سر ابیها ستایش حضرت زهرا (س) در اهل تسنن

سر ابیها ستایش حضرت زهرا (س) در اهل تسنن کنکور هنر: قم کتاب «سِرِّ ابیها (شرح جامع گزیده اسمای حسنای حضرت زهرا (س)) برمبنای منابع اهل سنت» روانه بازار نشر شد.


کتاب «سِرِّ ابیها (شرح جامع گزیده اسمای حسنای حضرت زهرا (س)) برمبنای منابع اهل سنت» اثر محمد عرب صالحی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۳۸۴ صفحه منتشر گردید.
جامعیت فضایل حضرت فاطمه(س) در تفکر شیعی امری پذیرفته شده و روشن است. با اینحال در منابع اهل سنت نیز نشانه های آشکاری وجود دارد که فضایل آن حضرت را ستوده اند و بر آن تاکید داشته اند؛ بطوریکه گستره این فضایل همه عوالم هستی، حتی عوالم قبل از دنیا و خلقت نوریه حضرت زهرا (س) را در بر می گیرد.
اثر پیش رو برای اولین بار به تبیین و شرح اسمای حسنای حضرت با اتکا به منابع اهل سنت می پردازد؛ سامان این کتاب چنان است که هر کدام از اسمای حسنای حضرت زهرا (س) و توضیحات مربوط به آن، تشکیل دهنده فصلی از فصول ده گانه کتاب است. که این اسامی عبارتند از: فاطمه، بتول، حانیه، راضیه، مرضیه، مبارکه، طاهره، منصوره، صدیقه، شهیده.
تعدادی از مباحث این اثر عبارتند از: وجه تسمیه حضرت زهرا (س) به اسامی ذکر شده در این اثر، جلوه هایی از محبت و علاقه لایتناهی میان رسول خدا (ص) و فاطمه زهرا (س) و امیرالمؤمنین (ع) و فرزندانشان (ع)، شفقت فاطمه زهرا (س) در مورد امت اسلامی، فاطمه زهرا(س) از چه کسانی خشمگین بودند؟ و دلیل این نارضایتی، ادله مرضبه بودن فاطمه زهرا(س)، ادله عصمت حضرت زهرا(س)، احراق بیت فاطمه(س).
برشی از اثر
وجه تسمیه حضرت زهرا(س) به «فاطمه»
در وجه نام گذاری حضرت زهرا (س) به «فاطمه» بیش از همه بر این مطلب تاکید شده است که فاطمه زهرا (س) با آتش جهنم هیچ و سنخیتی ندارد. در روایات گوناگون از پیامبر اکرم (س) نقل شده است: «انما سمیت فاطمه، فاطمه لان الله فطمها و محبیها عن النار؛ همانا فاطمه را فاطمه نامیدند، برای اینکه خداوند، او و دوست دارانش را از آتش جدا کرده است».
در بعضی روایات بجای «محبیها» کلمه «ذریتها» یا «ولدها» آمده است و در بعضی دیگر، حضرت خطاب به دخترش فاطمه (س) می فرماید: «ان الله غیر معذبک و لاولدک؛ همانا خداوند، تو و فرزندانت را عذاب نخواهد کرد».
محب الدین طبری از قول امیرالمؤمنین (ع) نقل فرمود: پیامبر خدا (ص) خطاب به دخترشان فاطمه فرمود: یا فاطمه! تدرین لما سمیت فاطمه؟ می دانی چرا فاطمه نامیده شده ای؟ امیرالمؤمنین (ع) که مشتاق شنیدن پاسخ بود، عرض کرد: یا رسول خدا! چرا دخترتان به این اسم نامیده شده اند؟ فرمود: برای اینکه خداوند متعال، او و فرزندانش را در روز قیامت از آتش جهنم بریده و جدا کرده است؟
علاقه مندان برای بهره مندی از تخفیف ۱۰ درصدی خرید این کتاب می توانند به سایت مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.
منبع:

1401/10/08
14:29:12
5.0 / 5
261
تگهای خبر: سایت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر