وزیر علوم: دوره های كاردانی باید به دانشگاه ها برگردد

وزیر علوم: دوره های كاردانی باید به دانشگاه ها برگردد كنكور هنر: بجنورد - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: مراكز آموزش عالی باید مجدد به دایر كردن رشته های كاردانی روی آورده و به تربیت دانشجو در این رشته ها بپردازند.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا منصور غلامی شامگاه پنجشنبه در نشست مشترك با شورای دانشگاه های خراسان شمالی در بجنورد تصریح كرد: متاسفانه در یك دوره 10 تا 15 ساله بیشتر دوره های كاردانی تعطیل شد و حال آنكه تربیت كاردان و كارورز (تكنسین) برای اداره زیرساخت ها و امور فنی كشور ضروری می باشد.
وی اضافه كرد: موسسات آموزش عالی نیروی كاردان تربیت كردند اما با راه اندازی دوره كارشناسی تمام این دانش آموخته ها وارد این دوره ها شدند.
وی تصریح كرد: حتی موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها درخواست راه اندازی دوره های كارشناسی ارشد را كردند كه بیشتر دانش آموختگان دوره كارشناسی به كارشناس ارشد و سپس دكتری ارتقا یافتند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اجرای طرح كلی ساماندهی آموزش عالی اظهار داشت: هم اكنون برگشت به كاردانی در برنامه قرار گرفته و دانشگاه های فنی و حرفه ای كه بر این مقطع تمركز كنند مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
غلامی با اشاره به اینكه تولید مدرك گرفتاری جامعه را افزایش خواهد داد، اضافه كرد: هم اكنون عمده دانشگاه ها با صندلی خالی رو به رو شده اند كه 500 واحد پیام نور در كشور دچار این مشكل شده اند.
وی بر تجمیع واحدها و دانشگاه های كوچك در سطح كشور تصریح كرد و اضافه كرد: ساماندهی نیروی انسانی و كاركنان هم خود معضل بزرگی است اما نباید این امر مانع اجرای این طرح شود.
وی با اشاره به اینكه دستگاه های دولتی از داشتن مراكز علمی و كاربردی منع شده اند، اظهار داشت: متاسفانه بعضی از سازمان ها و دستگاهها بر این امر اصرار دارند و حال آنكه باید فعالیت تمام این دانشگاه ها كه پیش تر صورت گرفته، در سطح كشور متوقف شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه كرد: حتی بعضی از مراكز پژوهشی هم به دانشگاه تبدیل گشته و دانشجو تربیت می كردند كه این امر هم ممنوع می باشد و باید ساماندهی شوند.
غلامی با اشاره به اینكه نگاه دانشگاه ها باید محلی و منطقه ای شود، اضافه كرد: منطقه باید در اولویت قرار گیرد و از موازی كاری در تولید رشته ها هم جلوگیری شود.
وی از پایین آمدن ظرفیت تحصیلات تكمیلی هم اطلاع داد و اظهار داشت: این امر با هدف كیفی گرایی و جلوگیری از انباشت دانش آموخته اجرایی شده است.
هم اكنون چهار میلیون و 400 هزار دانشجو در 2 هزار و 800 مركز آموزش عالی كشور تحصیل می كنند.
3007/5132


1397/06/10
16:21:09
5.0 / 5
4892
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر