معاون وزیر آموزش و پرورش تاكید كرد

لزوم به روزآوری روش های سوادآموزی

لزوم به روزآوری روش های سوادآموزی به گزارش کنکور هنر، کرمان معاون وزیر آموزش وپرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار داشت: جا دارد این مسئله را به روزآوری نماییم چه در تعریف سواد یا در روش ها که البته به مدلول اتمام ماموریت اول نهضت و گذر از بیسوادی پایه نیست.


علیرضا عبدی امروز هشتم خردادماه در جلسه تبیین نخستین رویداد "رهیافت های نوین سوادآموزی در زیست بوم جدید" در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: آموزش و تعلیم و تربیت در جهان امروز تغییرات بسیار گسترده ای را به لحاظ اجتماعی درک می کند و طبیعتا این تغییرات سریع مطالبات آموزشی مضاعفی در سطح اجتماع مطالبه می کند.
وی با اعلان اینکه نهضت سوادآموزی در سال ۱۳۵۸ که تاسیس شد، آن زمان در بازه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال تقریباً ۴۷ درصد باسواد داشتیم، اضافه کرد: هم اکنون وضعیت باسوادی در کشور قابل قبول است و به ۹۷.۱ درصد رسیده و از طرف دیگر جمعیت کشور دو برابر نسبت به سال ۵۸ است.
عبدی اشاره کرد: کشور بار دیگری به نام اتباع دارد و نهضت سوادآموزی یک میلیون نفر از اتباع را در سالهای قبل با سواد کرده است.
معاون وزیر آموزش وپرورش اظهار داشت: فرمان امام (ره) درباره ی نهضت سوادآموزی یکی از متعالی ترین تفکر و نوآوری ها در عرصه آموزش و تعلیم و تربیت است و این پیام چشم انداز بسیار روشنی می دهد.
وی اظهار داشت: خواندن و نوشتن تعریفی بود که در زمان گذشته برای سواد تعریف می شد و مسائل مبتلابه آن مقطع زمانی را این رشد حل می کرد و پاسخگوی خیلی از مسائل آن مقطع بود اما امروز در تعریف چهارم سواد قرار داریم و به روزآوری تعاریف طبیعتا برمبنای اقتضائات روز جامعه اتفاق می افتد.
عبدی با اعلان اینکه اگر تحول علمی را با زیرساخت مردمی تجربه نکنیم، خیلی از مشکلات فعلی ادامه خواهد داشت، اشاره کرد: فضای مجازی و نداشتن سواد والدین نسبت به این فضا و اتفاقات پیرامونی، بحران ها و مسائل گاهی لاینحلی برای جوانان و نوجوانان ما رقم زد.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به پایین بودن اطلاعات خیلی از افراد در عرصه های مختلف عنوان کرد: دنیا دارد به سمت متاورس می رود، روش ها تغییر می کند اما در آموزش های همگانی ما فضا این نیست.
وی با اشاره به تاثیر شبکه ارتباطی اظهار داشت: ممکنست فردی در عرصه مالی سواد داشته و در عرصه ارتباطی نداشته باشد پس باید در تبادل اطلاعات به این سواد نائل شویم و این یک جریان جدید در دنیاست که باید به آن برسیم و امام (ره) این مسئله و جریان مردمی و حرکت همگانی را دیده و تاکید دارند هر کس بیسواد است باید یاد بگیرد.
عبدی بیان کرد: جا دارد این مسئله را به روزآوری نماییم چه در تعریف سواد یا در روش ها که البته به مدلول اتمام ماموریت اول نهضت و گذر از بیسوادی پایه نیست.
معاون وزیر آموزش وپرورش اظهار داشت: بیسوادیِ پایه همچنان در کشور وجود دارد و یکی از دلیلهای، عدم انسداد بیسوادی است. افراد بازمانده از تحصیل زیادی در کشور به دلیلهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داریم و آموزش وپرورش دارد بار بسیار زیادی را از جاهای دیگر متحمل می شود.
وی با اعلان اینکه باید مطالبه از جریان علوم تربیتی کشور در حوزه تعریف جدید سواد و فضای جدید دنیا اتفاق بیفتد، اشاره کرد: قسمتی از کار توسعه گفتمانی، بخشی تبلیغ و بخش دیگر حضور اساتید و اصحاب قلم و ایده پردازان در این مساله است.
عبدی با اشاره به این که رویداد رسا، یک جریان بین المللی است، اظهار داشت: باید بازتعریفی در افق ها و روش ها داشته و دست به دست هم داده و به این اتفاق که دولت دنبال تحول است، کمک نماییم. ضمن این که این توان را داریم به سرعت به نقاط مطلوبِ متصور است.
او در آخر اشاره کرد: کرمان به لحاظ علمی جایگاه ویژه ای در کشور دارد و دانشگاه باهنر جزء دانشگاه های برند کشور است و از این استان انتظار داریم.
منبع:

1402/03/08
14:09:24
5.0 / 5
248
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , دانشگاه , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر