آناناس، اصطلاحی رایج برای ریتالین

آناناس، اصطلاحی رایج برای ریتالین به گزارش کنکور هنر معاون اجتماعی موسسه کادراس اظهار داشت: بعضی دانشجویان و دانش آموزان شنیده اند که ریتالین می تواند به تمرکز حواس آنها کمک و به لحاظ علمی پیشرفت کنند، این درحالیست که صرف خودسرانه محرک های تجویزی بسیار خطرناک و عوارض کوتاه مدت آن، عصبانیت و بی خوابی، سردرد، تغییرات ضربان قلب و فشار خون، جوش و خارش پوست، درد شکمی، کاهش وزن، مشکلات گوارشی، وابستگی به مواد مخدر و افسردگی شدید بعد از ترک را به همراه دارد.


فرزانه سهرابی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به مصرف داروهای مخدرِ شبهای امتحانی می گوید: به صورت کلی میتوان داروهای شب امتحانی را در دسته محرک ها قرار داد؛ «مُحرک» ها یک دسته از داروهایی هستند که فعالیت مغز را می افزایند. اما قبل از آن که این محرک ها مورد سوء مصرف قرار گیرند و اعتیاد به آنها آشکار شود، به لحاظ تاریخی برای درمان آسم، چاقی مفرط، اختلالات عصبی و انواع بیماری های دیگر مورد استفاده قرار می گرفتند.
وی با اشاره به اینکه عموماً محرک ها و به عبارتی «انگیزنده ها» ترکیبات شیمیایی هستند که سبب تحریک سیستم اعصاب مرکزی و همینطور اعصاب محیطی می شوند، تصریح کرد: تعدادی از نامهای تجاری داروهای مُحرک تجویزی عبارت از آدرال، ریتالین، وی وانس، کانسرتا، دِسوکسین، دیدرکس، رِسِد، دِسِکدراین، پروسنترآ، دِکستروستات، مِتیلین، دیترانا، فوکالین، ساپرنزا، ادیپکس-پ، نوویگیل، بونتریل است.
معاون اجتماعی موسسه کادراس ضمن اشاره به انواع محرک های شیمیایی از قبیل مِت آمفتامین، اِکستازی و… که در محیط آزمایشگاه یا به صورت صنعتی جمع آوری و تولید می شوند، بیان نمود: اغلب این داروها به صورت قرص و کپسول و گاهی در بسته بندی های حبابی شکل یا بطری های قرص عرضه می شود.
به نقل از ایشان، به لحاظ پزشکی، داروهای مُحرک هم اکنون تنها برای شرایط درمانی برخی از بیماران همچون بیماری های حمله خواب، اختلال کم توجهی – بیش فعالی (ADHD) و درمان کوتاه مدت چاقی مفرط تجویز می شود، این درحالیست که «برخی از دانش آموزان و دانشجویان شایعاتی درباره داروهای محرک تجویزی شنیده اند که این داروها به لحاظ علمی می تواند به آنها در تمرکز حواس و عملکرد بهتر آن کمک کند» گاهی به این داروها «قرص های شب امتحان» هم گفته می شود. این افراد تحت تاثیر این اشتباه هستند که چون این داروها به دستور پزشک تجویز می شوند بنابراین این داروها سالم یا ایمن تر از مواد غیرقانونی هستند، در حالیکه مصرف خودسرانه این داروها عواقب جدی برای فرد مصرف کننده دارد و ضمناً این داروها برای افرادی که به آنها تجویز نشده است، بسیار خطرناک و زیان آور است.
سهرابی ضمن تشریح عوارض مصرف خودسرانه محرک ها اظهار داشت: محرک ها تعداد پیام رسان های عصبی آلی طبیعی مغز را می افزایند که به آنها «نوراپی نفرین» و «دوپامین» در مغز می گویند. با افزایش تعداد این پیام رسان های عصبی به ترتیب فشار خون و ضربان قلب، گلوکوز خون و سپس تنفس فرد بالا رفته و همینطور انقباض رگ های خونی را به همراه دارد که این اتفاق می تواند به تپش سریع یا نامنظم قلب، دیوانگی، ترس، جنون، پارانویا و نارسایی قلبی منجر شود. همینطور این داروها دارای پتانسیلی هستند که امکان دارد نارسایی قلبی عروقی (حمله قلبی) یا تشنج های مرگباری را به وجود آورند. محرک ها می توانند اعتیادآور باشند؛ به عبارتی فرد مصرف کننده بعد از مدتی مصرف، مجبور به مصرف مجدد آن خواهد شد.
معاون اجتماعی موسسه کادراس در ادامه داروهای محرک با اسامی تجاری رایج آنها را اظهار داشت:

ترکیبات عمومی دارو نام تجاری
مِت آمفتامین دِسوکسین
آمفتامین/ دِکستروآمفتامین آدرال
بنزفتامین دیدرکس، رِسِد
دِگزاآمفتامین دِکسدرین، پروسنترا، دِکستروستات
لیس دکس آمفتامین وی وانس
مِتیل فنیدات کانسرتا، متیلین، ریتالین، دیترانا
دکس متیل فنیدت فوکالین، فوکالین اکس آر
فِنتر ماین ساپرنزا، ادیپکس-پ
آرمودافینیل نوویگیل
فندیمترازین بونتریل
اما بنابر اظهارات سهرابی، رایج ترین این داروهای محرک، ریتالین با نام تجاری مِتیل فنیدات است؛ دارویی که برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که دارای فعالیت زیاد غیرطبیعی هستند یا با اختلال کم توجهی-بیش فعالی(ADHD) مواجه اند، تجویز می شود. این ماده سیستم مرکزی عصبی را تحریک می کند و اثرات مشابهی با سایر محرک ها اما از آمفتامین اثری کمتر و قویتر از کافئین دارد. اصطلاح رایج برای ریتالین، «آناناس» است.
معاون اجتماعی موسسه کادراس افزود: در واقع، ریتالین از ترکیبات مشابه آمفتامین ها است، که برای درمان افسردگی، نشانه های نارکولپسی (اختلال حمله خواب) و بعضی از مبتلایان به بیش فعالی مقاوم به درمان، تجویز می شود.
وی ضمن اشاره به این که ریتالین تاثیر بسیار آرام بخشی بر کودکان بیش فعال و اثر ویژه ای بر آن هایی که مبتلا به اختلال کم توجهی-بیش فعالی هستند، دارد، تصریح کرد: این دارو زمانی که بعنوان یک داروی تجویزی مصرف می شود، پرارزش به حساب می آید. مطالعات نشان می دهد افرادی که مبتلا به اختلال کم توجهی-بیش فعالی هستند در دزهای تجویز شده به وسیله پزشک به داروهای محرک معتاد نمی شوند، اما ریتالین و سایر داروهای محرک، به علت خواص محرک بودن آنها، به وسیله برخی افرادی که به آنها تجویز نشده، مورد سو استفاده قرار می گیرد.
سهرابی ضمن اشاره به این که ریتالین به شکل یک قرص و به صورت خوراکی مصرف می شود، اظهار داشت: افرادی که گرفتار سوء مصرف این دارو شده اند، قرص را نصف کرده و آنرا استنشاق یا تزریق می کنند. متأسفانه، بعضی دانشجویان و دانش آموزان شنیده اند که ریتالین می تواند به تمرکز حواس آنها کمک کرد و به لحاظ علمی پیشرفت کنند که این دارو بعنوان «داروی مطالعه» می شناسند. خیلی از نوجوانان و جوانان تحت تصور این اشتباه قرار می گیرند که داروهای محرک تجویزی مانند ریتالین به علت اینکه پزشک دستور تجویز آنها را می دهد، بی خطر یا سالم تر از «داروهای غیرقانونی» هستند؛ درحالیکه این گونه نیست.
معاون اجتماعی موسسه کادراس در ادامه با تکیه بر این که صرف محرک های تجویزی برای هرکسی که به او تجویز نشده بسیار خطرناک می باشد، اضافه کرد: عوارض کوتاه مدت مصرف آن، عصبانیت و بی خوابی، از دست دادن اشتها، تهوع و استفراغ، سرگیجه، دلتنگی، سردرد، تغییرات ضربان قلب و فشار خون (گاهی اوقات افسردگی)، جوش پوستی و خارش پوست، درد شکمی، کاهش وزن و مشکلات گوارشی، عارضه روان پریشی، وابستگی به مواد مخدر و افسردگی شدید بعد از ترک را می تواند به همراه داشته باشد.
وی اظهار داشت: مصرف محرک ها با دزهای بالا منجر به کاهش اشتها (ممکن است منجر به سوء تغذیه جدی شود) لرزش و تحریک عضلانی، تب، تشنج، سردرد، تنفس و ضربان قلب نامنظم ( که می تواند برای فرد خطرآفرین باشد)، اضطراب، بی حوصلگی، پارانویا، توهم، هذیان، تکرار بیش از اندازه حرکات بدنی و احساس شک و کرم هایی در زیر پوست می شود.
در این خصوص سهرابی ضمن اخطار و سفارش های ضروری نسبت به مصرف ریتالین اظهار داشت: با عنایت به این که در سنین نوجوانی باید مراقب مصرف این دارو باشیم، این کار حتما باید زیرنظر پزشک با کنترل والدین در موارد خاص صورت گیرد. لازم است بدانید هر دارویی در صورتیکه تحت نظر پزشک و برای درمان اختلالی خاص مصرف نشود، امکان دارد اعتیاد و سوءمصرف ایجاد نماید. ریتالین هم همین گونه است و در صورتیکه نوجوان یا فرد بزرگسالی آنرا به مقدار زیاد روزانه مصرف کند، حتما گرفتار سوءمصرف می شود و در مواردی اعتیاد به آن هم امکان دارد اتفاق بیفتد.
وی این را هم اظهار داشت که متاسفانه گاهی ورزشکاران ریتالین را سوءمصرف می کنند تا انرژی شان برای ورزش افزایش یابد. دانشجویان هم شبهای امتحان به آن پناه می برند اما این کار کاملا اشتباه است. این سوءمصرف ها سبب شده رسانه ها درمورد این دارو تبلیغات منفی کنند اما این تبلیغات سبب شده پدر و مادرهایی هم که فرزندشان گرفتار بیش فعالی و کمبود تمرکز است، تحت تأثیر قرار گیرند و به شدت نگران مصرف ریتالین فرزندشان شوند اما این دارویی است که روان پزشکان کودک به صورت قانونی و علمی برای این بچه ها تجویز می کنند و مقادیر آن تحت کنترل است.
منبع:

1401/03/15
21:58:15
5.0 / 5
262
تگهای خبر: دانشجو , رمان , سیستم , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر