معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران:

ایران در سیستم استاندارد جهانی كتابداری پیشرو است

ایران در سیستم استاندارد جهانی كتابداری پیشرو است كنكور هنر: كوالالامپور - معاون پژوهش، برنامه ریزی و فناوری سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه یكی از كشورهای پیشرو در استفاده از سیستم استاندارد جهانی كتابداری است.


فریبرز خسروی روز شنبه در حاشیه هشتاد و چهارمین اجلاس سالانه فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات كتابداری «ایفلا «2018» در كوالالامپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این كتابخانه با خیلی از كتابخانه های جهان مبادلات كتابی دارد و محققان بین المللی از منابع این مركز استفاده می نمایند.
وی اظهار داشت: كتابخانه ملی از دو سال پیش بخشی از كتاب های خطی خویش را با استفاده از اینترنت در معرض دسترسی محققان بین المللی قرار داده است.
خسروی خاطرنشان كرد: همكاران ما در تلاش هستند تا كتاب های ماقبل دهه 1350 را كه كپی رایت شامل آنها نمی گردد، آماده عرضه در بخش دسترسی های بین المللی كنند.
این مقام فرهنگی دانشگاهی ایران اظهار داشت: این مركز با كتابخانه های مختلف دنیا و خیلی از كشورها مرواده و مبادلات كتابی دارد. به صورت مثال كتابخانه ملی ایران با كتابخانه كنگره آمریكا مراودات كتابی داشته است و درسال گذشته هم نزدیك به یك هزار عنوان كتاب مبادله شده است كه این اقدامات در حوزه فرهنگی انجام می گردد.
خسروی تصریح كرد: در كتابخانه ملی 40 هزار نسخه خطی با بیش از 90 عنوان كتاب موجود است كه این امر یكی از بی بدیل ترین مجموعه های خطی جهان به حساب می آید و یكی از ذخیرگاههای تمدن بشری به حساب می آید.
او تصریح كرد: محققان داخلی هم با استفاده از نت و هم با استفاده از رجوع حضوری از منابع كتابخانه ملی استفاده می نمایند و روزانه قریب به یك هزار تا یكهزار و 200 رجوع حضوری داریم كه به بخش های مختلف سازمان رجوع می كنند بخصوص مجموعه نشریات كتابخانه ملی كه یكی از مجموعه های بسیار غنی در این مركز است.
معاون پژوهش كتابخانه ملی اظهار داشت: بخش ایرانشناسی كتابخانه ملی ایران به زبان های انگلیسی، روسی، فرانسوی و ایتالیایی و در حوزه اسلام شناسی هم به زبان عربی بسیار فعال است و كتاب های متعددی در این زمینه تهیه شده و در دسترس محققان داخلی و بین المللی گذاشته می گردد.
وی تصریح كرد: با عنایت به سرعت زیاد تحولات در رابطه با علم اطلاعات لزوم دارد ایران هم تحرك بیشتری در این زمینه داشته باشد تا از روشهای نوین جهانی دراین زمینه عقب نماند.
این مقام كتابخانه ای ایران، تصریح كرد: ایران بخصوص در زمینه كتابداری آنلاین باید با حضور در كنفرانس های جهانی ایفلا از دانش روز جهان استفاده نماید.
خسروی در مورد سرانه كتابخوانی درایران در مقایسه با سایر نقاط جهان اظهار داشت: ایران از كشورهای كم خوان كتاب است و وضع كتابخانه های اموزشگاهی و دانشگاهی با استانداردهای بین المللی همراه نیست و باید منتظرتحولی در این زمینه بود.
وی گسترش و توسعه فناوریهای نوین همچون موبایل ها را در روند كتابخوانی به شكل قدیمی تاثیر گذار دانست اما در عین حال تصریح كرد باید از این ظرفیت ها برای توسعه و نشر كتابخوانی بهره گرفت.
معاون پژوهش، برنامه ریزی و فناوری سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران تصریح كرد كتابخانه ملی ایران درحال تهیه آپ موبایلی است كه بعد از تكمیل عرضه خواهد شد.
خسروی اضافه كرد: جبر فناورانه و تكنولوژیك لاجرم ما را به استفاده از این تكنولوژی ها پیش خواهد برد.
وی در مورد تاثیر حضور ایران در اجلاس های ایفلا هم اظهار داشت: اجلاس های سالانه ایفلا مبین عصاره فعالیت های جهان در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی است كه كارشناسان و مسئولان كتابخانه ها از سراسر جهان در آن حضور دارند. شركت نمایندگان ایران هم در این اجلاس ها هم تاثیر گذار و تاثیرپذیر است.
خسروی تصریح كرد: ایران سال هاست در ایفلا حضور دارد و در بعضی كمیته های آن هم در زمره كشورهای تاثیر گذار بوده و در تصمیمات جهانی این سازمان هم تاثیر گذار بوده است.
وی در مورد همكاری های ایران و مالزی و كشورهای جنوب شرق آسیا در حوزه مراودات كتاب اظهار داشت: همكاری پویایی در حوزه تبادل كتاب دراین حوزه وجود ندارد كه عموما به علت مساله زبان بوده اما درصدد افزایش معاضدت ها دراین زمینه هستیم.
نفیسه احمد رئیس كتابخانه ملی ایران درابتدای سال جاری از ایران و كتابخانه ملی ایران دیدار نمود.
فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات كتابداری (IFLA)‏ ارگانی مستقل، بین المللی، غیردولتی و غیرانتفاعی است كه بیش از90سال پیش با هدف پیشبرد و توسعه كیفیت خدمات كتابخانه ها و مراكز اطلاع رسانی در سراسر جهان بوجود آمد و الان یك هزار و 400 كتابخانه از 140كشور، عضو این نهاد هستند.
این فدراسیون هر سال اجلاس بین المللی خویش را در یكی از كشورهای عضو برگزار می كند
كه در اجلاس ایفلا 2018 مالزی، علاوه برایران، سه هزار و 370 هیات نمایندگی از 111 كشور جهان شركت كردند.
هشتاد و چهارمین اجلاس سالانه فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات كتابداری' ایفلا 2018' با حضور نمایندگان سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران روز شنبه در كوالالامپور شروع به كار كرد.
آساق **1599 **1663**


1397/06/05
14:38:28
5.0 / 5
4778
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , فناوری , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر