تقلب و لو رفتن سؤالات کنکور از انکار تا حقیقت

تقلب و لو رفتن سؤالات کنکور از انکار تا حقیقت به گزارش کنکور هنر چند سالی است که همزمان با برگزاری کنکور، مبحث لو رفتن یا خرید و فروش سؤالات و دفترچه ها در فضای مجازی، به یکی از حاشیه های اصلی کنکور تبدیل می شود. حاشیه هایی که بعد از تکذیب از جانب متولیان برگزاری این آزمون در نهایت رنگ حقیقت به خود می گیرد. کنکور ۱۴۰۱ هم از این حواشی بی نصیب نماند و برخی از کانال ها در فضای مجازی مبادرت به خرید و فروش و انتشار دفترچه سؤالات، همزمان با برگزاری آزمون کردند.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، در حالی چهار روز گذشته فضای علمی کشور درگیر تب و تاب برگزاری پنجاه و دومین آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزشی بود که بروز حواشی "تقلب و لو رفتن سؤالات" برای پرتقاضاترین رشته های این آزمون یعنی گروه علوم تجربی نگرانی ها و ابهامات زیادی را در اذهان عمومی جامعه بخصوص داوطلبان این رشته های پرطرفدار دانشگاهی ایجاد کرد.
اگر چه بازار تقاضا برای ورود به رشته های علوم پزشکی بخصوص سه رشته پرطرفدار یعنی "پزشکی"، "دندانپزشکی" و "داروسازی" در ایران طی چند سال گذشته رونق گرفته و حدودا بیشتر از نیمی از داوطلبان با امید و انگیزه پذیرش در این رشته ها در کنکور شرکت می کنند؛ اما نگاهی به تاریخچه این آزمون ملی در ایران نشان میدهد رشته "پزشکی" پیش از انقلاب هم جزو نخستین رشته های پرطرفدار در کشور محسوب می شده و اولین بار در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به سبب تعداد زیاد متقاضیان امتحانی برای پذیرش در این رشته به صورت هماهنگ اجرا شد. بعد از آن دانشکده های حقوق و فنی هم برای پذیرش در رشته های خود امتحان ورودی برگزار کردند.
شرایط چنین بود که اغلب متقاضیان ورود به دانشگاه ابتدا در امتحان دانشکده پزشکی شرکت می کردند و اگر قبول نمی شدند سراغ باقی رشته ها و دانشکده ها می رفتند. در واقع سال ها وضعیت بر همین منوال بود تا این که در سال ۱۳۴۱ قرار شد امتحانی سراسری برای ورود داوطلبان هر رشته به دانشگاه ها اجرا شود.
این آزمون سراسری یک نکته داشت و مشکل این بود که متقاضیان باید بارها از سراسر ایران به تهران و سایر شهرها سفر می کردند تا در امتحانات دانشکده های مختلف شرکت نمایند. برای رفع این مشکل و با ایده برگزاری امتحانی باکیفیت بالاتر برای تعیین دقیق تر سطح علمی افراد اولین امتحان سراسری دانشگاه ها یا همان نخستین کنکور ایران در سال ۱۳۴۲ برگزار شد.
در همین راستا به دنبال توسعه آزمون ورودی در دانشگاه ها، سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۳۴۷ با عنوان "مرکز آزمون شناسی ایران" با هدف تعیین نحوه گزینش دانشجویان برای ورود به دانشگاه ها توسط وزارت علوم و آموزش عالی ایران تأسیس شد. در نهایت در سال ۱۳۵۴ با افزایش تعداد دانشجویان و گسترش دانشگاه های داخل ایران، این سازمان به سه حوزه معاونت فنی و پژوهشی، اجرایی و نظارت بر امور دانشگاه ها گسترش یافت و تا سال ۱۳۶۰ با همین تشکیلات به کار خود ادامه داد و بعد از انحلال ۸ ساله این سازمان در فروردین ماه سال ۱۳۶۸، تشکیلات سازمان سنجش آموزش کشور با سه معاونت اجرایی، فنی و پژوهشی و گزینش به تصویب سازمان امور اداری و استخدامی رسید و در تاریخ ۲۸ مهر ۱۳۶۸ شرح وظایف و پست های مصوب هم به سازمان ابلاغ گردید تا این سازمان بتواند آزمون های بزرگ و ملی را با سازماندهی بزرگتر و منظم تر برگزار کند.
در حال حاضر فعالیت سازمان سنجش آموزش کشور بر سه بخش جذب ورودی مقاطع مختلف آموزش عالی، برگزاری آزمون های حرفه ای و استخدامی و بخش ارزشیابی متمرکز است و این سازمان طی حدود نیم قرن فعالیت خود توانست عنوان امین ترین و مورد اعتمادترین سازمان ها را در میان مردم به دست بیاورد و از سرمایه اجتماعی بالاتری برخوردار باشد.

سازمان سنجش و سرمایه ای به نام "اعتماد اجتماعی"
بررسی ها در سالهای ۹۰ تا ۹۵، سازمان سنجش آموزش کشور را جزو سازمان های مورد اعتماد مردم معرفی نمود که از پایگاه اجتماعی خوبی بین عموم برخوردار بود. این سازمان در حالی همواره شعار "عدالت محوری" را در دوره های مختلف مدیریتی سرلوحه کارهای خود قرار داده که سالهای اخیر با حواشی زیادی در مهم ترین و حساس ترین آزمون های خود روبرو شده است. ضمن این که اظهارنظر و واکنش مسؤلان این سازمان حاکی از ظهور پدیده ای به نام "تقلب" در فرآیند برگزاری مهم ترین آزمون این سازمان یعنی کنکور است.
به گونه ای که طی چند سال گذشته مبحث لو رفتن سؤالات و دفترچه های کنکور در فضای مجازی هر ساله با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور، مطرح می شود و ما شاهد رشد قارچ گونه انواع شبکه ها، سایت ها و کانال های فروش سؤالات کنکور و یا ادعای لو رفتن سؤالات این آزمون سرنوشت ساز هستیم.

تقلب های سریالی در کنکور
نخستین بار در کنکور سال ۹۹ بود که واژه "تقلب" و "داد و ستد سؤالات" در فضای مجازی به صورت صریح مطرح شد؛ سال قبل هم روز اول برگزاری کنکور و در صورتی که تازه بخش عمومی کنکور هنر به پایان رسیده بود ناگهان تصاویری در فضای مجازی منتشر گردید که حاوی همان سؤال های دفترچه آزمون درحال برگزاری بود.
این تصاویر چنان با سرعت در فضای مجازی منتشر گردید که در کمتر از یک ساعت به موجی نگران کننده برای والدین نگران و کنکوری های مضطرب بدل شد و این که نکند سؤالات کنکور ۹۹ واقعا لو رفته باشد. این نگرانی و تماسهای بیش از اندازه والدین با سازمان سنجش آنچنان زیاد بود که سخنگوی این سازمان را مجبور به واکنش کرد.

لو رفتن سئوالات کنکور ۹۹
فاطمه زرین آمیزی سخنگوی وقت سازمان سنجش آموزش کشور با تایید این مورد به ایسنا گفت: یکی از داوطلبان گروه آزمایشی هنر موفق به بردن گوشی همراه خود به جلسه آزمون شد و بخشی از سؤالات این آزمون را در رسانه های اجتماعی منتشر نموده است. این داوطلب در بیمارستان طالقانی آزمون می داد که با سوءاستفاده از عوامل اجرایی و شرایط کرونایی خود توانسته بود پس از آخر آزمون دروس عمومی از سؤالات عکس بگیرد و منتشر کند.
سخنگوی وقت سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به دستگیری فرد متخلف و منتشر کننده سؤالات کنکور هنر، اشاره کرد: با اینکه این داوطلب اظهار کرده است قصد تقلب نداشته، اما هم اکنون به محاکم قضایی معرفی شده و مجازات پیشبینی شده در قانون شامل جزای نقدی از ۱۰ میلیون ریال تا یک میلیاردریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات در مورد او اجرا خواهد شد و این سازمان برای این گونه افراد تقاضای اجرای بالاترین حد مجازات را دارد.
اما ماجرا به همین جا ختم نشد و در روز دوم کنکور سراسری هم در صورتی که هنوز ساعتی از شروع کنکور سراسری داوطلبان گروه علوم انسانی و گروه علوم ریاضی نگذشته بود که در فضای مجازی تصویر صفحات دفترچه های کنکور منتشر گردید و برخی کانال ها مدعی شدند که سؤالات کنکور لو رفته است.
انتشار این تصاویر سبب شد تا بار دیگر سازمان سنحش واکنش نشان دهد. زرین آمیزی، سخنگوی وقت سازمان سنجش آموزش کشور درباره تصاویری که برای دومین بار در فضای مجازی انتشار یافته بود به ایسنا اظهار داشت: هم اکنون صحت یا عدم صحت این عکس ها توسط حفاظت سازمان سنجش آموزش کشور در دست بررسی می باشد و نتیجه آنرا اطلاع رسانی خواهیم کرد.
وی در اظهار نظری دیگر اشاره کرد: حفاظت آزمون سازمان سنجش آموزش کشور با همکاری دستگاه های امنیتی و انتظامی در استانهای فارس و یکی از استانهای غربی دو تیم را دستگیر کردند که برای ارسال عکس از حوزه های امتحانی برنامه ریزی کرده بودند که در تهران هم دو نفر شناسایی شده اند که بزودی دستگیر خواهند شد. برپایه بررسی های به عمل آمده اصولاً هدف این افراد از ارسال عکس، تقلب نیست بلکه القای شبهه در آزمون است.

حواشی کنکور ۱۴۰۰
این حواشی پیش از برگزاری پنجاه و یکمین کنکور (۱۴۰۰) هم عنوان شد و برخی از کانال ها در فضای مجازی مبادرت به خرید و فروش سؤالات جعلی کنکور کردند بطوریکه سقف و کف قیمت های اعلامی این کانال ها تا چندین میلیون هم اعلام گردید. اما در نهایت عده ای داوطلب از خرید این سؤالات متضرر شدند و برخی از باندهای فروش سؤالات توسط نیروهای انتظامی و با همکاری دستگاه های نظارتی و اطلاعاتی کشور دستگیر شدند.
در این رابطه سردار وحید مجید رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا به ایسنا اظهار داشت: در رصد پیش دستانه فضای سایبر در بیشتر از ۱۰۰ کارگروه استانی و شهرستانی طی ایام منتهی به برگزاری کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، تعداد زیادی سایت و تارنما که مبادرت به فعالیت مجرمانه در این خصوص می کردند، مورد شناسایی قرار گرفتند.
وی در ادامه از شناسایی و دستگیری بیشتر از ۲۰ نفر از مجرمان در کشور که با تبلیغات دروغین و کاذب مدعی فروش سؤالات کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ قبل از برگزاری آن بودند، اطلاع داد و اظهار نمود: اقدام قضایی ضد برخی از مجرمان دیگر هم در این عرصه در جریان است.
بحث فروش سئولات و تقلب در کنکور ۱۴۰۰ تا جایی پیش رفت که وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه ای تاکید کرد؛ در جهت حفظ سلامت و آرامش روانی خانواده های داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز علمی کشور، با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان، تحرکات چند شبکه کلاهبرداری که در زمینه عرضه و فروش سؤالات غیر واقعی آزمون سراسری ۱۴۰۰ فعالیت داشتند، با هماهنگی دستگاه قضایی شناسایی و مورد برخورد قرار گرفته و برخی از سودجویان شبکه ای دستگیر شدند.
در همین رابطه دکتر ابراهیم خدایی رئیس وقت سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تاکید جدی در برخورد با کلاهبردارن در زمینه فروش سؤالات کنکور، اظهار داشت: برای پیشگیری از تخلف و رعایت محافظت از آزمون، کمیته ای با حضور مجموعه دادستانی، تشکیل شد و با هماهنگی های انجام شده در این کمیته با مبحث برخورد جدی با کلاهبرداری در زمینه فروش سؤالات کنکور تصمیم گیری شد.
وی در ادامه اشاره کرد: تمام موارد در ارتباط با فروش سؤالات کنکور کلاهبرداری است و شگرد کلاهبرداران این است که ابتدا ۵۰ درصد پول را از داوطلب دریافت کرده و اعلام می کنند که ما به سؤالات دسترسی داریم و بعد از انتشار سؤالات، ۵۰ درصد باقی پول را دریافت می کنیم؛ در صورتیکه بعد از دریافت ۵۰ درصد پول اولیه، تماس ها قطع می شود و آنها حتی نمی توانند جلد دفترچه کنکور ما را به داوطلبان برسانند.
خدایی با اعلان اینکه یکسری از عوامل کلاهبرداری فروش سؤالات کنکور شناسایی شده اند، اضافه کرد: با آنها برخورد شده و طبیعتا برخوردهای بیشتری باتوجه به گزارش های رسیده با این افراد می شود. به داوطلبان اطمینان می دهم که تحت هیچ شرایطی سؤال کنکور پیش از جلسه به بیرون نیامده و داوطلبان مطمئن باشند کلاهبردار نمی تواند سئوالی بدهد چون که حتی نمی تواند روی دفترچه را هم کپی کند.

پرونده های بی سرانجام
پدیده فروش سؤالات و بروز تقلب در کنکور سال قبل در حالی از جانب مسؤلان وقت سازمان سنجش تکذیب شد که در بعضی موارد ادعا می شود هنوز پرونده های شبهه دار تعداد زیادی از پذیرفته شدگان رشته های پرطرفدار علوم تجربی بدون تعیین تکلیف و با وساطت برخی از مسؤلان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مختومه اعلام شده و این داوطلبان یکسال است در پرطرفدارترین صندلی های دانشگاه تحصیل می کنند.
در حالی که انتظار می رفت کنکور ۱۴۰۱ به سبب تغییراتی که در دفترچه سؤالات و پاسخنامه ها انجام شده بود، با کمترین حاشیه اجرا شود در عین ناباوری و تعجب این آزمون به یکی از تاریک ترین آزمون های سراسری تبدیل شد و این مورد درعلاوه بر انعکاس در رسانه های اجتماعی، با واکنش برخی مطبوعات هم مواجه شد؛ به طوریکه برخی روزنامه ها خواهان برخورد جدی با مسببان این امر و استعفای مسؤلان سازمان سنجش آموزش کشور شدند.
ماجرای کنکور سال جاری از این قرار بود که در آزمون رشته های تحصیلی هنر، ریاضی و انسانی، سئوالات برخلاف سالهای قبل بعد از آخر آزمون و به صورت رسمی دراختیار عموم داوطلبان قرار نگرفت، اما درمورد آزمون تجربی برخی مدعی هستند کل سئوالات عمومی و اختصاصی کنکور تجربی در ساعت ۹: ۴۹، یعنی چند دقیقه بعد از توزیع دفترچه اختصاصی شماره ۲، روی یکی از کانال های تلگرامی قرار داده شد. در این فایل دفترچه اختصاصی شماره ۳ که هنوز در آن زمان توزیع نشده بود هم وجود داشته است.
در همین حال برخی منابع در فضای مجازی ادعای تقلب گسترده ۲۵ هزار نفر از داوطلبان تجربی را مطرح نمودند که البته رئیس سازمان سنجش شب گذشته با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن رد ادعای مطرح شده درباره تقلب گسترده در کنکور تجربی، اذعان کرد که با تعداد ۴۸۰ نفر از متخلفان این آزمون برخورد شده و برای آنها پرونده تشکیل شده است.
عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دراین زمینه اظهار داشت: با تمهیدات اندیشیده شده با بهره گیری از دستگاه آشکارساز موبایل خیلی از داوطلبان متخلف در این آزمون که ابزار الکترونیک به همراه داشتند شناسایی شدند و برای آنها پرونده تشکیل شده است.
رییس سازمان سنجش قبل از این و در جریان بازدید وزیر علوم از سازمان سنجش آموزش کشور در کرج هم اظهار داشته بود: همکاری خوب وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه و تمامی ارگان های امنیتی و حفاظتی سبب شد تابحال ۱۰ گروه فعال در زمینه فروش سؤال های جعلی کنکور دستگیر شوند.

سخن آخر
خبر لو رفتن و فروش سئوالات کنکور پدیده نامیمونی است که طی چند سال گذشته دامن گیر سازمان سنجش شده و همین مساله ابهاماتی را در اذهان عمومی مطرح کرده است. این که چگونه می شود در یکی از مهم ترین و امن ترین آزمون های سراسری ایران تقلبی تا این حد ساماندهی شده و گسترده رخ بدهد؟ چگونه می شود دفترچه پلمب شده سؤالات کنکور پیش از برگزاری آزمون در دست عده ای سودجو قرار می گیرد؟ چگونه علیرغم هماهنگی و همکاری تمامی دستگاه های امنیتی همچنان عده ای این توان را دارند به سادگی و به صورت علنی در فضای مجازی سؤالات کنکور را دست به دست کرده و به فروش برسانند؟ همینطور چرا علیرغم افزایش استفاده از دستگاه های تقلب سنج و شدت بازرسی های بدنی در کنکور سال جاری، که از جانب سازمان سنجش ادعا شده بود هنوز تعدادی متخلف موفق شده اند از برخی ابزارهای الکترونیکی استفاده و با کمک همین ابزارها عدالت آموزشی را نقض کرده و اعتبار نیم قرن فعالیت سازمان سنجش را زیر سؤال ببرند.
با وجود این که در سال ۸۴ قانونی در مجلس به تصویب رسید که بر مبنای آن فروشندگان و انتشاردهندگان سؤالات کنکور و آزمون های نهایی مورد تعقیب قرار گرفته و با مجازات های سنگینی از قبیل جریمه های میلیاردی و حبس های طولانی مواجه خواهند شد و این قانون از سال ۸۵ به اجرا گذاشته شده؛ اما این قانون آن گونه که باید نتوانسته جلوی سودجویی ها دراین زمینه را بگیرد و بنظر می رسد نظارت و اجرای قوی قانون های موجود، تنها راهکار و ابزاری باشد که بتوانیم کنکوری به دور از حاشیه داشته باشیم.
به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، بر اساس آمار تخمینی عرضه شده سالانه بیشتر از هزاران میلیارد تومان هزینه کلاس های کنکور و همینطور خرید و فروش سؤالات کنکور می شود. بطور قطع وقتی پای چنین تجارت پر سودی در بین باشد شاهد تخلفات و کلاهبرداری های گسترده در این حوزه خواهیم بود. با اینکه طی سالهای اخیر پدیده لو رفتن سؤالات و رواج تقلب در میان داوطلبان کنکور همپای رشد شبکه های مجازی و وسایل الکترونیکی و ابزارهای هوشمند بالا رفته است اما بنظر می رسد سازمان سنجش آموزش کشور باید با پیشبینی چنین اتفاقاتی تمهیداتی ویژه برای پیشگیری از سو استفاده از این فنآوری انجام دهد چون که بروز چنین تخلفاتی علاوه بر این که اجحاف در حق دانش آموزانی شود که سال ها کوشیده اند تا بتوانند بر صندلی دلخواه خود در دانشگاه تکیه بزنند، اعتماد اجتماعی به سازمان سنجش را هم می کاهد.
بنابراین مسؤلان نظارتی و اجرایی آزمون های مهم سرنوشت سازی مانند کنکور با اتخاذ سیاست های و برنامه هایی در تأمین امنیت این آزمون بیشتر از بیش تلاش کنند تا شاهد تخلفات هر چند اندک از جانب سودجویان علم و دانش نباشیم و از طرفی دیگر سرنوشت داوطلبان هم تحت تأثیر مقاصد اقتصادی عده ای فرصت طلب قرار نگیرد.1401/04/12
17:14:10
5.0 / 5
201
تگهای خبر: آموزش , اجرا , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر