ارتباط صنعت و دانشگاه مولفه مهم پیشرفت كشور است

ارتباط صنعت و دانشگاه مولفه مهم پیشرفت كشور است كنكور هنر: اراك - نماینده ولی فقیه در استان مركزی اظهار داشت: ارتباط صنعت و دانشگاه و بهره گیری از ظرفیت های داخلی مهمترین مولفه توسعه و پیشرفت كشور است.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی روز یكشنبه در همایش تقدیر از مهندسان فناور برتر استان مركزی در دانشگاه اراك اضافه كرد: تربیت دانش آموختگان دانشگاهی بر مبنای نیازهای روز جامعه و صنایع، انتقال دستاوردهای دانشگاهی به صنایع و بهره گیری از ظرفت صنایع در جهت تحقیق و پژوهش در واحدهای علمی، كلید پیشرفت كشور است.
وی تربیت نیروی كار آمد، لایق، دلسوز و با انگیزه را همچون عوامل توسعه صنایع، تولید اشتغال دانست و ادامه داد: مسئولان و نخبگان علمی ایران اسلامی باید با همت و فداكاری و تربیت نیروهای كارآمد زمینه پیشرفت و توسعه كشور را در همه زمینه ها همچون آی تی فراهم نمایند.
نماینده ولی فقیه در استان مركزی بیان كرد: امروز به بركت انقلاب اسلامی فرصتی برای تحقیق و توسعه در كشور فراهم گشته است كه باید از این فرصت در جهت تعالی و پیشرفت بهره گیری شود.
استاندار مركزی هم در این نشست اظهار داشت: ایران اسلامی جز چهار كشور نخست تربیت كننده مهندس در حوزه های مختلف بوده و از ظرفیت ها و استعدادهای فراوانی در حوزه های مختلف آی تی، صنایع و كشاورزی برخوردار می باشد كه با بهره گیری از این ظرفیت ها می تواند در خیلی از علوم دنیا سرآمد باشد.
سید علی آقازاده اضافه كرد: با مدیریت صحیح و بهره گیری از این ظرفیت ها در حوزه های مختلف صنعتی و كشاورزی می توان كشور را به یكی از قطب های صادركننده علوم و تجهیزات علمی تبدیل و زمینه درآمدهای اقتصادی و پیشرفت را فراهم نمود.
وی اظهار داشت: بعضی از مشكلات موجود در جامعه تنها مربوط به عوامل خارجی نبوده و ناهماهنگی دستگاه ها در بعضی زمینه ها مشكلاتی را به همراه دارد كه نیاز است با هماهنگی هرچه بیشتر زمینه رفع این مشكلات فراهم گردد.
استاندار مركزی اظهار داشت: دستگاه های مختلف باید با هماهنگی هرچه بیشتر با یكدیگر زمینه رشد و پیشرفت كشور، رفع مشكلات جامعه و تولید اشتغال برای جوانان را فراهم نمایند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی هم اظهار داشت: این استان سال 94 در حوزه تحقیق، توسعه و فن آوری رتبه بیست و هشتم را در كشور به خود اختصاص داده بود كه این رتبه در سال 95 با 25 پله افزایش به رتبه سوم كشور ارتقا یافت و سال قبل توانست رتبه نخست را در سطح كشور به دست آورد.
محمدرضا حاجی پور اضافه كرد: در سال های اخیر در جهت افزایش تحقیق و پژوهش در واحدهای تولیدی و صنعتی استان مركزی، آموزش هایی در این راستا برگزار و 110 مدیر با روش های تحقیق و پژوهش آشنا شدند.
وی ارتقای فن آوری، تخقیق و پژوهش در استان را از برنامه های اولویت دار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی عنوان نمود و ادامه داد: سال قبل یك هزار و 400 نفر ساعت آموزش در حوزه تولید شركت های دانش بنیان در استان برگزار گردید.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی اظهار داشت: برگزاری این آموزش ها تولید 74 شركت دانش بنیان را به همراه داشت و رتبه استان در این حوزه از رتبه هفت در سال 95 با 2 پله افزایش به رتبه پنج ارتقا یافت.
حاجی پور یاد آور شد: سال گذشته یك میلیارد دلار كالا از واحدهای تولیدی این استان به خارج از كشور صادر شد كه در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از كالای ایرانی، صادرات یك میلیارد و 500 میلیون دلار كالا هدفگذاری شده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان مركزی تربیت مهندسان كارآمد را عامل اصلی توسعه كشور دانست و اظهار داشت: تربیت مهندسان باید بر مبنای نیاز صنایع و جامعه انجام گیرد.
منوچهر توسطی اضافه كرد: اكنون تربیت مهندسان بر مبنای بر اساس نیاز صنایع نبوده و این مهم سبب شده است كه دانش آموختگان دانشگاهی راهی برای ورود به بازار كار و محیط صنایع نداشته باشند.
وی ادامه داد: ارتباط صنعت و دانشگاه یكی از نیازهای ضروری برای پیشرفت و توسعه كشور بوده و نیاز است این واحدها این مهم را در دستور كار خود قرار دهند.
در این نشست تفاهم نامه چهارجانبه در حوزه های مختلف علمی، آموزشی و پژوهشی ما بین سازمان صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه پیام نور، انجمن تحقیق و توسعه و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان مركزی منعقد شد.
همچنین در این همایش قرارداد آموزشی میان دانشگاه اراك و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی و قرارداد پژوهشی بین دانشگاه اراك و پالایشگاه شازند منعقد شد.
استان مركزی بعنوان چهارمین قطب صنعت كشورر بیش از 2 هزار و 900 واحد صنعتی كوچك و بزرگ دارد.
1955/3075


1397/02/17
13:08:15
5.0 / 5
4885
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر