برگزاری مجازی مرحله كشوری مسابقات قرآنی دانش آموزان در مردادماه

برگزاری مجازی مرحله كشوری مسابقات قرآنی دانش آموزان در مردادماه به گزارش كنكور هنر مدیركل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش از برگزاری مسابقات قرآن مرحله كشوری در دهه اول مرداد اطلاع داد و اضافه كرد: در شرایط كنونی این مسابقات در فضای مجازی برگزار می شود هرچند این روش بسیار زمان بر است اما سلامتی دانش آموزان اولویت اول ماست.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، محمدرضا مسیب زاده اظهار نمود: آموزش وپرورش بعنوان دستگاهی مولد و سردمدار تأمین منابع انسانی است بنابراین اگر آموزش وپرورش پویا و فعالی داشته باشیم، کشور پویا و فعالی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: این نهاد زیر بنایی هرساله در حیطه دینی فعالیت ها و برنامه هایی را برای دانش آموزان طراحی و عرضه می کند حتی در همین شرایط کرونایی که خیلی از مشاغل و اصناف و حتی نهادها برنامه هایشان محدود شده است اما آموزش وپرورش به عنوانی یکی از دستگاه های زیربنایی با راه اندازی شبکه شاد گام بلندی را در راه ادامه آموزش ها در فضای مجازی و در شرایط تعطیلی مدارس برداشته است.
مسیب زاده خاطرنشان کرد: کانال فعالیتهای پرورشی، برنامه های قرآنی، برنامه های مشاوره ای در بستر شاد فعال و در دسترس دانش آموزان قرار دارد.
وی در مورد برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز در سطح کشور اضافه کرد: سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن دانش آموزی امسال در حال برگزاری است مرحله اول و دوم آن در مدرسه و منطقه پیش از انتشار کرونا به صورت حضوری، مرحله سوم و استانی آن با عنایت به شرایط هراستان به صورت حضوری و یا در فضای مجازی برگزار گردید.

تجمیع مسابقات شکوفه های اوقاف و مسابقات قرآن دانش آموزی
مدیرکل قرآن، عترت و نماز از برگزاری مسابقات قرآن مرحله کشوری در دهه اول مرداد اطلاع داد و اضافه کرد: در شرایط کنونی این مسابقات در فضای مجازی برگزار می شود هرچند این روش بسیار زمان بر است اما سلامتی دانش آموزان اولویت اول ماست.
وی از تجمیع مسابقات شکوفه های اوقاف و مسابقات قرآن دانش آموزی باهدف پیشگیری از موازی کاری ها اطلاع داد و اظهار نمود: برپایه تفاهم نامه بین آموزش وپرورش و اوقاف ما مسئول برگزاری مسابقات قرآن شدیم بنابراین عملکرد خوب آموزش و پرورش در چهار مرحله مسابقات قرآن؛ مدرسه، منطقه، استان و کشور باعث کسب رتبه اول در میان دستگاه ها و نهادهای مختلف در سطح کشور شد.
مسیب زاده تصریح کرد: انتخاب آموزش وپرورش بعنوان دستگاه برتر در مسابقات قرآن از جانب ستاد عالی مسابقات قرآن کشور صورت گرفته است و این موفقیت یکی از فعالیتهای بی شمار است به صورتی که این مسابقات تنها یکی از ۲۵ فعالیت رسمی در حوزه قرآن، عترت و نماز است.


مشارکت ۷ میلیون و پانصد هزار دانش آموز در سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن
وی آموزش عملی نماز، برنامه های دارالقرآن ها، جشن تکلیف، استماع تلاوت، فعالیتهای ویژه قرارگاه مجازی، برنامه های شبکه شاد و برنامه های حوزه عترت را ازجمله فعالیتهای اداره کل قرآن، عترت و نماز برشمرد و عنوان کرد: در مسابقات قرآن که آموزش وپرورش موفق به کسب رتبه اول در میان دستگاه ها و نهادها شد بیشتر از ۷ میلیون و پانصد هزار دانش آموز از سطح مدرسه تا مرحله کشوری مشارکت داشتند بنابراین کسب این مهم را به همه دست اندرکاران سطوح مختلف مسابقات قرآن تبریک می گویم.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش وپرورش برگزاری شش دوره مسابقات بین المللی قرآن بعنوان تنها مسابقات قرآن دانش آموزی در سطح بین المللی را یکی دیگر از افتخارات آموزش وپرورش دانست و اضافه کرد: مسابقات قرآن بین المللی مقرر است در سال آینده به میزبانی ایران برگزار گردد البته در صورت استمرار شرایط کرونایی امکان دارد این مسابقات برگزار نشود چنانکه مسابقات قرآن بزرگ سالان هم تابحال به واسطه شرایط کرونایی برگزار نشده است.


گستره و نظم در برگزاری مسابقات قرآن از علل کسب رتبه برتر توسط آموزش وپرورش
وی افزود: گستره برگزاری مسابقات، نظم در اجرای برنامه ها، انتخاب اساتید و داوران مجرب، استفاده از محتواهای متناسب با سن و توان شرکت کنندگان، در دسترس بودن محتواهای قرآن و اجرای عدالت در این خصوص، فضای مطلوب و نیروی انسانی متخصص و زمان مناسب اجرای مسابقات ازجمله علل انتخاب آموزش وپرورش بعنوان دستگاه برتر در مسابقات قرآن است.
مسیب زاده، سازمان اوقاف، ارتش جمهوری اسلامی، شهرداری ها، وزارت بهداشت، وزارت علوم و را ازجمله رقبای آموزش و پرورش در مسابقات قرآن برشمرد و اظهار داشت: آموزش وپرورش نخستین دستگاهی است که بر مبنای تاکید وزیر در شرایط کرونایی فعالیتهای خویش را در فضای مجازی ادامه می دهد بنابراین مسابقات قرآن مرحله کشوری را از اول تا دهم مردادماه در فضای مجازی برگزار می نماییم. البته تجربه برگزاری مسابقات قرآن در فضای مجازی را در دوره مقدماتی مسابقات بین المللی داریم بنابراین در این حوزه مشکلی نخواهیم داشت.
وی بستر اصلی برگزاری مسابقات قرآن مرحله کشوری را شبکه شاد اعلام و عنوان کرد: اول تا دهم مرداد مرحله مقدماتی و از دهم تا آخر مرداد مرحله نهایی به صورت زنده و هم به شکل ارسال آثار مسابقات برگزار می شود در مرحله استانی هم از شبکه شاد استفاده کردیم و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.


استان های خراسان رضوی و شهرستان های تهران میزبان مسابقات قرآن مرحله کشوری
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: دو استان خراسان رضوی و شهرستان های تهران میزبان مسابقات قرآن دانش آموزی مرحله کشوری هستند و دبیرخانه مسابقات قرآن در فضای مجازی در این دو استان قرار دارد. مسابقات پژوهشی در فضای مجازی به میزبانی خراسان رضوی و مسابقات آوایی میزبانی شهرستان های تهران برگزار می شود بنابراین تمام زیرساخت ها آماده شده است.
وی افزود: خیلی از فوق برنامه هایی که هرساله در حاشیه برگزاری مسابقات برگزار می شد سال جاری هم با روشی جدید در فضای مجازی انجام می شود مانند بازدید از اماکن سیاحتی، ارسال جوایز، یاد بود مسابقات و... همه این فعالیت ها در فضای مجازی و غیرحضوری انجام می شود.
مسیب زاده بر عدم تعطیلی برنامه های قرآنی در شرایط کرونایی تاکید و اذعان کرد: مسابقات قرآن مرحله کشوری هرساله در دو دوره چهارروزه برگزار می شد اما سال جاری به واسطه شرایط کرونایی و بهره مندی از فضای مجازی و لزوم دقت بیشتر در طول یک ماه برگزار می شود.
وی با تاکید بر این مورد که مسابقات در تمامی مراحل یک فرآیند است نه هدف، اضافه کرد: با اعمال روش جدید برگزاری مسابقات در فضای مجازی دانش آموزان حدود یک ماه در حال و هوای مسابقات قرآن قرار دارند.

شرایط استثنایی سال جاری نباید در سال های آتی یک اصل شود
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش وپرورش تصریح کرد: بر مبنای دو اصل مسابقات قرآن را امسال پیگیری می نماییم یکی اینکه شرایطی که حالا در آن قرار داریم انتخاب نیست بلکه اجبار است و دوم اینکه استثنایی که سال جاری در آن قرار گرفتیم مواظب باشیم در سال های بعد بعنوان یک اصل قرار نگیرد؛ چونکه تربیت مؤثر در فضای چهره به چهره و حقیقی انجام می شود.
وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مورد اهمیت فضای مجازی، اظهار نمود: وظایف ما در پرداختن به فضای مجازی بسیار سنگین و دارای اهمیت است چونکه رهبر معظم انقلاب اهمیت پرداختن به فضای مجازی را در حد اهمیت انقلاب اسلامی دانستند.
مسیب زاده خاطرنشان کرد: در شرایط پیش آمده همکاری در برگزاری مسابقات قرآن از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد بنابراین فعالیت ها و مسابقاتی را با مساعدت شبکه های تلویزیونی ازجمله شبکه قرآن در روزهای کرونایی برگزار کردیم.
وی بر رعایت پروتکل های بهداشتی و اجبار به دستورالعمل های اردویی و گوشزد کردن آن به استان ها تاکید و عنوان کرد: مشارکت خانواده در مسابقات قرآن در فضای مجازی از خصوصیت های روش جدید برگزاری مسابقات است البته در مناطق اگر مقرر است دانش آموز در فضایی مطلوب جهت شرکت در مسابقات حضور یابد با رعایت پروتکل های بهداشتی این امر امکان پذیر خواهد بود.
منبع:

1399/04/22
15:51:52
5.0 / 5
2578
تگهای خبر: اجرا , پژوهش , تخصص , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر