رونمایی از پوستر جشنواره فیلم کوتاه تهران

رونمایی از پوستر جشنواره فیلم کوتاه تهران کنکور هنر: پوستر سی ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران با حضور تعدادی از هنرمندان، دبیر و مدیران این رویداد رونمایی اجرا شد.به گزارش کنکور هنر به نقل از ستاد خبری سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، آیین رونمایی از پوستر سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران دوشنبه ۲۱ شهریور همزمان با روز ملی سینما در پردیس سینمایی چارسو اجرا شد.
در ابتدای این مراسم موشن پوستر سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران نمایش داده شد. در ادامه محیا ساعدی مجری مراسم از مهدی آذرپندار دبیر جشنواره، پرویز صمدی مقدم مولف و مدرس سینما و از دبیران اسبق جشنواره، فریدون جیرانی نویسنده و کارگردان و دانیال رحیمی کاشانی طراح پوستر دوره سی و نهم جشنواره دعوت به حضور کرد و رونمایی پوستر صورت گرفت.
رحیمی کاشانی طراح پوستر جشنواره اظهار داشت: روز ملی سینما را به همه شما تبریک می گویم و امیدوار هستم از این روزها که به سینما مربوط می شود، در تقویم ما بیشتر شود. از دبیر و دوستان شورای برگزاری جشنواره بابت اعتماد به ما و مجموعه مان تشکر می کنم، موجب افتخار است که پوستر این دوره از جشنواره را طراحی نموده ایم.
وی اضافه کرد: از ابتدا فهمیدیم پروژه سختی در پیش داریم و دغدغه ژانر در سینمای کوتاه دغدغه ما در طراحی پوستر نیز بود اما انعکاس صحیح این مساله در پوستر چالشی جدی بود. از همشهری های کاشانی خود مانند استاد حسین امانت که طراح برج آزادی تهران هم بوده اند، نیز در طراحی پوستر کمک گرفتیم و معتقد بودیم اگر برای جشنواره فیلم تهران کار می نماییم، حتما باید المانی از این شهر نیز وجود داشته باشد. رنگ هایی که در این پوستر استفاده شد رنگ سبز ایرانی و نارنجی ایرانی و دو رنگ دیگر آبی تیره و قرمز ایرانی بود که در پوستر بارز است و این رنگ در جهان به نام ایران ثبت شده است.
وی مطرح کرد: از علی معصومی که در کنار من کار طراحی پوستر را انجام داد نیز تشکر می کنم و امیدوار هستم سینمای ما و حال و احوال زندگی اهالی آن با رونق گره خورده باشد.
در بخش دیگری از این مراسم پرویز صمدی مقدم بیان کرد: باورم نمی گردد سی ونهمین جشنواره را می بینم. چیزی را که من می بینم، شما نمی بینید. این جشنواره یعنی فرزندی سی و نه ساله برای ما. وقتی سینما را شروع کردم چیزی به نام جشنواره فیلم کوتاه نبود تنها چیزی به نام فیلم ۸ میلی متری بود. همه از ما می پرسیدند با فیلم ۸ چه می کنید.
وی افزود: دو سوم مردم ما در آن دوران هنوز سینما نرفته بودند و نمی دانستند سینما چیست. خاطراتم را در چند کتاب درباره ی چگونگی برگزار شدن این جشنواره نوشته ام و از شما می خواهم مطالعه کنید. ۴ سال در تلویزیون مدیر واحد فیلم های خارجی بودم و شما این فیلم ها را در دوران کودکی می دیدید.
صمدی مقدم مطرح کرد: در سال ۶۵ وقتی از تلویزیون بیرون آمدم، صحبت هایم را چاپ کردم. من برای فیلمسازی به این انجمن رفته بودم و گروهی فیلمساز بودیم، بچه هایی که مشهور شدند و در جشنواره های خارجی جایزه گرفتند. به من گفته شد می خواهیم جشنواره و انجمن سینمای جوانان ایران را راه بیاندازیم. می خواستم فیلم بسازم همانطور که بقیه ساختند. با خود گفتم من ۲ هزار نفر می شوم! وقتی به آنجا رفتیم حتی اتاق و صندلی نداشتیم. اساسنامه جشنواره را نوشتیم، تصویب کردیم و به ما گفته شد در تمام ایران باید این جشنواره را برگزار کرد. آن زمان تلفن نداشتیم و باید در مخابرات قلهک می نشستیم تا با شهرستان ها صحبت نماییم. زمان جشنواره ۶ تا ۱۲ فروردین بود و تا ۱۵ اسفند باید ۴۰۰، ۵۰۰ نفر شامل داوران، شرکت کنندگان را دعوت می کردیم. قبل از عید چاپخانه ها تعطیل می شد و هماهنگی وجود نداشت اما به هر مصیبتی بود جشنواره را برگزار می کردیم و به این جشنواره سروسامان دادیم. برگ سبز انجمن از میان ۱۶۰ طرح انتخاب گردید و به این نتیجه رسیدیم این برگ به عنوان نماد جشنواره مناسب می باشد. این برگ ۳۹ سال عمر دارد.
وی در ادامه اظهار داشت: امیدوار هستم جشنواره فیلم کوتاه تهران سالهای سال عمر کند و شما از آن بهره ببرید و ما هم نتیجه آنرا ببینیم.
مهدی آذرپندار دبیر جشنواره نیز در مراسم رونمایی از پوستر سی و نهمین دوره این رویداد اظهار داشت: خوشحالیم که این پوستر در روز ملی سینما و در کنار همراهان همیشه و مخاطبان انجمن رونمایی شده است. همین طور موجب خوشی است که یکی از جوانان دوره دیده در انجمن سینمای جوانان ایران پوستر دوره سی و نهم را طراحی نموده است. ما معتقدیم در تمامی حوزه ها می توان از جوانان و اعضای خانواده انجمن سینمای جوانان ایران کمک گرفت.
وی اضافه کرد: رنگین کمانی از رنگ ها را که در پوستر شاهد آن هستیم، باتوجه به تنوع اقلیمی و بومی ما طراحی شده و همیشه نکته مهمی که در ذهن ما وجود داشته اهمیت ارتباط عمیق پوستر جشنواره با طرح ها و الگوهای ایرانی و اصیل ما بوده، این رنگ ها بیان کننده تنوع نگاه ها و ژانرها است که در این دوره از جشنواره رویکرد ویژه ای نسبت به آن وجود دارد و امیدواریم این اتفاق به درستی رخ دهد و بتوانیم شاهد آثار متنوعی در جشنواره باشیم.
آذرپندار در آخر اظهار داشت: به امید برگزاری یک جشنواره استاندارد و در راستای پشتیبانی از ژانرهای مختلف و همین طور نمایش آثار خوب و با کیفیت. امیدوار هستم تمامی شما عزیزان حاضر را در این دوره از جشنواره را نیز در کنار خود داشته باشیم.
سی ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۱ انجام می شود.


منبع:

1401/06/22
10:04:09
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر