فرقانی: اقتضای انحصار صوت و تصویر برای صدا و سیما وجود ندارد

فرقانی: اقتضای انحصار صوت و تصویر برای صدا و سیما وجود ندارد كنكور هنر: تهران- رئیس دانشكده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: واگذاری حق انحصار مجوز صوت و تصویر فراگیر سبب تفسیر تنگ نظرانه از قانون توسط صدا و سیما خواهد شد و از نظر مصالح عمومی هم اقتضای كاری برای این انحصار وجود ندارد.


محمد مهدی فرقانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار نمود: در تمام بحث ها و گفتگوهای كارشناسی در تمام سالها و ادوار گذشته كارشناسان از انحصاری بودن رسانه رادیو، تلویزیون یا صدا و سیما انتقاد كرده اند.
وی اضافه كرد: اینكه یك شبكه رادیویی و تلویزیونی بدون هیچ رقیبی در بخشهای غیردولتی و خصوصی داشته باشیم به بهانه اینكه سبب ارتقای محتوا و كیفیت برنامه ها و تنوع بیشتر در محتوا بشود، راه درستی نیست.
فرقانی اظهار داشت: این طرح به انحصاری شدن بیشتر رادیو و تلویزیون و محروم شدن بخش های مختلف جامعه از در اختیار داشتن شبكه های تولید و پخش صوت و تصویر می گردد.
وی اضافه كرد: در شرایطی كه در عصر مولتی مدیا و چندرسانه ای ها به سر می بریم و فضای مجازی به صورت كلی در همه جای جهان انحصار صوت و تصویر را شكسته است این طرح، روزآمد و آینده نگرانه نیست و نگاه به گذشته دارد.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی اضافه كرد: این در حالیست كه هر چه این قید و بندها بیشتر باشد، قانون شكنی و نادیده گرفتن قانون هم در فضای مجازی بیشتر خواهد شد.
فرقانی تصریح كرد: عملا فضای مجازی امكان انتشار صوت و تصویر را برای آحاد شهروندان در همه جای جهان فراهم نموده و این در واقع نوعی پیشبرد حق دسترسی همگانی به اطلاعات و آگاهی به حساب می آید.
این صاحبنظر علوم ارتباطات ادامه داد: ازاین رو اگر دوباره انحصار صدور مجوز پخش صوت و تصویر را به صدا و سیما بدهند با هدف اینكه این سازمان رقیبی نداشته باشد، تفسیر تنگ نظرانه ای از قانون خواهد نمود و صدا و سیما عملا و كماكان انحصار صوت و تصویر را برای خودش حفظ می نماید و ازاین رو بخش های دیگر جامعه از این حق محروم می شوند.
وی اظهار داشت: ازاین رو هم از جهت كارشناسی و از هم از نظر مصالح عمومی به نظر می رسد اقتضای كاری برای این انحصار وجود نداشته باشد و باید مجموعه منافع ملی در نظر گرفته شود.
فرقانی ادامه داد: این شرایط در حالیست كه یك وزارتخانه رسمی هم داریم كه متولی امور مربوط به فضای مجازی، فركانس ها و مقررات رادیویی است و اجرای این طرح عملا به مفهوم واگذاری اختیارات یك نهاد قانونی به یك رسانه و قابل خدشه و نقد است.
وی تصریح كرد: حق عموم است كه بتوانند از مجاری دلخواه و قانونی برای ارتباط، ارسال و دریافت اطلاعات كه شامل تصویر هم هست استفاده كنند و واگذاری این حق به صدا و سیما عملا حق دسترسی همگانی را مخدوش خواهد نمود و اختیارات یك نهاد قانونی را زیر سوال خواهد برد.
اخیرا دبیر كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعلام نمود كه پخش فراگیر برنامه های رادیویی یا تلویزیونی در داخل و خارج از كشور در انحصار سازمان صدا و سیما است و مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات رادیویی و تلویزیونی فراگیر و نظارت بر آن، منحصرا بر عهده سازمان صدا و سیما است و هرگونه ارائه خدمات نوین پخش فراگیر رادیویی و تلویزیونی الزاما بر بستر شبكه ملی اطلاعات منحصر و محدود می گردد.
این مساله واكنش هایی به دنبال داشت همچون محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یكشنبه گذشته در توییتی اعلام نمود كه تصویب قانون اختیارات صوت و تصویر فراگیر برای صدا و سیما بدون ذكر تعریف دقیقی از مصادیق صوت و تصویر فراگیر، مانع بزرگی در تحقق لایه های خدمات و محتوای شبكه ملی اطلاعات است.
صدا و سیما اعتقاد دارد به علت آنكه پخش تلویزیونی (برادكست) برپایه قانون اساسی به صورت انحصاری در اختیار این سازمان است، در فضای مجازی (برادبند) هم باید این ظرفیت برای آنها فراهم باشد؛ همینطور مدعی اند هرگونه پخش صوتی و تصویری در فضای مجازی باید تحت مدیریت و تحت نظارت و مقررات این سازمان صورت گیرد.
در ادامه این واكنش ها، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم روز چهارشنبه گذشته (پنجم اردیبهشت) انحصار حق پخش رادیو و تلویزیون برای صداوسیما را خلاف سیاستهای عمومی نظام و دولت در زمینه پشتیبانی از فعالان بخش خصوصی، تولید محتوای بومی و پشتیبانی از جوانان فعال در فضای مجازی خواند.
محمد سلطانی فر، این كار را نیازمند تعیین مصادیق و مدل اقتصادی تعریف شده، دانست و اضافه كرد: تولید این انحصار همینطور با مأموریت های شورای عالی فضای مجازی بعنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیری و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی در حوزه فضای مجازی و سیاست های كلی نظام در خصوص عقب نشینی دولت و دستگاه های حاكمیتی در تصدی گری و واگذاری امور مختلف به مردم، تشكل های مردمی و صنفی، مغایرت دارد.
فراهنگ**3009**1055


1397/02/09
23:54:06
5.0 / 5
4401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر