نایب رئیس كمیسیون آموزش مجلس خبر داد

پیگیری اجرای فوق العاده ویژه برای فرهنگیان

پیگیری اجرای فوق العاده ویژه برای فرهنگیان به گزارش کنکور هنر، خوزستان نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی از پیگیری اجرای فوق العاده ویژه برای فرهنگیان اطلاع داد.سیدمحمد مولوی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در جهت احقاق حقوق فرهنگیان، نیروهای خدماتی و نیروهای اداری آموزش و پرورش در زمینه اعمال کامل فوق العاده ویژه در حکم حقوقی، بر مبنای ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه شکایتی تنظیم و تقدیم کمیسیون مربوطه شد.

فوق العاده ویژه چگونه برای کارمندان دیگر دستگاه ها اعمال شد؟

وی اضافه کرد: با تصویب قانون فوق العاده خاص کارمندان سازمان های پزشکی قانونی، انتقال خون (مصوبه اردیبهشت ۹۰) و همینطور تسری این قانون به کارمندان دامپزشکی کشور و سازمان زندان ها و اقدامات تامینی کشور (مصوب اسفند ۹۱) در مجلس های هشتم و نهم، حقوق پرداختی به کارکنان سازمان های مذکور به نحوی بی سابقه تا میزان بیشتر از سه برابر افزوده شد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر این اساس در همان دوره، مطالبات اینچنینی در دستگاههای دیگر دولتی بوجود آمد و در نتیجه، طرح های دیگری برای تسری فوق العاده خاص کارمندان سازمان های دیگر همچون سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، پزشکی قانونی و انتقال خون و... عنوان شد، اما در نهایت مسکوت ماند.

وی اظهار داشت: بر مبنای ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هرگاه حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس جمهور، وزیر یا مسؤلان دستگاههای زیرمجموعه آنان را اعلام نماید، مبحث بلافاصله از راه هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی ربط ارجاع داده می شود.

نماینده آبادان و اروند کنار در مجلس شورای اسلامی افزود: کارکنان خیلی از دستگاه ها از سقف ۵۰ درصد فوق العاده ویژه بهره مند شده اند ولی معلمان و کارکنان اداری آموزش و پرورش صرفا از ۲۱ تا ۲۷ درصد برخوردار می باشند. عدم پیشبینی سازوکار لازم برای برقراری عدالت در نظام پرداخت نیروهای خدماتی و کارکنان اداری آموزش و پرورش باید توسط نهادهای مربوطه رفع گردد.

ابهام در پرداخت فوق العاده ویژه

مولوی اظهار داشت: در پرداخت فوق العاده ویژه بر مبنای رتبه بندی ذکر شده در قانون مدیریت که طی مصوبات هیات وزیران در سال ۱۳۹۴و ۱۳۹۹ میزان آن تغییر کرده و در نهایت متناسب با رتبه به ۲۱ تا ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده است، ابهام وجود دارد. به این معنا که هر فرد به صورت هم زمان تابع دو نظام رتبه بندی است.

وی اضافه کرد: رتبه بندی اول همان رتبه بندی قانون مدیریت است که شامل رتبه های مقدماتی پایه، خبره ارشد و عالی است. میزان پرداختی مطابق این رتبه بندی از ۲۱ تا ۲۷ درصد فوق العاده ویژه است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی بیان نمود: رتبه بندی دوم هم قانون رتبه بندی است که الگوی پرداخت آن متفاوت می باشد. اگر هم بنا باشد رتبه بندی اول را از این به بعد نادیده بگیریم، کسانی که الان در رتبه های پایین تر قرار دارند از درصد کمتری از فوق العاده ویژه بهره مند می شوند. علاوه بر این که این مورد احتیاج به شفافیت دارد و لازم است مبلغ فوق العاده ویژه به میزان ۵۰ درصد برای معلمان اعمال شود.

وی ادامه داد: منوط کردن افزایش ۵.۱۷ درصد فوق العاده ویژه معلمان به ۶ ساعت تدریس موظف بیشتر در هفته نادرست است، در حالیکه برای کارکنان سایر دستگاه ها فوق العاده ویژه بدون افزایش ساعات کار تا سقف تعیین شده انجام شده است.

مولوی اظهار داشت: بدین سان خواهان اجرای قانون برای فرهنگیان هستیم. بر این اساس، کمیسیون حداکثر در مدت ۱۰ روز مبحث را رسیدگی می کند و در صورت وارد بودن، با اظهار نظر صریح گزارش خویش را از راه هیأت رئیسه به مجلس عرضه می دهد.
1402/03/01
13:43:10
5.0 / 5
287
تگهای خبر: آموزش , اجرا , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر