كرونا، سرگردانی كودكان و رویش مهدهای كودك زیرزمینی

كرونا، سرگردانی كودكان و رویش مهدهای كودك زیرزمینی به گزارش کنکور هنر درحالیکه برپایه مصوبه ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا مهدهای کودک در رسته شغلی سه قرار دارند، چندی قبل بعضی از مربیان و موسسان مهدهای کودک استان تهران خواهان تغییر رسته شغلی شان شدند تا به دنبال آن بتوانند فعالیت خویش را در مهدهای کودک حتی در وضعیت قرمز هم ادامه دهند.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، بر اساس مصوبه ابلاغی ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا مشاغل به چهار گروه تقسیم شدند که بر اساس وضعیت شهرها به فعالیت شان ادامه می دهند. در این مصوبه چهار رنگ برای نشان دادن وضعیت انتشار کرونا در استان های مختلف مشخص شد و مطابق آن رنگ برای فعالیت چهار گروه شغلی در آن استان ها تصمیم گیری می شود که ستاد ملی مقابله با کرونا در این دسته بندی، مهدهای کودک را در رسته شغلی شماره سه قرار داده است.
اما باتوجه به شیوع کرونا و محدودیت های جدید کرونایی که از آذرماه در کشور اعمال شد، مهدهای کودک سه شهرستان تهران، شمیرانات و ری در استان تهران هم تعطیل شدند.
این درحالی بود که بعضی از مشاغل همچون کادر درمان به فعالیت مشغول بودند و این نیاز برای ادامه فعالیت مهدهای کودک جهت نگهداری کودکانی که مادرانشان شاغل هستند وجود داشت، به طوریکه خیلی از موسسان و مربیان مهدهای کودک به دنبال این مورد خبر از رویش و فعالیت مهدهای کودک زیرزمینی و غیرمجاز می دهند و از سویی هم به علت دریافت گزارشاتی از جانب والدین برای بازگشایی مهدهای کودک، خواهان تغییر رسته شغلی شان شده اند تا به دنبال آن، بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
تا جایی که حتی بعضی از این مربیان و موسسان مهدهای کودک چهارشنبه (۱۷ دی ماه) برای تغییر رسته شغل مهد کودک از گروه سه به گروه یک، مقابل درب وزارت بهداشت تجمع کردند.سرخوش، مسئول یکی از مهدهای کودک استان تهران با اشاره به اینکه هم اکنون مهدهای کودک در رسته شغلی شماره سه قرار دارند، به ایسنا می گوید: مدیران و موسسان مهدهای کودک بهزیستی استان تهران خواهان تغییر رسته شغلی مهدهای کودک از گروه سه به گروه یک هستند، چونکه حالا مشاغل خدماتی مانند مراکز درمانی، بیمارستان ها، بانک ها، آتش نشانی و... بر سر کار هستند که به تبع فرزندان این دسته از افراد در صورتیکه در سن مهد کودک باشند احتیاج به حضور در این فضا را دارند.
وی ادامه می دهد: زمانی که مهدهای کودک در این شرایط تعطیل باشند، خیلی از خدمه های مهدهای کودک یا مربیان در خانه های خود آنهم بدون مجوز، مسئولیت نگهداری برخی از کودکان را برعهده می گیرند. مهدهای کودک غیرمجاز زیرزمینی و بدون مجوز از فرصت تعطیلی مهدهای تحت نظارت بهزیستی و استیصال والدین، سو بهره برده و کودکان به لحاظ عدم وجود نظارت و استانداردهای آموزشی و تربیتی در این گونه مکان ها در معرض صدمه های جدی هستند.
سرخوش می افزاید: ما درخواست های زیادی در خصوص بازگشایی مهدهای کودک از جانب والدین داشته ایم، چونکه خیلی از والدین می گویند که در این شرایط کودک شان را همراه خود به محل کارشان می برند. لزوم بازگشایی مهدهای کودک احساس می شود، چونکه والدین باید به سر کار بروند و برای کودک زیر ۶ سال هیچ تمهیدی ندارند و کودکان از این مورد صدمه می بینند.
او همینطور می گوید که برای درخواست بازگشایی مهدهای کودک استان تهران با سازمان بهزیستی نامه نگاری هایی انجام داده ایم.
سیدبهادر جبلی هم موسس یکی دیگر از مهدهای کودک استان تهران است که خواهان بازگشایی مهدهای کودک و تغییر رسته شغلی این گروه است و در اینباره به خبرنگار ایسنا می گوید: فارغ از بحث مشکلات مالی و ورشکستگی مهدهای کودک، دغدغه اصلی ما بازگشایی مهدهای کودک به خاطر کودکان است. حالا بعضی از افراد شاغل، امکانی برای نگهداری از کودکشان ندارند. طی این مدت ما تماسهای زیادی از جانب والدین در خصوص بازگشایی مهدها دریافت کرده ایم، به صورت مثال پرستار icu بیمارستان امام خمینی به ما گفته است که کودکش را به همراه خود به محل کارش می برد.
جبلی با اشاره به اینکه از آغاز آذرماه با اعمال محدودیت های کرونا، مهدهای کودک در تهران تعطیل شدند، تصریح می کند: باتوجه به تقسیم بندی شغلی، تا زمانی که تهران و سایر شهرها در وضعیت نارنجی باشند مهدهای کودک اجازه فعالیت ندارند. در واقع وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا جایگاه مهدهای کودک را در گروه سه قرار داده اند، این درحالیست که خیلی از مشاغل غیرضروری در گروه یک قرار گرفته اند که در وضعیت قرمز هم می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
وی اظهار می کند: تصمیم گیرنده اصلی برای بازگشایی و تغییر رسته مهدهای کودک ستاد ملی مقابله با کروناست. حرف ما این است که به خاطر کادر درمان و همینطور ماهیت آموزشی و خدماتی که مهدهای کودک دارند، مهدها باید در رسته شغلی مشاغل ضروری قرار گیرند، چونکه شاغلان نیازمند این هستند که فرزندشان را به محیطی امن بسپارند.
فرحناز حسن، مدیرموسس مهد کودک غنچه های بهشت هم با اشاره به اینکه در تمام دنیا مهدهای کودک جزء مشاغل خدماتی ضروری هستند و در رسته یک واقع شده اند چونکه زمانی که برخی گروه های شغلی درمان، خصوصی و دولتی به سر کار می روند، کودکانشان به حمایت و نگهداری نیاز دارند، می گوید: حالا مهدهای کودک در رسته شغلی شماره ۳ قرار گرفته اند که این مورد سبب فعالیت مهدهای زیرزمینی و غیرمجاز جهت نگهداری کودکانی که دارای والدین شاغل هستند، شده است و این اتفاق آینده اسفناکی برای کودکان ما که آینده سازان فردای ما هستند بوجود می آورد.
وی ادامه می دهد: حتی مربیان مهدهای کودک به علت اینکه بیکار شده اند در خانه های ۵۰ متری که امکانات مناسبی هم ندارند، چندین کودک را نگهداری می کنند. چندین ماه است که با یکی از مسؤلان وزارت بهداشت در تماس هستیم تا این تغییر رسته شغلی از گروه سه به یک صورت گیرد اما علیرغم مکاتباتی که در این چند ماه صورت گرفته، اتفاقی رخ نداده است.
مدیرموسس مهد کودک غنچه های بهشت تصریح می کند: تعداد قابل توجهی از مهدهای کودک شهر تهران به علت تعطیلی و ناتوانی در پرداخت اجاره بها، بسته شدند و به دنبال آن تعداد کثیری از زنان شاغل و سرپرست خانوار هم بیکار شده اند.
وی با اشاره به اینکه یکی از الزامات وزارت بهداشت برای ما این بود که مهدهای کودک ایران را با سایر کشورها تطبیق دهیم، می گوید: این مطالعات نشان داد که در مجموع در مهدهای کودک تمامی کشور فاصله گذاری ۴ متری رعایت می شود و همینطور تهویه مناسب و تست کرونا برای پرسنل مهدهای کودک باید مورد توجه قرار گیرد که ما این موارد را به وزارت بهداشت در کنار سایرموارد عرضه دادیم و مقرر شد که آنها را به پروتکل ها اضافه کنند اما وزارت بهداشت به دنبال پیشگیری از شیوع کرونا چندان مساعدت نمی کند.
علیرغم این اظهارات، امین شاهرخی- مدیرکل بهزیستی استان تهران در گفتگو با ایسنا، در اینباره اظهار نمود: باتوجه به اینکه بعضی از مشاغل فعالیت خویش را شروع کرده اند و به دنبال آن مادران شاغل مجبور هستند که کودکان خویش را به محل کار ببرند، نیاز است که مهدهای کودک خدمات رسانی کنند اما از طرفی ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز پاسخی برای بازگشایی مهدهای کودک نداده است.
وی ادامه داد: بهزیستی استان تهران با مربیان و موسسان مهدهای کودک برای بازگشایی مهدها همکاری و همراهی کرده است و در این راستا با ستاد ملی مقابله با کرونا هم مکاتباتی انجام داده ایم.
مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه از آغاز انتشار کرونا چند بار مهدهای کودک با رعایت پروتکل های بهداشتی به فعالیت خود ادامه دادند، اظهار داشت: از آذرماه همزمان با اعمال محدودیت های کرونایی مهدهای کودک تهران بسته شدند. با بیان وضعیت زرد در استان تهران، مهدکودک ها که در طبقه سه شغلی هستند می توانند باردیگر فعالیت داشته باشند.
شاهرخی در پاسخ به این سؤال که باتوجه به اینکه مبحث مهدهای کودک به وزرات آموزش و پرورش واگذار شده، مشکلات این چنینی مهدهای کودک را کدام نهاد پیگیری می کند؟ اظهار داشت: با عنایت به پیمودن مصوبات واگذاری مهد کودکها به آموزش و پرورش هم چنان نظارت بر مهد کودکها به عهده سازمان بهزیستی است.1399/10/22
17:21:48
0.0 / 5
1024
تگهای خبر: آموزش , خدمات , رمان , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر