رئیس سازمان سینمایی مطرح كرد؛

حمایت ارشاد از تولید فیلم های ارزان

حمایت ارشاد از تولید فیلم های ارزان کنکور هنر: رییس سازمان سینمایی کشوردر دیدار با استاندار چهارمحال و بختیاری ضمن ارائه گزارشی از کارهای مجموعه تحت مدیریت خود طی ماه های گذشته، به طرح نکاتی درباره شورای عالی سینما پرداخت.به گزارش کنکور هنر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی کشور با غلامعلی حیدری استاندار چهارمحال و بختیاری روز چهارشنبه پانزدهم تیر دیدار نمود.
در این دیدار محمد خزاعی از راه اندازی کمیسیون فرهنگ و هنر، شورای عالی سینما و شورای هنر به عنوان سه اقدام اساسی در زمینه فرهنگ و هنر کشور در ضمن فعالیت دولت سیزدهم نام برد و اظهار داشت: این سه نهاد فرهنگی زمینه ساز بهبود وضعیت هنری و سینمایی کشور در آینده خواهد شد.
وی با اشاره به تعطیلی ۱۲ ساله شورای هنر و تغییر کارهای آن با عنوان کمیسیون هنر و معماری اضافه کرد: با فعال شدن باردیگر این شورا گام مهمی در تعالی بخشی به این حوزه و تسریع در تصمیم گیری ها انجام می شود بطوریکه تصمیمات این شورا بعد از ۲ هفته و در صورت مخالفت شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قانون، قابلیت اجرائی دارد.
خزاعی در ادامه به نگاه جدی مجموعه مدیریتی سازمان سینمایی جهت بررسی میدانی و پیمایشی مسائل هنر سینما در استانها تاکید و اشاره کرد: نتایج این سفرهای استانی که تا حالا با اولویت استانهای کمتر برخوردار انجام شده است در آخر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس جمهوری اعلام می شود و در نهایت با ارائه در شورای عالی سینما تلاش خواهد شد برای حل آنها در برنامه ریزی های سالهای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ مواردی لحاظ شود.
ساخت سالن های سینمایی و ضعف های قابل توجه
رئیس سازمان سینمایی، استاندار جهانی برای ایجاد سالن را به ازای هر ۱۰ هزار نفر دانست و افزود: بر طبق این استاندار و با وجود ۶۰۰ سالن فعال سینما در کشور همچنان در ۲۳۲ شهرستان بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت، سالن سینمایی وجود نداشته و ضعف های قابل توجهی در این زمینه دیده می شود.
محمد خزاعی: سازمان سینمایی این آمادگی را دارد تا با کمک مسئولان استانی برای تولید پنج فیلم سینمایی ارزان تا ۵۰ درصد، هزینه ها را تقبل کند وی عقب ماندگی در گسترش زیرساخت های سینمایی خصوصاً سالن را در مقایسه با کشورهای منطقه متذکر شد و اظهار داشت: این ضعفی است که با وجود صنعت سینما و فعالیت هنرمندان به نام، تحت شرایط مختلفی در کشور به وجود آمده است و باید با هم افزایی و مشارکت، هر چه زودتر جبران شود.
خزاعی به طرح برخی دیدگاه ها درباره ورود فناوریهای جدید و بی نیازی از سالن های سینما نیز اشاره نمود و اضافه کرد: برمبنای مطالعات انجام شده، مردم همچنان از حضور در سینما و دیدن فیلم بصورت گروهی استقبال می کنند و آنرا به عنوانی تفریحی ارزان و همین طور فضایی آموزشی می شناسند. بدین سبب تلاش خواهد شد با بهبود شرایط سالن های سینمایی در کشور تا سه سال آینده، اثری ماندگار از خدمات دولت سیزدهم به مردم هدیه شود.
قول حمایت پنجاه درصدی از تولید فیلم های ارزان قیمت
وی همین طور در بخش دیگری از سخنان خود وجود تعداد قابل توجهی از هنرمندان فیلمساز در چهارمحال و بختیاری را به عنوان یکی از مزیت های مهم استان در زمینه نیروی انسانی بیان کرد و اظهار داشت: این تعداد هنرمند که موفق به کسب افتخارات در عرصه های ملی و بین المللی شده اند، نیاز به حمایت های ویژه دارند و سازمان سینمایی این آمادگی را دارد تا با کمک مسئولان استانی برای تولید پنج فیلم سینمایی ارزان تا ۵۰ درصد، هزینه ها را تقبل کند.
خزاعی به اختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای پشتیبانی از تولید فیلم های کوتاه در استان نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در صورت حمایت مسئولان استانی این اعتبار تا ۸۰۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.
وی، لزوم نوسازی سالن غدیر، فعال شدن باردیگر سینما هفت تیر بروجن، اولویت راه اندازی سالن نمایش در اردل و لردگان و تقویت فرهنگسراهای موجود تا زمان ایجاد سالن، همکاری شهرداری در واگذاری زمین برای ساخت ساختمان انجمن سینمای جوانان استان و تجهیز این دفتر را همچون موارد مهم در زمینه ارتقای زیرساخت های سینمایی در استان بیان کرد و افزود: در حوزه تولید محتوا نیز سازمان سینمایی آمادگی پشتیبانی از تولید ۲ فیلم بلند با موضوعات برگرفته از فرهنگ بومی و دفاع مقدس را دارد.
رئیس سازمان سینمایی کشور همچنین، تجربه همراهی شهرداری تهران در ارائه تخفیف ویژه به سرمایه گذار ساختمانی برای اختصاص قسمتی از ساختمان درحال ساخت به مباحث فرهنگی را متذکر شد و اظهار داشت: این نمونه کار را می توان در استانها نیز دنبال کرد تا مشکلات زیرساختی حوزه فرهنگ به نحوی کم شود.
باید درجهاد تببین به مظلومیت هنر انقلاب توجه کرد
در ادامه این دیدار غلامعلی حیدری استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: بنابر فرمایش مقام معظم رهبری، زبان هنر از موثرترین زبان ها است و لازم است با ایجاد فرصت های مناسب از این زبان برای جهاد تبیین به خوبی استفاده گردد.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: یکی از علل کاهش مخاطبان سینما و تعطیلی تعدادی از سالن های نمایش کم توجه ای در پرداختن به فرهنگ ایرانی اسلامی و تولید آثار فاخر است.
حیدری با اعلان اینکه هنر سینما اثرگذارترین هنر در عرصه جهاد تبیین است، اشاره کرد: خدمات بی شماری از شروع انقلاب اسلامی تا حالا در کشور و خصوصاً مناطق کمتر برخورداری چون چهارمحال و بختیاری ارائه شده است و وضعیت فعلی قابل مقایسه با قبل نیست اما به سبب مظلومیت هنر انقلاب، کمتر به این خدمات در عرصه تصویر و سینما پرداخته شده است که باید در جهاد تبیین این موضوعات مدنظر قرار گیرد.
حیدری تصریح کرد: با وجود آنکه کارهای مهمی در سینما در دوران بعد از انقلاب انجام و آثار مهمی نیز تولید شد اما همچنان مظلومیت هنر انقلاب پا برجاست و آنطور که باید به هنرمندان انقلابی و این هنر بها داده نشده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: کم توجه ای به هنر انقلاب موجب شکل گیری برخی بدسلیقگی ها همانند جسارت به ساحت مقدس امام رضا (ع) و نادیده گرفتن عشق و ارادت مردم می شود و باید به نفوذ برخی جریان های غیرفرهنگی به هنر سینمای کشور، دقت بیشتری صورت گیرد و اینگونه مسایل بصورت ویژه دنبال شود تا امکان تکرار آنها از بین برود.

زندگی شیرعلی مردان خان سریال می شود
وی با اشاره این که در سالهای اخیر در زمینه سینمای کشور بیشتر به ارائه سبک زندگی غربی و بیگانه با فرهنگ ایرانی اسلامی پرداخته شده است، اظهار داشت: این مسائل همگی ناشی از مظلومیت هنر انقلاب است که امید می رود با تیم مدیریتی دولت سیزدهم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحولات قابل توجه ای در این عرصه به وجود آید و هنر مظلوم انقلاب احیا شود.
حیدری در ادامه الگوسازی در عرصه سینما را مهم خواند و اضافه کرد: در این عرصه می توان به شخصیت های برجسته ملی، چهره های شاخص فرهنگی و سرداران دوران دفاع مقدس و همین طور مبارزان با استکبار جهانی و آداب و فرهنگ بومی مناطق پرداخت و نسل سوم و چهارم انقلاب را با این مفاخر و ارزش ها آشنا ساخت و در قالب تصویر نشانه های ظلم استکبار به مردم در دوران مختلف را به عموم ارائه نمود.
وی با اشاره به تصویب اعتبار لازم برای ساخت سریال شیرعلی مردان در جریان سفر رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری اشاره کرد: زندگی نامه این مبارز به عنوان یکی از چهره های محبوب مردمی با کمک صداوسیما صورت خواهد گرفت.
انتظار آقای استاندار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: مردم همیشه از ساخت و نمایش آثاری که به فرهنگ ایرانی در ابعاد مختلف پرداخته شده است، استقبال کرده و سریال های مذهبی و ملی را با تمایل بیشتری دنبال می کنند بدین جهت لازم است در الگوسازی تولید اینگونه آثار اهتمام بیشتری صورت گیرد.
استاندار چهارمحال و بختیاری: یکی از علل کاهش مخاطبان سینما و تعطیلی تعدادی از سالن های نمایش کم توجه ای در پرداختن به فرهنگ ایرانی اسلامی و تولید آثار فاخر است وی ارائه کارهای باارزش در زمینه سینما را پاسخی محکم برای مقابله با آثار کم ارزش و توهین کننده به مقدسات، اعتقادات و فرهنگ مردم بیان کرد و افزود: در توسعه فرهنگی و تولید آثار هنری باید به بحث آمایش نیز توجه گردد و امکانات و تجهیزات بصورت عادلانه در تمامی مناطق توزیع شود.
حیدری با تاکید بر لزوم تمرکززدایی در زمینه فرهنگی تصریح کرد: باتوجه به سیاست های دولت سیزدهم در فراهم کردن عادلانه امکانات در تمامی مناطق خصوصاً مناطق کمتر برخوردار این انتظار وجود دارد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با ادامه این رویه، فرصت ظهور و بروز استعدادهای فیلم سازی و هنری را در استان هایی چون چهارمحال و بختیاری بیش از گذشته فراهم آورد.
وی تجهیز سالن های سینمایی استان خصوصاً سالن غدیر، پشتیبانی از هنرمندان فیلم ساز استان برای تولید فیلم های مستند و بلند سینمایی و توزیع امکانات در دفتر انجمن سینمای جوانان استان را همچون خواسته های جامعه هنری و اصحاب فرهنگ چهارمحال و بختیاری برشمرد و اظهار داشت: در این عرصه انتظار کار جهادی و جهشی از سمت وزارت خانه وجود دارد.
حیدری با تاکید بر این که باید در عرصه هنر فرصت تاخت وتاز از دشمن و ترویج دهندگان فرهنگ های ناپسند غربی گرفته شود، اظهار نمود: دراین زمینه لازم است نیروهای جوان و انقلابی و هنرمند شناسایی و با کنار هم قرار دادن آنها و برنامه ریزی کوتاه، میان و بلندمدت به اهداف مهم فرهنگی دست یافت.
امضای یک تفاهم نامه با رویکرد توسعه عدالت فرهنگی
محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در مسافرت به چهارمحال و بختیاری که در امتداد برنامه های کلان وزارتخانه و با رویکرد توسعه عدالت فرهنگی، عمومی سازی دسترسی فرهنگی و رفع مشکلات و موانع حوزه سینما انجام شد، آخرین وضعیت طرح های فرهنگی و سینمایی این استان را نیز از نزدیک مورد بررسی قرار داد.
همچنین در آخر این جلسه، تفاهم نامه ای میان استاندار چهارمحال و بختیاری و سازمان سینمایی با هدف توسعه ابعاد هنری و تقویت حمایت ها در امتداد پرورش استعدادها و هنرمندان و تولید آثار به امضا رسید.
در این سفر حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت، محمدرضا سوقندی مدیرکل استانها و حقوقی سازمان سینمایی، مهدی اذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر، رییس سازمان سینمایی را همراهی کردند.


منبع:

1401/04/16
14:30:49
5.0 / 5
188
تگهای خبر: آثار هنری , آموزش , اجرا , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر