در مدارس هیات امنایی شهریه نداریم، پول خدمات فوق برنامه دریافت می شود

در مدارس هیات امنایی شهریه نداریم، پول خدمات فوق برنامه دریافت می شود به گزارش كنكور هنر مدیركل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش با تاكید بر اینكه در مدارس هیئت امنایی «شهریه» نداریم، بلكه نرخ خدمات ˮفوق برنامهˮ دریافت می شود اظهار داشت: بخشنامه ای در جهت توسعه كیفی مدارس مذكور آماده شده كه اگر ارسال شود، طبق آن هر مدرسه هیئت امنایی كه با مدرسه عادی تفاوتی در كیفیت و سطح برنامه نداشته باشد، مجوز هیئت امنایی اش لغو می شود.


رسول پاپایی در گفتگو با ایسنا، به تبیین عملكرد مدارس هیئت امنایی پرداخت و اظهار نمود: مدارسی داریم كه دولتی هستند ولی شیوه مدیریت آنها به شیوه مشاركتی است؛ این مدارس با مدیریت به شیوه هیئت امنایی اداره می گردند و كاملاً دولتی هستند.
وی ادامه داد: اشتباهی پیش آمده كه این مدارس چون برای خدمات فوق برنامه هزینه دریافت می كنند، شاید نوع خاصی از مدارس باشند. در حالیكه مدارس هیئت امنایی، مدارس خاص نیستند، بلكه كاملاً دولتی بوده و سبكی از مدیریت مشاركتی را پیاده سازی می كنند.
مدیركل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه در این مدارس، هیئت امنا تشكیل می شود، درباره هیئت امنا توضیحاتی عرضه و اظهار نمود: هیات امنا مدرسه كه علی القاعده از افراد ذی نفوذ فرهنگی، اجتماعی و صاحبان كسب و كار و معتمدان اولیاء هستند سه نفر از افراد واجد شرایط قوانین جاری آموزش و پرورش را كه از همكاران فرهنگی هستند به اداره آموزش و پرورش معرفی می كنند و در نهایت منطقه یكی از آنها را بعنوان مدیر انتخاب می كند. این مدیر مدرسه باید یك برنامه عمل سالانه جامع را در قسمت های مختلف تدوین كند و هیات امنا با جذب منابع و بسط مشاركت در كنار هزینه خدمات، وظیفه حمایت مالی و معنوی از برنامه مدیر را به عهده دارند.
پاپایی افزود: هیئت امنا با نفوذی كه در خانواده ها دارد و بسترهایی كه خودشان می توانند ایجاد كنند برنامه عمل مدیر را حمایت و هدایت می كنند. هیئت امنا از اولیای متنفذ دانش آموزان هستند اما امكان دارد جزو افراد و چهره های ملی سرشناس هم باشند كه می توانند محل بسط فرهنگ مشاركت، جذب منابع مالی و معنوی و سرمایه اجتماعی برای مدارس باشند.
وی ساعات فوق برنامه را هم اعلام نمود و اظهار داشت: این مدارس می توانند ساعاتی را به فوق برنامه اختصاص دهند كه در هر هفته برای دوره ابتدایی هشت ساعت، دوره متوسطه اول ۱۰ ساعت و دوره متوسطه دوم ۱۲ ساعت است.
مدیركل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش، سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت و اجرا در مدارس هیئت امنایی را بر عهده سازمان مدارس غیردولتی دانست و اظهار داشت: سیاست كلی مل در بحث توسعه مدارس هیئت امنایی توسعه كیفی به جای توسعه كمی است كه سیاست به اطلاع مدیران ما در استان ها ابلاغ گردیده است.
پاپایی با اشاره به صدمه شناسی صورت گرفته از مدارس هیئت امنایی اظهار داشت: به جای رشد كمی باید كیفیت این مدارس بالا ببریم، چونكه مردم در این مدارس مشاركت مادی و معنوی دارند و حق آنهاست كه فرزندشان در مدارس با كیفیت تری درس بخوانند البته عموماً خانواده ها تفاوت بین این مدارس و مدارس دیگر را متوجه هستند و استقبال خوبی از این مدارس دارند.
وی اضافه كرد: بدون شك نواقصی هم وجود دارد و سطح كیفی همه این مدارس یكسان نیست اما به صورت كلی این مدارس عموما از امكانات و برنامه های آموزشی بهتری برخوردار می باشند.

وی خاطر نشان كرددر كل كشور حدود ۳۳۲۰ مدرسه هیئت امنایی داریم كه ۳۰۰ مورد آن در تهران است. یكی از محاسن مدارس هیئت امنایی این است كه برنامه عملشان در منطقه و سپس شورای آموزش و پرورش استان بررسی شده و نرخ خدمات فوق برنامه با عنایت به پتانسیل و توان هر منطقه مشخص می شود.
مدیركل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش با تاكید بر اینكه اصولاً در مدارس هیئت امنایی چیزی به نام «شهریه» نداریم، بلكه نرخ خدمات فوق برنامه است كه پیش از ثبت نام در معرض دید اولیاء قرار می گیرد و از آن آگاه می شوند عنوان كرد: نرخ خدمات فوق برنامه هزینه اندكی است كه مصوبه شورای آموزش و پرورش در هر استان و منطقه را دارد. در بعضی استان ها پارسال نرخ فوق برنامه حدود ۱۰۰ هزار تومان بود.
پاپایی با اشاره به اینكه مرجع تصمیم گیری درباره نرخ هزینه خدمات فوق برنامه، شورای آموزش و پرورش است اظهار داشت: در این شورا علاوه بر حضور استاندار و فرماندار نمایندگان اولیاء و اساتید دانشگاه هم حضور دارند.
وی با اشاره به صدمه شناسی از مدارس هیئت امنایی در جهت توسعه كیفی اظهار داشت: بخشنامه ای در جهت توسعه كیفی آماده كرده ایم و اصراری نداریم بر تعداد هیئت امنایی ها افزوده شود، اما اصرار داریم به لحاظ كیفیت ارتقاء یابند. اگر این بخشنامه ارسال شود، هر مدرسه هیئت امنایی كه با مدرسه عادی تفاوتی در كیفیت و سطح برنامه نداشته باشد مجوز هیئت امنایی اش بر مبنای ارزیابی هایی كه صورت می گیرد لغو خواهد شد.
مدیركل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش افزود: با ارسال بخشنامه شاهد خواهیم بود كه هیئت امنا از حالت انفعال خارج شده و پویا می شود.
پاپایی به مشاركت خوب اولیاء در امور مدارس هیئت امنایی هم اشاره نمود و اظهار داشت: اولیاء در اغلب مدارس هیات امنایی علاوه بر اینكه هزینه فوق برنامه مصوب شورای آموزش وپرورش را می پردازند با مشاهده برنامه های كیفی مدرسه مشاركت های فكری و گوناگونی با مدیر و هیات امنا دارند و علاوه بر مسائل مالی در مسائل فرهنگی، پرورشی، اردوها، كلاس های مشاوره ای و مصون سازی بچه ها از صدمه ها هم مشاركت خوبی دارند.1398/03/26
15:02:09
5.0 / 5
4360
تگهای خبر: اجرا , ثبت نام , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر