در گزارش كنكور هنر مطرح شد؛

سگ های انباری تارانتینو چطور به ایران رسید

سگ های انباری تارانتینو چطور به ایران رسید به گزارش کنکور هنر مهدی اشرافی کارگردان نمایش سگ های انباری درباره اقتباسی که از فیلم کوئنتین تارانتینو داشته است، توضیح داد.مهدی اشرافی کارگردان نمایش «سگ های انباری» درباره اجرای این اثر نمایشی که برپایه فیلمی از کوئنتین تارانتینو شکل گرفته است به خبرنگار مهر اظهار داشت: این اثر نمایشی برپایه «سگ های انباری» نخستین فیلم کوئنتین تارانتینو شکل گرفته است. تارانتینو ابتدا قرار بوده ۲ فیلم «سگ های انباری» و «هشت نفرت انگیز» را به صورت نمایشنامه دربیاورد و در برادوی اجرا نماید اما یکی از دوستانش به او پیشنهاد می دهد که «سگ های انباری» فیلم جذاب تری خواهد شد. نکته جالب توجه در فیلم این است که تارانتینو با بودجه خیلی محدودی فیلم را می سازد و فیلم یک حرکت کاملاً گروهی است و هر کس علاوه بر نقشی که در فیلم دارد مسئولیت های دیگری را هم برعهده داشته است بشکلی که حتی لباس های کاراکترها متعلق به خود بازیگران است. ما هم به علت تک لوکیشن بودن فیلم و پتانسیلی که برای دراماتورژی و ایرانیزه شدن داشت و همینطور علاقه ای که به تارانتینو داشتیم، تصمیم گرفتیم این فیلم را به صورت نمایش به صحنه ببریم.
وی افزود: ما پس از اینکه فیلم را بارها و بارها دیدیم آنرا کنار گذاشتیم و بعد آغاز به نوشتن کردیم. قصه نمایشنامه به فیلم نزدیک است اما تغییراتی در آن داده شده به نحوی که به یک کاراکتر زن جان داده شده و حتی یکی از شخصیت ها هم ایرانی است. جغرافیای اثر هم عوض شده و اتفاقات نمایش در ایران می گذرد. قصه فیلم به این شکل است که گروهی دور هم جمع می شوند و می خواهند سرقتی را انجام دهند اما یکی از آنها پلیس مخفی از کار درمی آید اما در نمایش بار دراماتیک قصه پررنگ تر و پیچیده تر شده و روابط انسانی بین آدم ها تغییر پیدا کرده است و شخص دیگری خارج از گروه، سرقت را پیشنهاد کرده و پلیس مخفی جزو سارق ها نیست...
اشرافی درباره تغییرات محتوایی که در اجرا بوجود آمده است و شیوه روایت داستان، بیان نمود: وقتی جغرافیای نمایش تغییر می کند ناخودآگاه از لحاظ فضاسازی و محتوا هم با تغییر روبرو می شویم. شیوه روایت نمایش به صورت خطی است و به علت مشکلاتی که در تأمین امکانات صحنه داشتیم زمان را دست کاری نکردیم. نمایش درون مایه ای گروتسک دارد و امکان دارد مخاطب در لحظاتی از کار خیلی بخندد اما بلافاصله با سکوتی مواجه می شود و تلخی که مد نظر است سریع بر دلش می نشیند.
این کارگردان تئاتر درباره حذف حمایت مالی از نمایش توضیح داد: شرایط اجرا برای ما خیلی سخت شد و اتفاقاتی هم که در سیاست های اجرایی تئاتر رخ داد به ما لطمه زیادی زد چون طرح حمایتی که قرار بود از نمایش ها بشود، ۱۰ روز پیش از آغاز اجرای ما برداشته شد، علیرغم این که اعلام نموده بودند این طرح تا آخر سال اجرایی می شود و همین مسئله شوک بزرگی را به من و گروه وارد کرد. ما برای احترام به مخاطبان، نمایش را با ۵۰ درصد ظرفیت به صحنه بردیم اما حذف کمک هزینه حمایتی کرونا همه محاسبات ما را بر هم زد.
وی در انتها صحبت هایش متذکر شد: همینطور یک سری کمبود امکانات در اجرا داشتیم و همزمان در پردیس شهرزاد هم با اجرای «بک تو بلک» که خوشبختانه با مخاطب زیادی روبرو شده است، مواجه شدیم که همین مسئله در کنار کم شدن انگیزه و امید بازیگران و تورم افسارگسیخته شرایط سختی را به گروه تحمیل کرد و سبب کم شدن مخاطبان نمایش هم شد. البته ما یک گروه تئاتری به اسم «پارادوکس» هستیم که کفش آهنی به پا کردیم و همچنان کار می نماییم.
در خلاصه داستان نمایش آمده است: گروهی برای انجام یک سرقت بزرگ الماس بوسیله ی یک تبهکار بزرگ تشکیل می شود اما به علت وجود نفوذی در گروه مشکلاتی به وجود می آید...
«سگ های انباری» تا ۴ بهمن ماه در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است.

1400/11/03
23:56:13
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر