بیشتر مراكز علمی، كاربردی دولتی به بخش خصوصی واگذار می شوند

بیشتر مراكز علمی، كاربردی دولتی به بخش خصوصی واگذار می شوند كنكور هنر: اصفهان - رئیس دانشگاه جامع علمی، كاربردی كشور اظهار داشت: حدود 350 مركز علمی، كاربردی این دانشگاه به دولت و دستگاه های اجرایی وابسته هستند كه با عنایت به مصوبه شورای عالی اداری، بیشتر آنها به بخش خصوصی واگذار می شوند.


بر مبنای مصوبه سال قبل شورای عالی اداری كشور، مراكز مجری آموزش های علمی - كاربردی دولتی مجاز به پذیرش دانشجوی جدید در هیچیك از رشته های آموزش عالی همچون دوره های پودمانی نیستند.
محمد حسین امید روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در اصفهان اضافه كرد: كلیه 350 مركزی كه مشمول این مصوبه هستند، تعطیل نمی شوند بلكه بیشتر آنها به بخش خصوصی واگذار می شوند كه این كار در بعضی استان ها هم انجام شده است.
وی این كار را واگذاری تولی گری از دولت به بخش خصوصی خواند و خاطرنشان كرد: هرچند بعضی از مراكز علمی، كاربردی غیردولتی هم بدلیل مسائل كیفیتی، حذف شده اند.
امید با اشاره به فعال بودن حدود 600 مركز علمی، كاربردی در كشور اظهار داشت: هر یك از این مراكز می توانند به طور میانگین حدود 2 هزار دانشجو را پوشش دهند.
امید، یكی از برنامه های اصلی این دانشگاه را تربیت دانشجوی مهارتی عنوان و افزود: بر مبنای برنامه ششم توسعه تا سال 1400 باید 30 درصد از كل دانشجویان كشور آموزش های مهارتی ببینند.
وی با احتساب حدود چهار میلیون دانشجو در كشور بیان داشت: بدین ترتیب تا 2 سال آینده باید حدود یك میلیون و 200 هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم كه این كار نیاز به حمایت و تسهیلات دولتی دارد.
رئیس دانشگاه جامع علمی و كاربردی، یكی از اشكالات موجود در تحقق این هدف را كم بودن متقاضیان آموزش های مهارتی عنوان و خاطرنشان كرد: این نوع آموزش، هزینه بر است و بدلیل اینكه دولت هم اكنون از این نوع آموزش حمایت مالی نمی كند و دانشجویان دانشگاه های كاربردی باید خودشان همه شهریه ها را بپردازند، متقاضیان هم ترجیح می دهند كه به سراغ دوره های ارزان قیمت تر بروند.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه جامع علمی، كاربردی در چند سال قبل خواستار حمایت دولت و مجلس برای تربیت دانشجویان مهارتی بوده است، اظهار داشت: امسال هم از دولت و نمایندگان مجلس خواسته ایم تا در بودجه سال 98 بخشی از شهریه دانشجویان مهارتی در رشته ها و مناطق مورد تاكید دولت، زیر پوشش حمایت مالی قرار گیرد تا سبب جلب توجه مردم شود.
امید تصریح كرد: تقبل دولت برای تامین بخشی از شهریه دانشجویان، به اشتغالزایی بیشتر منجر می گردد چونكه دانشجویان علمی، كاربردی با محیط كار آشنا هستند و بدون نیاز به سرمایه گذاری هنگفت دولتی، می توانند وارد بازار كار شوند.
به گفته وی، هزینه تولید هر فرصت شغلی در كشور بین 3تا 5 میلیارد ریال و هزینه تربیت یك دانشجو در دانشگاه علمی، كاربردی حدود 50 میلیون ریال است بنابراین اگر دولت تا 30 درصد هزینه تربیت دانشجو را بپردازد، دانشجویان كارآفرین بسیاری با كمترین هزینه تربیت خواهند شد.
وی همینطور بر آمادگی این دانشگاه برای تربیت دانشجویان مهارتی بر مبنای برنامه ششم توسعه تاكید نمود.
به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا، چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های جامع علمی كاربردی كشور از 15 تا 17 مهر امسال در اصفهان برگزار گردید و امروز در مراسم اختتامیه آن، افراد برگزیده هر بخش معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.
شمار دانشجویان دانشگاه جامع علمی، كاربردی كشور حدود 400 هزار نفر در 600 مركز آموزشی است.
دانشگاه جامع علمی، كاربردی استان اصفهان دارای 20 هزار دانشجو در حدود 40 مركز آموزشی است.

6027/3011


1397/07/18
13:16:31
5.0 / 5
4227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر