اخبار كوتاه از دانشگاه ها؛

افتتاح مركز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی خیام در اسپانیا

افتتاح مركز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی خیام در اسپانیا كنكور هنر: تهران- مركز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام»، به همت دانشگاه علامه طباطبائی راه اندازی شد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این مراسم با حضور حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، سفیر ایران در اسپانیا و جمعی از مسئولان اسپانیایی برگزار گردید و رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، در ضمن ان تصریح كرد: این اولین مركز آموزش زبان فارسی است كه در یكی از دانشگاه های اسپانیا دایر می گردد و دانشگاه علامه طباطبایی بعنوان هماهنگ كننده روابط دانشگاهی ایران و اسپانیا با این اقدام، گام بلندی برای گسترش فرهنگ ایرانی و آموزش زبان فارسی در دانشگاه اسپانیا برداشته است.
سلیمی اضافه كرد: به رغم ارتباط فرهنگی نزدیك دو كشور ایران و اسپانیا، روابط دانشگاهی دو كشور هنوز به حد مطلوب نرسیده است و كرسی های زبان فارسی در دانشگاه اسپانیایی رونق چندانی ندارند و اغلب واحدهای زبان فارسی، حتی در ذیل دپارتمان های زبان عربی تدریس می شوند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تصریح كرد: گامی كه اكنون برداشته شد، به شكلی جایگاه متفاوت و متمایز برای زبان و فرهنگ فارسی در دانشگاه های اسپانیا به وجود می آورد و امیدواریم كه در صورت موفق شدن این حركت، بتوانیم با همكاری دانشگاه های دیگر ایران و اسپانیا، كرسی ها و مراكز زبان فارسی را در دانشگاه های اسپانیایی گسترش دهیم.
بر پایه این گزارش، دانشگاه علامه طباطبایی از دو سال پیش مذاكراتی را با دانشگاه نبریخای مادرید شروع كرده بود كه سرانجام به دنبال تفاهم نامه ای كه در تاریخ 16 آوریل (دوشنبه 27 فروردین ماه 97) میان دو دانشگاه به امضا رسید، مركز آموزش زبان فارسی خیام در مادرید راه اندازی شد.
گفتنی است در مراسم افتتاحیه این مركز علاوه بر مسئولان دو دانشگاه، سفیر ایران و استادان دانشگاه های كمپلوتنسه، اتونوما و كارلوس سوم هم حضور داشتند.

** توقف فعالیت كانال تلگرامی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها
فعالیت كانال تلگرامی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها متوقف می گردد.
روابط عمومی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها اعلام نمود: باعنایت به سیاست های كلان نظام در پشتیبانی از پیام رسان های داخلی و رفع انحصار از پیام رسان های غیر ایرانی، خصوصا پیام رسان تلگرام و هم تشویق نخبگان دانشگاهی در فعالیت هر چه بهتر و مؤثرتر در این حوزه، از این پس اخبار فعالیت های فرهنگی، عقیدتی، آموزشی و سیاسی دانشگاه ها و دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در تلگرام منتشر نخواهد شد.
مخاطبان می توانند اخبار فعالیت های دانشگاهی این نهاد را در پیام رسان های داخلی همچون سروش، ایتا و آی گپ دنبال كنند.

** مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران برگزار می شود
هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در بخش دانشگاهی در دانشگاه صنعتی امیركبیر برگزار می گردد.
به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا از دانشگاه صنعتی امیركبیر، مهدی ورسه ای از شروع ثبت نام هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در مرحله مقدماتی در دانشگاه صنعتی امیركبیر اطلاع داد.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیركبیر اضافه كرد: مسابقات ملی مناظره با شعار «مناظره فرصتی برای یادگیری» گامی مؤثر در پیاده سازی فرهنگ گفتگوی سازنده، نقد آرای مخالف در فضایی امن و گسترش كرسی های آزاد اندیشی در بین دانشجویان بعنوان خط مقدم مطالبه گری در مسائل مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی می باشد.
ورسه ای ادامه داد: از این رو، دومین دوره مسابقات مناظره در دانشگاه امیركبیر كه در جهت هفتمین دوره این مسابقات در سطح كشور است به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی امیركبیر و با همكاری اداره كل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه امیركبیر در اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شود كه ثبت نام آن هم اكنون شروع شده و نهایتا تا هفته اول اردیبهشت ماه ادامه خواهد یافت.
ورسه ای با اشاره به سابقه میزبانی این واحد از فینال چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران دردانشگاه امیركبیر در سال ۱۳۹۴ تصریح كرد: به همه اعضای تیم های حاضر، گواهی شركت در مسابقات و به تیم های برتر جوایز نفیسی اهدا و نهایتا تیم قهرمان جواز حضور در مسابقات منطقه ای مناظره را بعنوان نماینده دانشگاه صنعتی امیركبیر كسب خواهد نمود.

** علیرضا عشوری به سمت رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران منصوب شد
دكتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه با صدور حكمی، علیرضا عشوری را به سمت «رئیس سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ایران» منصوب نمود.
به گزارش وزارت علوم، در بخشی از این حكم انتصاب خطاب به عشوری آمده است: سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از مجموعه های پر افتخار كشور است كه از سال های آغازین انقلاب شكوهمند اسلامی نقش مهمی را در توسعه پژوهش های كاربردی در كشور ایفا نموده است. در شرایط حاضر، از جنابعالی انتظار می رود ضمن تحقق بخشیدن به ماموریت های مندرج در اساسنامه سازمان، برای كسب جایگاه سازمان پیشتاز كشور در عرصه فناوری و نوآوری به نحو بایسته برنامه ریزی كنید.
سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در تقویت نظام نوآوری كشور، تولید توانمندی برای تبدیل پژوهش های پایه به فناوری های كلیدی، تجاری سازی و توسعه ثروت ملی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. بدین منظور بازسازی و توسعه نیروی انسانی پژوهشگر با انگیزه و شاداب، تولید نظام مالی و اداری پویا و چابك، و توسعه فضای كارگروهی از اهم وظایف است.
سازمان مذكور باید بازوی قدرتمند كشور برای آینده پژوهی علم و فناوری و اجرای طرح های مهم و راهبردی كشور باشد. به همین دلیل، ضمن هماهنگی با معاونت پژوهش و فناوری، تعامل سازنده با دیگر نهادهای علم و فناوری و دستگاه های اجرایی و همینطور همكاری و مشاركت با دانشگاه ها و پارك های علم و فناوری در سرلوحه امور قرار دارد.

** حسن وكیلیان به سمت 'مدیركل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات' منصوب شد
حسین سیمایی صراف، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حكمی، حسن وكیلیان، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی را به سمت « مدیركل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات » منصوب نمود.
علمی**9187**2017


1397/02/01
13:10:11
5.0 / 5
4367
تگهای خبر: اجرا , پژوهش , ثبت نام , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر