روسای آموزش و پرورش به وسیله مدیریت شان و حضرت آیت الله خاتمی، امام جمعه، به وسیله هدایت گری دائمی همیشگی شان و استاندارد محترم به زمامدار اجرائی در استان، دست به دست هم دهند تا نشان دهند که استان زنجان دراین زمینه هم قادر و نمونه است.
معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: ملت ایران در مقابل یک موقعیت حساس قرار گرفته که البته الحمدلله رو به پایان است. این را بدانید که لیاقت ها در برخورد با بحران ها نمایان می شود. جا دارد یادی کنم از شهید چمران که جمله ای را درباره نبرد با دشمن در میدان جنگ مطرح کرده است و این جمله از جهتی بی ارتباط با عرایض بنده هم نیست. ایشان می فرماید وقتی شیپور نبرد نواخته می شود مرد از نامرد شناخته می شود. تا آن زمان که شیپور نبرد نواخته نشده، همه ادعای مردی می کنند اما مرد آنست که وقتی شیپور نبرد نواخته شد با پای محکم و استوار به سمت دشمن حمله ور شود تا ان شاءالله پیروزی به دست آید.
در این مراسم حسن مظفری مدیرکل آموزش و پرورش استان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان و دیگر مسئولان استانی نیز حضور داشتند. همین طور از مادر شهید والا مقام رحیم جوادی تقدیر و از یادمان کنگره شهدای ۳۵۳۵ استان نیز رونمایی گردید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، با نواخته شدن زنگ شروع کارهای تحصیلی و تربیتی بیش از ۲۰۰ هزار دانش آموز استان زنجان، امروز کارهای آموزشی و تربیتی خودرا شروع کردند.
منبع:

1400/07/03
18:11:43
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آموزش , اجرا , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر