استاندار مركزی:

ظرفیت دانشجویی استان مركزی از میانگین كشوری سه برابر كمتر است

ظرفیت دانشجویی استان مركزی از میانگین كشوری سه برابر كمتر است كنكور هنر: اراك - استاندار مركزی اظهار داشت: ظرفیت دانشجویی این استان در مقایسه با شاخص كشوری، سه برابر پایین تر است كه علت یابی این نقیصه باید در دستور كار مسئولان قرار گیرد.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایرنا، سیدعلی آقازاده روز چهارشنبه در سیزدهمین شورای عالی روسای دانشگاه های استان مركزی اضافه كرد: شمار دانشجویان استان از 130 هزار نفر به 70 هزار نفر كاهش یافته كه این كاهش، نیازمند واكاوی كارشناسانه است.
وی اظهار نمود: آمار دانشجویان استان مركزی در طول 6 سال اخیر، 40 درصد كاهش یافته است درحالی این كاهش در میانگین كشوری، حدود 10 درصد بوده است.
استاندار مركزی اظهار داشت: بیشترین ظرفیت خالی دانشگاهی موجود مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی است و این مقوله سبب شده تا این مركز آموزش عالی دچار زیان مالی شود.
آقازاده اضافه كرد: روسای دانشگاه های استان مركزی باید برای جبران ظرفیت خالی واحدهای آموزشی خود، تمهیدات لازم را بیاندیشند و با ثروت آفرینی علمی و پژوهشی در دانشگاه ها رونق تولید كنند.
استاندار مركزی اظهار داشت: متولیان حوزه علمی و مراكز دانشگاهی باید برای جلوگیری از كاهش جمعیت دانشگاهی برنامه مدونی اتخاذ كنند و در این خصوص وظیفه متولیان دانشگاه آزاد اسلامی سنگین تر است.
آقازاده اضافه كرد: سپردن ظرفیت خالی دانشگاه ها به شركت های دانش بنیان می تواند بخشی از مشكلات را رفع كند زیرا این شركت ها به حمایت علمی و پشتیبانی نیاز دارند.
وی اظهار نمود: ده ها میلیارد ریال از بودجه كشور بابت كمك به تهیه جزوات دانشگاهی و رساله های تحصیلی هزینه شده اما بررسی ها نشان داده است كه از رساله ها در تحقیقات علمی و پژوهشی كمتر استفاده می گردد.
وی بیان كرد: باید از رتبه علمی ایران اسلامی در دنیا در جهت تولید ثروت و رونق اقتصادی استفاده گردد.
استاندار مركزی اظهار داشت: برخی مشكلات بوجود آمده در دانشگاه تفرش به اختیارات مدیریتی دانشگاه باز می گردد و باید برای رفع موانع پیش رو؛ كار كارشناسی صورت گیرد.
آقازاده در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: مشكلات بیمارستان حضرت فاطمه (س) در ساوه هم باید بررسی و رفع گردد.
وی اظهار نمود: حداكثر پنج تا 10 درصد تخت های بستری این بیمارستان در طول 6 تا 7 سال فعالیت، استفاده می شد و غیرفعال شدن آن در فرآیند خدمات رسانی به شهروندان ساوجی در مقطع كنونی، مشكلی تولید نمی كند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مركزی هم اظهار داشت: بهره گیری دانشجویان استان مركزی از خوابگاه ها 38 درصد كاهش یافته است.
فتح الله حقیقی اضافه كرد: كیفیت نداشتن و نبود امكانات در خوابگاه ها باید مورد بررسی قرار گیرد تا با رفع معایب جذابیت و استقبال از خوابگاه ها افزایش پیدا كند.
وی اظهار نمود: رقابت علمی در دنیا بر 12 شاخص مبتنی است كه یكی از این شاخص ها پژوهش و 11 ركن دیگر زیر مجموعه فرآیند نوآوری و فناوری را شامل می گردد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مركزی اظهار داشت: باید كارگروه اجتماعی در استان تشكیل و موانع تحقق پژوهش محوری در قالب فرصت و تهدید به زبان آماری احصا و مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
وی اظهار داشت: دفتر اجتماعی استانداری مركزی می تواند در این مقوله همكاری ارزشمندی داشته باشد.
مدیركل دفتر اجتماعی استانداری مركزی هم اظهار داشت: نظام آموزش عالی در دنیا به سمت دانشگاه های نسل سوم و كارآفرین در حركت است اما تولید اشتغال پس از فارغ التحصیلی در مراكز دانشگاهی كشور، چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.
غلامرضا فتح آبادی اضافه كرد: هشت هزار دانشجو حسابداری با فراوانی 70 درصد بومی، ساكن استان مركزی هستند.
وی اظهار نمود: میانگین كشوری كاهش جمعیت دانشجویی، 11 و 2 دهم درصد است در حالیكه این شاخص در استان مركزی 14 درصد است.
مدیركل دفتر امور اجتماعی استانداری مركزی اظهار داشت: افت كیفیت علمی و خوابگاهی در آموزش عالی سبب شده تا ظرفیت برخی واحدهای آموزشی در این استان كاهش پیدا كند.
فتح آبادی اضافه كرد: 77 هزار دانشجو در 74 مركز آموزش عالی شامل 15 مركز دولتی، 13 مركز پیام نور، 19 مركز علمی و كاربردی، 19 دانشگاه آزاد اسلامی و هشت موسسه غیرانتفاعی در استان مركزی به تحصیل اشتغال دارند.
وی اظهار نمود: از جمعیت 77 هزار نفری دانشجویان استان مركزی، 72 درصد بومی و 28 درصد معادل 21 هزار و 564 هزار نفر غیربومی هستند.
وی بیان كرد: 44 درصد دانشجویان استان مركزی را دختران و 56 درصد معادل 43 هزار و 463 را دانشجویان پسر تشكیل می دهند.
فتح آبادی اضافه كرد: نسبت دانشجو به استاد در استان مركزی 11 به یك است و هفت هزار و 217 استاد با فراوانی 25 درصد هیات علمی در مراكز دانشگاهی استان مركزی به تدریس اشتغال دارند.
وی اظهار نمود: 402 هزار و 702 مترمربع زیربنای فضای آموزش عالی استان مركزی است كه طبق سرانه به ازای هر دانشجو چهار مترمبع فضای آموزشی وجود دارد.
وی بیان كرد: هفت هزار و 242 دانشجو در 71 خوابگاه دانشجویی استان ساكن هستند كه نسبت به سال قبل هفت درصد رشد داشته است.
77 هزار دانشجو در استان مركزی در 74 مركز آموزش عالی به تحصیل اشتغال دارند.
6991/3075


1396/12/24
18:03:45
5.0 / 5
4683
تگهای خبر: پژوهش , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر