دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاكید كرد:

مصوبات شورای سنجش مغایرتی با قوانین مجلس ندارد

مصوبات شورای سنجش مغایرتی با قوانین مجلس ندارد به گزارش کنکور هنر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه تلاش علمی سالهای دهم، یازدهم و دوازدهم دوران دبیرستان در کنکور تاثیر قطعی پیدا می کند، اظهار داشت: مصوبات مربوط به تغییرات کنکور از سال 1402 قطعی است.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در جلسه ۸۵۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به دستور اصلی جلسه در خصوص «اصلاح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب سیاست های سنجش و پذیرش دانشجو» بیان کرد: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی متفق القول تاکید داشتند هیچ نوع تعارضی بین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب مصوبه سیاست های سنجش و پذیرش با مصوبه مجلس شورای اسلامی وجود ندارد پس این دو مصوبه مکمل یکدیگرند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۶۷ به مسئله سنجش و پذیرش(کنکور) ورود داشته است و نیز ضوابط و مقرراتی هم دراین زمینه مصوب کرده است. در این نشست اصلاحی بر روی سند در خصوص «دخالت سال یازدهم و دهم» صورت گرفت که در دستور قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی محاسبه این سه سال وجود داشت و نیز در قانون مجلس شورای اسلامی هم این سه سال محاسبه شده است اما به دلایلی در آن دوره به توافق نرسیدند.
عاملی اظهار داشت: برمبنای این مصوبه، معدل سال دوازدهم و اعمال آن در سال ۱۴۰۲ و معدل سال یازدهم در سال ۱۴۰۳ و معدل سال دهم در سال ۱۴۰۴ تاثیر قطعی خواهد داشت. بر طبق این مصوبه سهم ۶۰ درصد ارزیابی توانائی داوطلبان کنکور به دوره تحصیلی دبیرستان منتقل می شود و فقط طی ۴ ساعت کنکور، سرنوشت دانش آموزان تعیین نخواهد شد و وزن بیشتر به علم و دانش عمیق دانش آموزان اختصاص پیدا خواهدنمود.
ایشان سپس اشاره کرد: این اصلاحیه بدین معناست که آموزش و پرورش و دانش آموزان زحماتشان در دوران تحصیل معنادار می شود. در همه کشورهای پیشرفته دنیا داوطلبان دانشگاه برمبنای توانائی علمی در دوره تحصیل، رشته مورد علاقه خودرا انتخاب می کنند و پدیده ای به نام کنکور وجود ندارد. دانش آموزان به حواشی و بازار کلاس های کنکور توجه نکنند. اشخاصی که در کسب وکار کنکور منفعت دارند از زاویه دیگری خودرا مخالف با مصوبات نشان می دهند و حتی اعلام تعارض بین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه مجلس شورای اسلامی می کنند.
وی به اشاره به پیشینه تصویب مصوبه سیاست های سنجش و پذیرش در جلسه ۸۴۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: امروز این مصوبه تکمیل شد و دستوری که در جلسه ۸۴۳ داشتیم در این نشست نهایی شد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در پاسخ سوال خبرنگاران در خصوص اینکه تاثیر قطعی معدل در کنکور تا چه اندازه است؟ گفت: ارزیابی دوره دبیرستان هم در دروس عمومی و هم در دروس تخصصی ۶۰ درصد وزن ارزیابی را به خود اختصاص می دهد و سهم کنکور ۴۰ درصد خواهد بود. کنکور فقط به دروس تخصصی اختصاص خواهد داشت.
دکتر عاملی بیان کرد: در این نشست رئیس جمهور، دکتر آیت الله رییسی گزارشی از ابعاد علمی و فرهنگی در مسافرت به روسیه بیان نمودند و موضوع ۵۰۰۰ دانشجوی ایرانی که در روسیه مشغول تحصیل هستند به ویژه در رشته پزشکی مطرح و قرار شد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با نگاه دقیقی این مسئله را مورد بررسی قرار دهد. دست آوردهای چند جانبه سفر رییس جمهور مورد حمایت و تشکر اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت. بدیهی است کسانی که نگاه به غرب دارند، هر نوع همکاری با دنیای شرق مورد انتقاد قرار می دهند ولی دولت محترم نگاه متعادلی برای همکاری با کشور های جهان دارد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به قبل از دستور جلسه اشاره نمود و اظهار داشت: بحث مهم افزایش حقوق اساتید در قبل از دستور عنوان شد که این مساله باوجود این که بار مالی جدی دارد، با نظر حمایتی و مثبت رییس جمهور مقررشد طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی اقدامات و تمهیدات لازم را دولت محترم تدبیر کند.
وی درباب سوال دیگری درباب نهایی شدن طرح تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: طرح تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از ۲۰ جلسه برگزاری جلسات کارگروه تحول و پنج جلسه ارائه آن در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی و دو جلسه پر کار در شورای معین نهایی و به تصویب شورای عای انقلاب فرهنگی رسید. سند مصوب جلسه ۸۵۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی، چهارشنبه ۲۹ دی ماه ۱۴۰۰ با نامه رئیس جمهور محترم خدمت رهبر معظم انقلاب برای تایید و بررسی نهایی تقدیم شد.
منبع:

1400/11/06
21:06:08
5.0 / 5
325
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , تخصص , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر